Precíziós mezőgazdaság eszközzel küzd a kolumbiai kormány a kábítószer alapanyagául szolgáló kokacserje-ültetvények felszámolásáért. Az egyelőre még tesztelés alatt álló programban drónok segítségével juttatnak gyomirtót azokra a földekre, ahol a kokain előállításához szükséges növényt termesztik.
A témáról a Wall Street Journal írt cikket, amire a Magyar Mezőgazdaság bukkant rá, ezt az anyagot szemléztük. A drónok a mezőgazdaságban többféle különleges feladatot képesek ellátni. Növényvédő szereket juttatnak ki, segítenek az öntözésben, sőt, még a növények beporzásában is. A távirányításos repülő szerkezetekre erősített kamerák légi felvételei pedig nélkülözhetetlenek a termőterületek elemzéséhez. Ám Kolumbiában a drónok képességeit nem a kultúrnövények védelmére, hanem egy fontos növény kiirtására használják.
A kokain előállításához szükséges kokacserjéket irtanák ki glifozáttal a kolumbiai hatóságok - képünkön a kokalevelek
Kolumbia rendfenntartó szervei nem csak fotókat készítenek a drónokra szerelt kamerákkal. A Wall Street Journal cikke szerint a kormány elindított egy tesztprogramot, melyben 10, gyomirtóval felszerelt drónt alkalmaznak arra, hogy a kábítószernövényeket glifozáttal irtsák ki, így akadályozzák meg a kokain előállítását.
100 hektárnál már jól működött
A kolumbiai híradások szerint a mintegy 25 kilós gépek már az első héten több 100 hektár földet tisztítottak meg, és segítségükkel a korábbi eljárásokhoz képest sokkal pontosabban és gyorsabban végezték el a munkát az illetékes szervek - írja a Magyar Mezőgazdaság.
A cikk szerint korábban repülőkről végezték az eljárást, amivel rengeteg méreg került a környezetbe. Ez növeli a rákos és egyéb betegségek kialakulásának kockázatát. Ráadásul komoly érv a légitámadás ellen, hogy nem csak az illegális tevékenységet végzőket bünteti, hanem a hagyományos növénytermesztőket is. Ha a rossz széljárás a környező földekre is eljuttatja a levegőbe juttatott glifozátot, a gazdák haszonnövényeit is kipusztítja. Ugyanakkor a pontos, drónokkal történő, kis területeken is precíz kezelés eddig hatékonynak bizonyult, mert sokkal inkább helyspecifikus, mint a repülőről történő kijuttatás.