Augusztusban is több cikkünkben számoltunk be a mezőgazdasági gépek és technológia témák híreiről. Ezekben szó volt a szarvasi drónos permetezésről, az autóipar és a precíziós mezőgazdasági megoldások kapcsolatáról, a burgonyabogár begyűjtésére kifejlesztett gépről, valamint az olcsó traktorhoz jutás lehetőségéről is. Fontos újdonság, hogy a New Holland bemutatta a T7 Heavy Duty modellt és megírtuk, miért és mire jó a munkaquad a gazdáknak. Itt a szeptemberi mezőgazdasági gépek hírösszefoglaló, jó olvasást kívánunk!

Ha kell, drónokkal permetezik a szarvasi rizst

Különleges drónokkal kezdtek új kísérleteket a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és az ABZ Drone szakemberei Békés megyében, a MATE Galambosi Rizskísérleti Telepén. A fő cél az, hogy a drónok szemével részletesen fel tudják mérni a fejlődő rizstövek pillanatnyi állapotát, és minél hamarabb ki tudják mutatni, hogy hol jelenhet meg a rizsföldeket érintő járványos barnulás. A vizsgálati eredményekről a közelmúltban számoltak be.

Drónos permetezés a gyakorlatban Szarvason - Fotó: Babák Zoltán

MATE 15 hektáros Galambosi Rizskísérleti Telepén olyan egyedülálló infrastruktúra áll rendelkezésre, ami kimondottan a rizs fajtafenntartására, illetve szántóföldi kísérletek végzésére alkalmas. Az itt folyó aktív kutatómunka egyik legfőbb célja, hogy az államilag elismert, előnyös tulajdonságokkal rendelkező rizsfajták kiváló minőségű szaporítóanyagát állítsuk elő és megoldást keressünk azokra a problémákra, amelyekkel a hazai rizstermesztők szembesülhetnek. Az új kísérletekbe most a legmodernebb drónokat is bevonjuk, melyek révén még hatékonyabb eredményeket érhetünk el – mondta Prof. Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora.

Az autóipar is hasznot hajt a precíziós mezőgazdaság fejlesztéseiből

Az utóbbi években a mezőgazdaságban is elterjedtek a digitális megoldások, a számítástechnika, illetve az automatizáció. Ezek a fejlődések annyira innovatívak ezen a területen, hogy sokszor az autóipar előtt járnak. Az új technológiáknak a használatával növelni tudják a hozamot, és egyszerűsítik a munkafolyamatokat. A mesterséges intelligencia térhódításáról adott interjút a SAE Internationalnak a John Deere alelnöke, Deanna Kovar.

A mesterséges intelligencia térhódítása a mezőgazdaságban is új távlatokat nyit

Kovar az interjú során a legújabb trendek közül kettőt emelt ki. Az egyik a mesterséges intelligencia (MI), ami lehetővé teszi a reaktív helyett a proaktív cselekvést, a másik pedig az 5G, ami a gépek közötti kommunikációt könnyíti meg. A szakértő elmondta, hogy manapság mennyire előrehaladott a technológia és egy évtizeddel ezelőtt még a legmerészebb álmaikban sem gondoltak ilyen technológiai fejlődésről.  „Tíz évvel ezelőtt arról küldtünk értesítéseket az ügyfeleknek, hogy valami elromlott, ma mesterséges intelligenciát használunk, és azt is meg tudjuk mondani, hogy valami hamarosan elromlik” – fogalmazott Deanna Kovar.

Agyő, krumplibogár! Mechanikus elvű géppel tisztítják meg tőle a termőföldet

Az értelemszerűen Coloradónak elnevezett bogárfogó gép már majdnem készen áll a forgalmazásra. A gép a kolorádóbogarak és lárvák 70 százalékát vagy annál is többet fog el egy fertőzött burgonyaföldről. Mechanikus működési elve miatt (szemben a vegyszerekkel) a Catcher elsősorban a biotermesztők számára érdekes. A prototípus egy traktor elülső részéhez csatlakozik, és négy burgonyacsík szélességben dolgozik. Az alapelve az, hogy a kolorádóbogár ösztönösen lehuppan, és megáll a mozgásban, hogy elkerülje támadóit. A gép ezért nyolc hidraulikusan meghajtott, műanyag lapátokkal ellátott rotorral van felszerelve, burgonyagerincenként kettővel, amelyek ellentétes irányban forognak. Jelentős erővel végig simítanak a burgonya lombozatán, és lecsapkodják a bogarakat és a lárvákat a növényről. Ezek a szándék szerint a lombozat alatt mozgó tartályokba esnek.

„Megizzadt” a szántóföldi robot, de megküzdött a burgonya ültetésével

Először ültettek burgonyát szántóföldi robot segítségével Hollandiában. A nem hétköznapi megoldás egy kutatási projekt része, amelynek célja, hogy kiderüljön, lehet-e a burgonyát hatékonyabban termeszteni kevésbé nehéz gépekkel. A kísérletet az Agrointelli Robotti nevű autonóm eszközhordozóval hajtották végre, amely önállóan képes különböző tevékenységeket végezni. Ehhez a robotot egy vontatott, négysoros Miedema CP 42-es ültetőgéphez kapcsolták. A Robotti nehezen tudta mozgásba hozni az ültetőgépet – épp hogy képes volt húzni a részben megtöltött ültetőgépet, amely töltetlen állapotban körülbelül 2,4 tonnát nyom. A robotnak különösen álló helyzetből volt némi nehézsége az ültetőgép mozgatásával – tapasztalta Bram Veldhuisen, a Wageningeni Egyetem robotszakértője.

Olcsón juthatnak traktorhoz a leleményes gazdák

Afrikai gazdák milliói számára szinte elérhetetlen álom, hogy saját traktoruk legyen. Pedig ezzel feljavíthatnák a termelési hatékonyságukat. Ez azonban a jövőben egy egyszerű, mégis forradalmian új megközelítésnek köszönhetően megváltozhat. A megoldás lehetővé teszi a gazdák számára, hogy amikor szükségük van rá, használhassanak egy erőgépet. A Hello Tractor elnevezésű, dolgok internete (Internet of Things – IoT) alapján működő mobilos alkalmazás ugyanis összeköti a traktortulajdonosokat azokkal a gazdálkodókkal, akiknek szüksége lenne a gépekre. Afrika lakosságának majdnem kétharmada függ a munkaigényes, önellátó gazdálkodástól. A mezőgazdaság gépesítésének költségei azonban megakadályozták, hogy a vidéki kisgazdaságok hatékonyabbá válhassanak és több élelmiszer előállítására legyenek képesek. A Hello Tractor elnevezésű, dolgok internete (Internet of Things – IoT) alapján működő mobilos alkalmazás viszont összeköti a traktortulajdonosokat azokkal a gazdálkodókkal, akiknek szüksége lenne a gépekre.

A Hello Tractor alkalmazás sokat segít az afrikai gazdák termelési hatékonyságának javításában - Fotó: Magro.hu, CSZS, Olaszliszka, illusztráció

A Szal-Agro Kft. a Metaltech és Metal-Fach pótkocsijait ajánlja az aratáshoz

Nincs elkésve az, aki még csak most szeretné beszerezni az aratás utáni termény szállításához a pótkocsit. A Szal-Agro Kft. két lengyel gyártó termékeit forgalmazza, de kínálatukból sokféle pótkocsi kapható szinte minden igényre – akár készletről is. A Metal-Fach és a prémium pótkocsigyártó, a Metaltech termékeiről van szó. Választékukban megtalálhatók az egészen kicsi, másfél tonnás járművek, de az egészen nagy 22 tonnás teherbírásúak is. Pótkocsiban specialistának számítanak a magyar piacon. Éppen ezért érdemes elolvasni, mit ajánl Szalai Andor, a cég értékesítési vezetője a gazdálkodóknak. (x)

A New Holland bemutatta az új T7 Heavy Duty modellt

A New Holland Agriculture egy virtuális rendezvény keretében bemutatta az európai szakmai sajtónak az új zászlóshajó T7 Heavy Duty (HD) traktort. Az “INTELLIGENT FARMING ALL_WAYS” (Intelligens gazdálkodás mindig/minden úton) cím alatt megrendezett esemény a márka 4.0-ás mezőgazdasági jövőképét ismertette, valamint bemutatta az aziránti elkötelezettségét, hogy az intelligens mezőgazdasági technológiák előnyeit a gazdálkodók széles köre legyen képes kihasználni.

A New Holland T7 Heavy Duty

Az új T7 HD megőrzi a traktor védjegyének számító nagy teljesítményt, kivételes fordulékonyságot és kimagasló sokoldalúságot, emellett pedig kiváló kezelői élményt nyújt a legújabb Horizon Ultra fülkével és a következő generációs precíziós gazdálkodási, „PLM Intelligence” funkciókkal. Ez a gép olyan gazdálkodók számára is ideális, akiknek sokféle feladatot kell elvégezniük a szántóföldi és szállítási alkalmazások széles skálájában, és mindemelett szeretnék növelni a kényelmüket, hatékonyságukat és termelékenységüket. (x)

Vetőmagelőállítás, öntözés és gépesítés segíti a modern gazdálkodást Mezőhegyesen

Magyarország legnagyobb egybefüggő birtoka a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. A Békés megyei gazdaság a magyar agrárium megújításának próbaterepe. Egy olyan mintagazdaság, ahol minden ágazatban egyidejűleg zajlanak fejlesztések. A részvénytársaság állami feladatainak koordinálását Lázár János kormánybiztos szervezi, Kovács Norbert vezérigazgató pedig többek között a mezőgazdasági szakmai munkáért is felel. A búza aratásakor adtak látták vendégül az egyik megyei portál stábját, akiknek beszéltek a birtok legfontosabb feladatairól és újdonságairól is.

Őszi vetéstechnológia: a megfelelő körülmények

Az őszi vetésű növények már a kezdetektől nagy figyelmet igényelnek. Az időjárás viszontagságai miatt nagyon fontos, hogy megfelelő minőségű magágyba kerüljenek, mely kellő mértékig biztosítja a nedvességet is. Így nem csak a vetésre, hanem a talajelőkészítésre is oda kell figyelni. A KITE Zrt. technológiai sorozatának őszi vetésről szóló részében ezt a kérdéskört járták körül. Sojnóczki István a magágy-készítésről ejt pár szót, majd a cég által preferált technológiával, a repce kapás sortávra történő vetésével, és az erre alkalmas John Deere vetőgépekkel is foglalkozik. (x)

https://www.youtube.com/watch?v=6jiGxOCysGk
Az őszi vetés helyes technológiája a gyakorlatban

Munkaquad, ami minden gazdálkodónak nagy segítség lehet

A munkaquadok hazai mezőgazdasági elterjesztését tűzte ki maga elé az Odisys. Az általuk forgalmazott GOES márka eddigi fogadtatása kedvező a magyar gazdálkodók körében, hiszen a sokoldalú és megbízható eszköz határszemlére, mintavételezésre, zöldségkertészetben vagy állattartó telepken is használható. Csakúgy, mint vadászatra, halászatra, horgászatra vagy erdészeti munkákra. Ebben a cikkben Hernek Zoltán, a cég ügyvezető-tulajdonosa ismerteti meg az olvasót a járműkategóriával. (x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás