A 2022. január végi áraikhoz képest nagyjából harmadával kerültek többe a tavaszi vetésű szántóföldi növények vetőmagvai. A vetőmag-forgalmazók szerint a szántóföldi növénytermesztők jelentős, mintegy 30 százalék körüli áremelkedéssel szembesültek az egy évvel korábbi vásárlásokkal összehasonlítva. A kereskedelem fedezni tudja a gazdák igényeit. Az új termés kilátásai jók, a betakarítás azonban még messze van, a termesztés rizikója továbbra is nagy.

A Baon írt a tavaszi kultúrák vetőmagjainak év eleji helyzetéről, ezt az anyagot szemléztük. “Más mezőgazdasági beszállítókhoz hasonlóan a fajta fenntartók is a költségeik növekedésével indokolják a drágulást. Megnyugtató azonban, hogy nincs hiány a tavaszi kalászosok és a nagyobb mennyiségben felhasználandó kukorica és napraforgó magvaiból” – mondta Pesti Gábor a vetőmag forgalmazással is foglalkozó nagykőrösi Pesti és Társa Kft. ügyvezetője.

A vetőmag forgalmazók szerint a szántóföldi növénytermesztők jelentős, mintegy 30 százalék körüli áremelkedéssel szembesültek az egy évvel korábbi vásárlásokkal összehasonlítva

Teret hódít a kukorica tavasszal

Azt tapasztaljuk, hogy a korábbi évekhez képest a kukorica javára tolódik el a tavaszi vetésszerkezet. Ez előtt a kukoricával szemben inkább a napraforgó termesztése mutatkozott ígéretesebbnek. Egyfelől kevesebb nitrogén utánpótlással beérte, viszonylag magas volt termésének felvásárlási ára. A ráfordítások, bevételek aránya azonban megváltozott, az aszályos nyarak termesztési kockázata pedig a kukoricánál mutatkozik kisebbnek.

A megfelelő időpontban vetett korai hibridek termésképződése hamarabb kezdődik, mint ahogy a nyár aszályos szakasza következik. Ezért a száraz Homokhátságon értelemszerűen a rövid tenyészidejű hibridek kerülnek előtérbe – fogalmazott a lapnak Pesti Gábor.

Az agrárszakember szerint a kalászosok vonatkozásában a Homokhátságon döntően az ősziek vetése jellemző. A kiadós őszi, téli csapadék reményt ad arra, hogy a növények kellően megerősödve induljanak a tavaszba. A vetemények állapota teljesen más, mint tavaly, amikor száraz földben vegetáltak. A búza, árpa nem bokrosodott, láthatóak voltak a soraik. 

Az új termés kilátásai jók, a betakarítás azonban még messze van, a termesztés rizikója továbbra is nagy. Még az ó termés értékesítése is okoz váratlan meglepetéseket. A télen Európába áramló ukrajnai gabonaexport elvette a gazdák reményeit a tartósan magas felvásárlási árakat illetően.

A gabonaárak változása

Nyomottabb árakon tudtunk eladni idén év elején, mint az aratási időszakban. Akkor tonnánként 130-140 ezer forintért ment a búza, január végén 90-100 ezerért. Azt hittük, a minimális termés miatt magas marad a kukorica ára, de azt is csökkent 90-120 ezer forint közé. A napraforgómag tonnánként 260-270 ezer forintról 180 ezerre esett le – érzékeltette a helyzetet Pesti Gábor. 

Ezek a változások aggasztóak az új termésre nézve is. A gazdák nagy költségekkel készültek fel a termesztésre. A földgáz ára ugyan csökkent, ebből következően mérséklődnek a műtrágyák árai is, de ezt a hatást majd hónapokkal később vesszük észre az új beszerzéseknél.

Ezért attól tartanak a gazdák, hogy ha marad az áresés a felvásárlói piacon, a magas kiadások miatt, veszteséggel jönnek ki nyár végén. Ezzel szemben a feldolgozók jól jártak az olcsóbb külföldi napraforgó és kukorica felvásárlásával, hiszen a termékeik eladási árát továbbra is magasan tartják, mintha semmi sem történt volna a piacon - írták a szakemberre hivatkozva.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás