Drónos növényvédelemről és bővülő lehetőségekről beszélt Jordán László
A pilóta nélküli légijárművek alkalmazása a mezőgazdaságban robbanásszerűen terjedt el. Ez annak ellenére történt meg, hogy korábban még nem voltak meg hozzá az alkalmazást szabályozó előírások. Augusztusban azonban megjelent az első pilóta nélküli légijárműről – permetező drónról – kijuttatható növényvédő szer engedélye. A magyarországi drónos növényvédelem helyzetéről és lehetőségeiről Jordán László növényorvos, szakértő mondott fontos részleteket.
Ez év augusztus 11-én kelt az a határozat, amelyben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Növényvédelmi és Borászati Igazgatósága engedélyezte a Mospilan 20 SG készítmény drónról történő kijuttatását - mondta Jordán László növényorvos, a Légtér.hu szakértője. A Teol anyagát szemléztük.
Egyelőre korlátozott az engedélyezett szer használata
Az engedély nem teljes körű, csak cseresznye, meggy és dió kultúrákra érvényes, és a Combi-protec nevezetű csalogató anyaggal történő együttes alkalmazásra érvényes - fogalmazott a szakember. Ezzel együtt is történelmi jelentőségű az esemény, mert most veheti kezdetét a legális drónos növényvédelmi tevékenység.
Hirdetés
Ám mindez csak akkor értékes, ha a gazdálkodás során ezeket az adatokat feldolgozzák és figyelembe veszik, építenek rájuk. A másik lehetőség valamely anyag kijuttatása, a gyakorlatban ez növényvédő szereket és termésnövelő anyagokat jelent. Ez utóbbiak közül gyakorlatilag bármit ki lehet juttatni drónról, aminek szakmai megalapozottsága van, viszont a növényvédő szerek közül csak azokat, amely erre kifejezetten engedélyezik. Jelen esetben a Mospilan 20 SG készítmény az első – és eddig az egyetlen – ilyen növényvédő szer.
Képzések és feltételek
Ahhoz, hogy valaki ilyen drónnal való tevékenységet végezzen, komoly képzések sorát kell elvégezni, ezt követően pedig a pilóta nélküli légijármű vezetői igazolványra jogosító tanfolyamot is. Ezek a képzések légiközlekedési ismertekről szólnak, a sikeres vizsga birtokában lehet jelentkezni a szakmai, növényvédelmi drónpilóta képzésre. Ide még további bemeneti feltételeket is kell igazolni, ilyen például a növényvédelmi „zöld könyv”.
A drónt az üzemben tartójával együtt regisztrálni kell a légügyi hatóságnál. A növényvédő szer kijuttatáshoz műveleti engedéllyel kell rendelkezni, illetve engedéllyel vagy bejelentéssel a növényvédelmi hatóság – a vármegyei kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztálya – felé. Ez utóbbi feladatot azonban már a növényvédelmi szakirányító végzi, akinek a felügyelete szintén jogszabályi előírás. Látható, hogy nem egyszerű megfelelni minden előírásnak - mondta Jordán László.
Mielőtt valaki azt gondolná, hogy a drónos növényvédő szer kijuttatás drámai változást hoz, gyorsan le kell csillapítanom a kedélyeket. A sok hirdetéssel és híreszteléssel szemben ugyanis a permetező drónok munkaminősége nem éri el a földi permetezőgépektől megkövetelt szintet. Ez nem azt jelenti, hogy akkor növényvédelmi munkára nem is alkalmasak, hanem azt, hogy meg kell találni azt a helyzetet, amikor használatuk indokolt és hasznos - fogalmazott.
Ilyen helyzetek lehetnek eső után, felázott talajú táblák illetve meredek lejtők kezelésekor, vagy az olyan magasra nőtt növényállomány esetén, mint az idei évben a napraforgók, amelyekben már a legmagasabb földi – hidas – permetező gépek is jelentős kártétellel tudnának csak elmenni. De kifejezetten jól használhatók az erdészetekben, vagy a most engedélyezett technológiában, ahol a lombkorona felső részét szükséges kezelni.
A szőlőben is jó hasznát lehet venni
A drónos növényvédelem az Európai Unióban is gyerekcipőben jár, Magyarország pedig úttörő szerepet vállalt. Nálunk jelent meg az első, a növényvédelmi drónok munkáját lehetővé tevő jogszabály, és most az első olyan növényvédő szer engedély, amely nem ideiglenes, hanem állandó. Egyre több a felkészült, nagy tapasztalattal rendelkező szakember. A fejlődés megállíthatatlan, és minden bizonnyal a permetező drónok is egyre jobbak, egyre „okosabbak” lesznek, van jövője ennek a területnek - közölte.
A szekszárdi borvidéken is fejlesztés alatt áll a drónnal való szőlőpermetezés, mely a traktorral nehezen megközelítő helyeken tenne nagy szolgálatot. A lap által kérdezett borászok elmondták, engedélyt még nem kaptak, fejlesztés alatt áll a technológia.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés