Többet kell majd fizetni a lisztért és a belőle készült termékekért ősztől. Az ellátáshoz megfelelő mennyiség megvan, 1,2 millió tonna malmi minőség biztosan a raktárakba kerül. A kenyérárak azonban hamarosan újra magasabbak lesznek a boltokban. Visszafogott becslések szerint a pékáruk átlagosan 6-8 százalék közötti áremelkedésére lehet számítani. Az okok között szerepel a búza, és így a liszt drágulása.

A Népszava írta meg, hogy a lisztár növekedésének mintegy 75 százaléka jelenik meg közvetlenül a kenyér árában, de a munkabér, az energiaár is emeli a pékek önköltségét. Ehhez járul még hozzá a gyenge forint, ami azért okoz áremelkedést, mert az üzemek több adalékanyagot importból szereznek be. A szakemberek véleménye szerint a pékeknek nem sok választásuk van: vagy árat emelnek, vagy veszteséggel termelnek. Az ágazatban már az 1-2 százalékos nyereség is elfogadhatónak számít, ez viszont a jelentősebb fejlesztésekre nem nyújt elegendő fedezetet.

Ősztől várhatóan nő a kenyér ára

A korábbi 1,2 millió hektár helyett már hosszabb ideje 900-950 ezer hektár a gabona termőterülete. Erről idén nagyjából 4,5 millió tonna búzát takarítottak be a gazdák. Ahol az esőzések előtt sikerült learatni a gabonát, ott jobb minőségű búzát tárolhatnak be a termelők, mint ahol a csapadék az aratás alatt érkezett meg. Idén a szélsőséges időjárási viszonyok miatt az étkezési, illetve a javító minőségű búza a termés negyedét teszi majd ki. Kedvező években, amikor nem esik az eső a betakarításkor, ez az arány elérheti a 80 százalékot is. A minőség a tároláskor valamennyit még javulhat, mert tovább érnek a szemek - nyilatkozta a lapnak Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) tiszteletbeli elnöke. Az aszály és a csapadék éppen két jó gabonatermő megyében, Békésben és Csongrádban okozta a legnagyobb gondokat. Egyébként az országban „párducfoltosan” akár egy régión belül is előfordult helyi aszály, illetve özönvízszerű esőzés, és így a termés mennyisége és minősége is igen változatos. Ahol a gabona vízben állt, ott a fuzárium is nagyobb veszteséget okozott.

Precízen, hazai vetőmagból

A gabonatermesztők közül sokan ráálltak a helyspecifikus művelésre és korszerű, műhold segítségével (GPS-szel) irányított traktorokkal, kombájnokkal végzik a talajelőkészítő munkákat, a vetést és az aratást. Ezeket a beruházásokat rengeteg európai uniós és hazai forrásából finanszírozták. Ám a legutóbbi időkig import vetőmagot használtak. Mára azonban megjelentek a piacon a hazai nemesítésű, a szélsőséges időjárási viszonyokat is jobban tűrő fajták is, amelyek az idén már bizonyíthattak. Ezeknek a vetőmagoknak a nemesítésekor a kutatók - a martonvásári, szegedi és a többi kutatóintézetben - a helyi adottságokat is figyelembe vették. Ennek köszönhetően versenyképesebbek a nagy nemzetközi fajtákkal - írták.

A búza ára a kenyér árát is meghatározza

Tavaly 44-45 ezer forintért kínálták a termelők a búza tonnáját, most 50-55 ezerbe kerül, de akár 60 ezret is elkérhetnek érte. A takarmánybúza is drágul, de ennél alacsonyabb áron találhat vevőre. A malomipar minőségtől függően átlagosan 5-10 százalékkal magasabb áron vásárolja fel idén a liszt alapanyagaként szolgáló gabonát, mint 2019-ben. Azt azonban, hogy ez hogyan és mikor jelenik meg a liszt árában, nehéz lenne megmondani. Arra lehet számítani, hogy kora ősszel emelkedhetnek a liszt árak, de ez malmonként is eltérő mértékű lehet – mondta Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének főtitkára. A malmok többségében még lehetnek átmenő készletek, de azok legfeljebb 1-2 hónapra lehetnek elegendőek.

Megosztás

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás