Szigorúbb előírásokra és elvárásokra kell számítania a magyar gazdáknak 2020 után az ammónia kibocsátásával kapcsolatban. Ennek a hazai állattartóknak is meg kell felelniük, főleg, ha külföldön szeretnék értékesíteni a termékeiket. Ez elsősorban a nyugati és északi fejlettebb tagállamok fogyasztóinak az EU döntéshozóira gyakorolt nyomásának következménye. A változások minden hazai telepet érintenek, és sok esetben fájdalmasak lesznek.

A XXVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok csütörtöki szakmai konferenciáján a Hód-Mezőgazda Zrt. Irodaházában tartott előadásban Juhász Anikó, az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára beszélt a témáról. Elmondta, hogy a következő Európai Uniós Közös Agrárpolitika sokat kíván tenni a környezet és az élővilág megvédéséért, amiben számítanak az állattartó gazdák együttműködésére is, és több támogatástípus kifizetését is ezek betartásához kötik. A változásoknak nem mindenki fog örülni, mert a korszerű technológiák alkalmazása komoly beruházásokat igényel. Viszont a fejlesztésekkel költségeket is lehet csökkenteni – mondta.

A szarvasmarhatartók is szigorúbb EU-s szabályokra számíthatnak néhány éven belül, amelyek az ammónia kibocsátás csökkentésére irányulnak - képünk az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon készült

Az Ammónia cselekvési terv és pozitív minták, ötletek állattartók részére című előadásból kiderült, hogy az új Közös Agrárpolitika 9 konkrét célt határoz meg, ezek közül a Klíma- és környezetvédelmi célok csoportja érinti az állattartási gyakorlatokat. A klímaváltozás elleni küzdelem, a környezetvédelem, valamint a tájkép- és biodiverzitás célok teljesítéséhez a gazdáknak változtatniuk kell az eddig megszokott módszereken, hogy csökkentsék az ammónia kibocsátását.

A XXVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok csütörtöki szakmai konferenciáján a Hód-Mezőgazda Zrt. Irodaházában tartott előadásban Juhász Anikó, az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára beszélt az ammóniakibocsátás csökkentésének lehetőségeiről

Nagy feladat az országos levegőterhelés csökkentési program feltételeinek való megfelelés, aminek része a mezőgazdasági alprogram. Ezt egy 2016-ban elfogadott uniós irányelv alapján kötelező bevezetni, amiben Magyarország 2019. április 1-ig vállalta, hogy cselekvési programot dolgoz ki arra, hogyan fogja kevésbé szennyezni a levegőt a mezőgazdaság. Magyarországnak a 2020-ra 10, a 2030-ra pedig 32 százalékkal kell csökkentenie az ammónia kibocsátását.

Ezekhez a következő területeken kell változtatni a gyakorlatokon:

  • trágyakijuttatás
  • trágyatárolás
  • nitrogén műtrágya használat

A csökkentéshez az alábbi megoldásokat javasolják:

  • Nitrogénmenedzsment
  • Teljes nitrogén ciklus létrehozása
  • Takarmányozási stratégiák kidolgozása és végrehajtása
  • Alacsony kibocsátású állattartási technológia
  • Trágyatárolási és trágyakijuttatási technológiák javítása
  • A műtrágya kijuttatás szabályozása

Nem csak kiadás, bevétel és hatékonyság jár a fejlesztésekkel

Amennyiben a gazdák figyelnek a felsoroltakra, a környezet megóvásán túl azt is segítik, hogy az országot nem büntetik meg a vállalt levegőminőségi mérték túllépése miatt. Ez azt jelenti, hogy az EU nem korlátozza emiatt a területalapú támogatásokat. Az ammónia cselekvési terv helyes megoldási gyakorlataiban egyébként is sok olyan rész van, ami növelheti az állattartó gazdák versenyképességét: a fejlesztés és a korszerűsítés ugyanis hosszú távon több bevételt, hatékonyságot és kevesebb kiadást jelentenek. A témában az idén várható részletes gazdálkodói útmutató a NAK részéről, hogy a gazdák pontosan tudják, mit kell tenni ezekért a gyakorlatban.

A tejelő tehenészetek számára is új kihívásokat hoz az EU szigorúbb környezetvédelmi szabályozása

Ezért veszélyes a kibocsátás

Az állattartó telepeken keletkező különböző részecskék és vegyületek, mint a kén-dioxid, a nitrogén-oxidok, a szálló porok, és az ammónia negatív hatásúak a környezetre: következményeik a savas eső, az eutrofizáció (elmocsarasodás), a talajsavanyodás. Leginkább a mezőgazdaság felelős azért, hogy hazánk nem tudja csökkenteni az ammónia kibocsátást – mondta Juhász Anikó.

Csurja Zsolt

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás