Drónok és hatékonyabb traktorok segítik a hazai mezőgazdászokat
Jelentős fejlesztések történtek a magyar mezőgazdaságban, egyre nagyobb számban jelennek meg a földeken a drónok, a hatékonyabb high-tech traktorok és öntözőrendszerek is. Ezeknek köszönhetően erőforrásigényes régi gyakorlatokkal szakíthat a mezőgazdaság – közölte a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége. Az agrárágazat főszerepet kapott a múlt évben, a nagy ágazatok közül az egyetlen volt, amely az év első kilenc hónapjában pozitívan járult hozzá a GDP-hez, 2,1 százalékponttal.
Bár sok ágazatban az önvezetésé, az autonóm járműveké, valamint a robotoké a főszerep és ezek a mezőgazdaságban is kapnak feladatot, de kezelőkre és agrárgépészekre hosszú távon is szükség lesz. Nekik versenyképes fizetést és perspektívát kínál a magyar mezőgazdaság, amely a finanszírozási oldalról is kedvezőbb időszak elé néz - hangzott el január 24-28-ig tartó AGROmashEXPO és AgrárgépShow egyik szakmai beszélgetésén.
„Az agrárium folytatja a menetelést a jövőben is, stratégiai ágazatként a rövid és hosszú távú cél egyaránt az, hogy nemzetközi szinten még versenyképesebbé váljon a szektor. A célok eléréséhez azonban folyamatos fejlesztésekre és korszerű eszközparkra van szükség” – mondta Dr. Medina Viktor, a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) igazgatója az AgrárgépShow-n. A kiállítás az AGROmashEXPO-val együtt nettó 36 ezer négyzetméteren vonultatta fel a mezőgépeket. Ebből a MEGFOSZ 23 ezer négyzetméterén, 52 gépforgalmazó több száz fejlesztését lehetett megnézni, többek között a nemzetközi Termékfejlesztési Nagydíjjal kitüntetett gépeket is.
Hirdetés
Gyomirtás a drónokkal
Minden ágazatban óriási változásokat eredményez a technológiai forradalom, egymást követik a szintlépések, ez pedig fokozottan igaz az agráriumban. „Ma két fő irány van a mezőgazdasági fejlesztések területén. Az egyik a technológiai, amelynek keretében a hatékonyabb, precízebb gazdálkodást elősegítő megoldások épülnek be az agráriumba. A másik a zöld irány, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a környezet, a talaj és az emberi egészség védelme van a fókuszban. Az újdonságoknak köszönhetően évtizedes gyakorlatokkal szakítanak a mezőgazdasági szereplők és sokkal hatékonyabbá válik a termelés. Például a gyomirtás teljesen új alapokra helyezhető a drónok és kamerarendszerek segítségével. Akár úgy is, hogy ne legyen szükség vegyszerekre” – tette hozzá a szakember.
A Termékfejlesztési Nagydíjjal kitüntetett megoldások között ott van többek között a drónos kijuttatás, vagy az év traktorjának választott, háromszög alakú gumihevedereken közlekedő, nagy teljesítményű CLAAS XERION erőgép is, amely sokkal könnyebbé teszi a munkavégzést a gazdák számára. Szintén produktívabbá válik a mezőgazdaság a különdíjas új öntözésirányítási rendszer segítségével: a KITE Zrt. fejlesztésével ugyanis nem kell annyi időt töltenie a földeken a gazdáknak és az agrárcégek képviselőinek, amivel akár napokat is spórolhatnak.
Munka, lehetőség és fizetés
Az AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításon kiderült az is, hogy bár sok jármű esetében az önvezetés, az autonóm működés felé mutatnak a fejlesztések, a mezőgazdaságban az emberi munka nem kerülhető ki. Az agráriumban a cél, hogy a gépek a legkényelmesebben és legprecízebben szolgálják ki a gazdát és a földet. Éppen ezért kezelőre még nagyon sokáig szükség lesz, szerelőre pedig főleg, mert nagyon összetett feladatot kell elvégezniük.
Fontos szerepe van a finanszírozásnak
A korszerűsítéshez megfelelő finanszírozási háttér szükséges. Erről beszélt Göblös Gergely az MBH Csoporthoz tartozó Euroleasing Zrt. eszköz üzletágának vezetője a társaság által támogatott kiállításon. „A mezőgazdasági eszközök lízingcégek általi finanszírozása az elmúlt öt évben dinamikusan növekedett, 2022-ben elérve a rekord kihelyezést jelentő 132 milliárd forintot. Az Euroleasing agrárüzletága a mezőgazdasági eszközök lízingpiacán piacvezető, az elmúlt esztendőben minden harmadik mezőgazdasági gépet a társaságunk finanszírozott.
Továbbra is elérhetők a kamattámogatott lízing konstrukciók, például a Széchenyi Lízing Max+, vagy az EXIM Bank által kínált Baross Gábor Hitelprogram+ lízingterméke. Ennek eredményeként a lízing- és bankszektor még nagyobb szerepet vállalhat a magyar agrárium korszerűsítésében.”
A Euroleasing Zrt. évek óta támogatja az agráriumban az utánpótlás-képzést is, a MEGFOSZ-szal együtt többek között olyan programokat valósítottak meg, mint a „Legyél Te is agrárgépész!”, melynek keretében jövőre indul az Agrárgépészek Napja rendezvény is - közölték.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés