Hirdetés
Drónok segítik a gazdákat a botritisz azonosításában
Az Unmanned Valley , a Greenport DB és a hollandiai NL Space Campus kutatói sikeresen kifejlesztettek egy olyan modellt, amely lehetővé teszi a drónok számára a botritisz betegség azonosítását. A modell a mesterséges intelligenciát használja fel hatalmas mennyiségű drónadat elemzéséhez. Így egy részletes térképen milliméteres pontossággal meghatározza, hogy mely növények betegek vagy veszélyeztetettek.
Hogy kevesebb növényvédő szerre legyen szükség
Ez az innováció jelentősen csökkentheti a növényvédő szerek használatát. Ebben a hónapban mutatták be a „Távérzékelés a kertészetért” projekt végső eredményeit .
Az Európai Unió az elkövetkező években az európai zöld megállapodás részeként a növényvédő szerek használatának jelentős csökkentését tűzte ki célul. Azt szeretnék, ha 2050-re Európa a világ első klímasemleges kontinensévé válna. A peszticidek túlzott használata kockázatot jelent többek között a vízminőségre, a biológiai sokféleségre. A növényeket károsító körülmények korai és pontos felismerésével ezek az anyagok pontosabban alkalmazhatók, jelentősen csökkentve felhasználásukat.
Hirdetés
Betegségek különböző növényekben
Jelenleg a modell csak tulipánban és jácintban képes felismerni a botritiszeket. Várható azonban, hogy néhány kisebb módosítással a modell más betegségeket is képes lesz kimutatni a különböző kultúrákban. Ez egy nagyon érdekes fejlesztés a termelők számára, nemcsak környezetvédelmi szempontból, hanem potenciális költségmegtakarítások miatt is. Például csökkenti a terméskiesések kockázatát, nem kell nagy mennyiségű növényvédő szert vásárolni, és nincs szükség kézi szántóföldi ellenőrzésekre. Utóbbi soha nem lehet képes ara, hogy az ellenőrzés minden növényre kiterjedjen. Ezenkívül a kutatók egy könnyen beszerezhető és viszonylag olcsó drónt használtak, amely akár teljesen automatikusan is képes küldetéseket végrehajtani, bár egyelőre még mindig jelen kell lennie egy pilótának.
A „Kertészet távérzékelése” projekt tovább folytatódik. Erőfeszítéseket tesznek a mérések pontosságának javítására a drónadatok műholdfelvételekkel, valamint a talaj- és időjárási viszonyokra vonatkozó aktuális információkkal való kombinálásával. Ezen túlmenően az agrárszektor több nagyvállalata mutatott érdeklődést annak feltárása iránt, hogy a technológia képes-e kimutatni más betegségeket a különböző növényekben. A technikák skálázhatóságát és az üzleti modell fejlődését is megvizsgálják.
(Forrás: futurefarming.com)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Közel 7 évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra
Az Alta Seeds az Advanta Seeds Hungary Kft prémium márkája, amely a UPL csoport részeként erős jelenléttel bír mind Európában, mind Észak-Amerikában.
HATÉKONYSÁG 2025: Hogyan növelheti gazdasága hatékonyságát?
A Magro.hu és a Debreceni Egyetem közös szervezésében megrendezésre kerülő konferencia célja, hogy gyakorlati segítséget nyújtson a gazdáknak, vállalkozóknak és agrárszakembereknek. Bóné Tímeával és Németh Istvánnal, a Magro.hu tulajdonosaival beszélgettünk a rendezvény létrejöttének hátteréről és céljairól.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.300 hirdetés 162 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés