Felhívta az engedélyezett felnőttképzési intézmények jelentkezését várja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a pilóta nélküli légijárműves (drónos) növényvédelmi alapképzés megszervezésére és végrehajtására. A képzések elindításával és a szakképzett növényvédelmi drónpilóták kinevelésével hamarosan a magyar gazdák rendelkezésére állhat a pontos és célzott kijuttatást lehetővé tevő légi permetezési technológia.

A légi permetezésre vonatkozó jogszabály módosításával létrejött az a korszerű jogszabályi környezet*, amely immár Magyarországon is lehetővé teszi a növényvédő szerek drónokkal történő kijuttatását, egyúttal összefoglalja a tevékenység elvégzéséhez szükséges képzettségi, adminisztrációs és műszaki előírásokat. Mindezek alapján a Nébih várja azon felnőttképzési intézmények jelentkezését, amelyek megfelelő személyi és tárgyi feltételekkel rendelkeznek a növényvédelmi drónpilóta szakképesítés megszerzésére irányuló szakmai képzés megszervezéséhez és végrehajtásához.

A képzések elindításával és a szakképzett növényvédelmi drónpilóták kinevelésével hamarosan a magyar gazdák rendelkezésére állhat a pontos és célzott kijuttatást lehetővé tevő légi permetezési technológia - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőhegyes

A jelentkezés feltételei és módjai

Lényeges, hogy a felhívásra csak olyan intézmény jelentkezhet, amely engedélyezett felnőttképzési intézményként van nyilvántartva. A kijelölés feltételrendszeréről és eljárásrendjéről, valamint a részletes programkövetelményről a hivatal honlapján tájékozódhatnak a jelentkezők. A Nébih a jelentkezéseket elsősorban e-mailben várja az nti@nebih.gov.hu címen, továbbá elfogadja postai úton (Nébih Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság, 1537 Budapest Pf. 407.) is. Ezt követően a jelentkezőket rögzíti az elektronikus nyilvántartásban, amelyről minden esetben hivatalos értesítést küld. A Nébih arra kérte a jelentkezőket, hogy 8 MB-nál nagyobb méretű jelentkezési dokumentáció elektronikus formátumban történő megküldése esetén használjanak nagy méretű fájlok megküldésére használatos fájlküldő alkalmazást.

Személyi feltételek (1 fő képzési feladatot ellátó személy több feltételnek is eleget tehet):

  • 1. Rendelkezik olyan képző személlyel, aki részt vett az Innovációs és Technológiai Minisztérium Légügyi Felügyeleti Hatósági Főosztály (Légügyi Hatóság) által előírt, a pilóta nélküli légi járművekkel végzett műveletekre vonatkozó szabályokról és eljárásokról szóló rendelet szerinti képzésen és sikeres vizsgát tett (A2 drónpilóta képzettség), valamint legalább 2 év repülési tapasztalata van. 
  • 2. Rendelkezik a szükséges növényvédelmi és a kapcsolódó alkalmazás- és kijuttatás technikai ismeretek birtokában lévő képző személlyel (érvényes engedéllyel rendelkező növényorvos, legalább 2 év gyakorlat) 
  • 3. Rendelkezik növényvédelmi gép üzemeltetésében szerzett gyakorlattal rendelkező személlyel (legalább 2 év gyakorlat). 
  • 4. Rendelkezik agrometeorológiai ismeretekkel bíró képző személlyel (felsőfokú meteorológiai végzettség, legalább 2 év gyakorlat). 
  • 5. Rendelkezik térinformatikai ismeretekkel rendelkező képző személlyel (felsőfokú, térinformatikával kapcsolatos végzettség, legalább 2 év gyakorlat). Az engedélyezett felnőttképzési intézmények nem vizsgáztatnak, hanem (a képzés elvégzésének igazolása mellett) akkreditált vizsgahelyekhez delegálják a képzésen részt vett személyeket. 

Tárgyi és infrastrukturális feltételek: 

  • 1. Rendelkezik a képzés elméleti részének lebonyolításához szükséges helyiségekkel (a képzésen részt vevő személyek számának megfelelő befogadóképesség, kapcsolódó szociális helyiségek rendelkezésre állása). 
  • 2. A képzéshez rendelkezésére állnak a kor színvonalának megfelelő audiovizuális és infokommunikációs eszközök. 
  • 3. Rendelkezik a szakképesítés megszerzésére irányuló szakmai képzéseket megalapozó 088840003 számú, Növényvédelmi drónpilóta megnevezésű programkövetelményben leírtak szerint összeállított, felnőttképzési szakértő által minősített képzési programmal. 
  • 4. A képzési program elméleti része jelenléti képzés keretében megvalósuló és online tudásátadásra egyaránt alkalmas, tekintettel a bizonytalan járványügyi helyzetre. A képzés gyakorlati része kizárólag jelenléti képzés formájában bonyolítható le. 
  • 5. Rendelkezésére áll minimum 2 darab, különböző gyártmányú permetező drón a szükséges meteorológiai mérőeszközökkel együttesen a gyakorlati képzéshez. 
  • 6. Rendelkezésére áll repülési terv készítésére és a repülés során összegyűjtött, a növényvédő szer kijuttatás szempontjából releváns adatok feldolgozására teljes körűen alkalmas komplett szoftverháttér. 
  • 7. Rendelkezik a gyakorlati képzés keretében szükséges, minimum 3 hektár alapterületű és minimum 30 méter széles gyakorlótérrel és a műszaki üzemeltetéshez szükséges infrastruktúrával.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás