Drágulhat a csokoládé: 132 ezer forintos áremelést tervez egy tonna kakaóra a kakaókartell
400 dollárral (132 ezer forint) akarja megemelni egy tonna kakaó árát Elefántcsontpart és Ghána. A világ kakaó termelésének több mint 60 százalékát adó országok gazdálkodóinak jelentős áremelésre lenne szükségük ahhoz, hogy ne nyomorogjanak. Ám vajon tényleg ők kapják meg a pluszbevételt? Jelenleg 2500 dollár (825 ezer forint) körül ingadozik egy tonna kakaó ára a piacon, így a 400 dolláros különbség jelentősen drágíthatná a csokoládéárakat. Képes lesz-e a kakaókartell eredményesen működni az ágazat szereplőinek kedvező helyzet elérése érdekében?
A Wall Street Journal tudósítását a hvg.hu idézte, ezt az anyagot szemléztük. Eszerint a kakaóforgalom jelenleg 107 milliárd dolláros a globális piacon. Az összeg egyre növekszik, hiszen Kínában és más, lendületesen fejlődő országokban az életszínvonal növekedése magával hozza a csokoládé iránti kereslet fokozódását is. Erre számít a kakaókartell is, amely a tervek szerint 2020. októberében kezdi meg a működését. Ettől kezdve fedné le az egész világpiacot a termeléstől egészen a végső értékesítésig.
Jelentős mennyiségű kakaó lehet sokkal drágább
A világ kakaótermésének több mint a kétharmadáról beszélünk. Enélkül nem lehet meg a világpiac. Ezért minden bizonnyal áremelkedésre lehet számítani, ezt pedig a fogyasztók fizetik majd meg - nyilatkozta az egyik legnagyobb londoni brókercég társigazgatója a Wall Street Journalnak. Elefántcsontpart és Ghána eredetileg 2600 dolláros árat javasolt a brókercégeknek, de azok elutasították ezt. Erre válaszként alakították meg a kartellt, mely 400 dolláros áremelkedést kíván elérni a jelenlegi 2500 dolláros árhoz képest. Eszerint 100 dollár helyett immár 400 dollárt akarnak rátenni az árra a kartell tagjai, ez pedig 16 százalékos áremelkedést jelent.
Hirdetés
Leleményes áremelést hajtottak végre a csokoládégyárak
A Mars globális kommunikációs főnöke jónak tartja a kakaókartell megalakulását, mondván, hogy így az afrikai termelőknek is meglesz a létbiztonsága. Ez persze egyszerű fedőszöveg, mert a valóságban a nagy vásárlók soha nem árulják el, hogy kitől és mennyit vesznek. Főképp azt nem, hogy mennyiért - írják. A Wall Street Journal szerint már eddig is előfordult az, hogy tonnánként 3000 dollár felett vásároltak a nagy csokoládégyártó cégek. Persze ők sem akartak ráfizetni: ötletesen hajtottak végre áremelést. Egyrészt csökkentették a csokik kakaótartalmát, másrészt maguk a csokoládé szeletek vagy táblák lettek egy picivel kisebbek, miközben az ár nem változott vagy valamennyit még emelkedett is.
A Wall Street Journal arról nem írt, hogy a haszon nagy részét a felvásárlók és a nagy csokoládégyárak teszik zsebre, miközben az afrikai gazdálkodók nyomorognak. "Apám 26 gyereket nevelt fel a kakaóból, nekem kettőt is nehéz eltartanom. Amennyiben ez így megy tovább, akkor az én nemzedékem lesz az utolsó, amely a kakaóval foglalkozik"- mondta egy gazda Ghánában a Wall Street Journal tudósítójának.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés