Drágább és veszélyesebb a termények szárítása a sok csapadék miatt!
Országszerte megkezdődött az aratás. Azonban sok helyen előbb, és magasabb nedvességtartalommal kell megkezdeni a betakarítást ami nem csak a költségeket növeli, hanem a tűzveszély kockázatát is.
Az enyhe tél, a nyárias tavasz felgyorsította a vegetációt, miközben az elmúlt időszak csapadékos időjárása némi fékező hatással bírt. Az ezáltal kiváltott komplex hatásmechanizmus okán a tavaszi árpa, a repce és a búza érése szorosan követi egymást. Ráadásul a csapadékos időjárás miatt magas a termények nedvességtartalma, ami növeli a szárítás költségét és a tűzveszély kockázatát is.
A leggyakoribb probléma, hogy a szárítón belüli hőmérséklet nem egyenletes, tapasztalatok szerint akár 50–60(!) százalékos eltérés is lehetséges a jobb és bal oldal között. Így a kezelő lényegében vakon szárít, sokszor nem a valós hőmérsékletet látja maga előtt. Mindez azt eredményezi, hogy a szárítóból kiürített termény nedvességtartalma nagy szórást mutat, ráadásul ilyen esetben fokozódik a tűzveszély is. Megoldást a precíziós szárítás jelenthet.
Hirdetés
A precíziós szárítás megvalósíthatóságának első és legfontosabb feltétele az egyenletes belépő hőmérséklet.
Éppen ezt teszi lehetővé egy magyar találmány a Videokontroll, mely a terménytömegen áthaladó forró levegő hőmérsékletét méri, a szárítóba utólag épített érzékelők segítségével. A berendezés valós idejű képet ad a szárító belsejében zajló folyamatokról, a hőmérsékletről és a termény áramlási sebességének eltéréséről. Mindez lehetővé teszi a szárító finombeállítását, ami egyenletesebb szárítást tesz lehetővé, elkerülhető a túlszárítás, és kizárható a tűz kockázata. A bármely keresztáramú szárítóba beépíthető technológia eredménye költségcsökkenés, valamint magasabb minőségű termény.
A gabonaszárítási folyamat hatékonyabbá tétele során 10-20% energiamegtakarítást is elérhetünk, amely a levegő CO2 terhelésének csökkentését is jelenti, miközben gabonáink jobb minőségét, jobb raktározását is biztosítja. Ezért a komplex hatásért a Videokontroll nemrégiben a Greennovatív termék kategória különdíjasa lett a III. Greennovációs Nagydíj 2014 pályázaton.
„A közelmúltban a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) Ipari-Technikai Biztosítási Bizottságának tagjai és a mezőgazdasági szakág meghívottjai is tájékozódtak a Videokontroll szemestermény-szárító felügyeleti rendszer működéséről. Ennek kapcsán a szakemberek amellett, hogy elismeréssel szóltak a látottakról annak adtak hangot, hogy megfontolják a kedvezőbb biztosítási feltételek bevezetését azon gazdaságok számára, akik használják a berendezéseinket” – mondja Speiser Ferenc gépész- és energiagazdálkodási szaküzemmérnök, a Videokontroll szemestermény-tároló felügyeleti rendszer egyik alkotója.
Hogyan előzzük meg a szárítótüzet?
1. A száz darabot is meghaladhatja azon modern szárítók száma hazánkban, ahol a kezelő nem tud a felső szekciók közelébe jutni, hogy kitakarítsa, mert nincs létra felszerelve, vagy csak a torony feléig van kiépítve. Ellenőrizzük, hogy a kezelő fel tud-e jutni a toronyba a kilépőnyílások felől, azaz van-e létra.
2. Szánjunk időt az egész torony belső átvizsgálására, takarítására akár szezon közben is a terményváltások során, de szezon után mindenképpen.
3. Legyünk körültekintőbbek a magas nedvességtartalmú termények szárításánál, mert a szemek összetapadhatnak, így nagyobb az elakadás veszélye.
4. Ha elakadást észlelünk, azonnal meg kell szüntetni, ha másként nem sikerül, akkor a torony leürítésével, ezt követő takarítással.
5. Az egyenletes belépő hőmérséklet a legfontosabb tényező. Ha ezt tudjuk biztosítani a szárító minden pontján, máris sokat tettünk a biztonság fokozásáért.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés