A jövőben a mostanihoz hasonló hőhullámok a gyengébb kategóriába fognak tartozni – közölte az MCC Klímapolitikai Intézet pénteken. Kiemelték, hogy soha nem tapasztaltak még ilyen magas hőmérsékleteket az év első felében Magyarországon, és a globális kibocsátások növekedésével az Alföldön egyre gyakoribbak lehetnek a 40 Celsius-fok feletti hőmérsékletek az évszázad második felében. Ezen túlmenően a Belügyminisztérium július 18-ig meghosszabbította a szociális ellátásra vonatkozó vörös kódot a kánikula miatt.

A június átlaghőmérséklete Magyarországon 21,6 Celsius-fok volt, ami 1,8 Celsius-fokkal magasabb az 1991–2020-as klímaátlagnál. Ez volt az ötödik legmelegebb június 1901 óta. A globális átlaghőmérséklet júniusban átlagosan 1,5 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás kezdete óta mért értékeket, és már 13 hónapja dőlnek meg világszerte a hőmérsékleti rekordok.

klímaváltozás
Fotó: Pixabay

A jelenlegi jelentés szerint a második intenzív hőhullám érte el Közép- és Kelet-Európát, valamint Dél-Európát is. Az éghajlatváltozás jelei egyre nyilvánvalóbbak a magas hőmérsékletekkel járó szélsőségek gyakoriságának növekedése révén.

A globális felmelegedés folytatódni fog a legkevésbé pesszimista klímaforgatókönyvek alapján is, és Európában és Magyarországon várhatóan a globális mérték 2-2,5-szerese lesz a következő évtizedekben. Az emberi tevékenység fő okaként tartós hőhullámok növekedését prognosztizálják Európában és Magyarországon.

Az elkövetkező években tovább növekedhet a tartós hőhullámos napok száma, különösen az Alföldön, és az éves 40 Celsius-fokos maximumok rendszerességére kell számítani az évszázad második felében. Emellett az extrém forró években az ország legmelegebb területein akár 45-46 Celsius-fok feletti hőmérsékletek sem kizártak.

A változó időjárási minták között azonban csökkenhet a csapadékos napok száma, és növekedhetnek a hosszú száraz időszakok. Az extrém mennyiségű csapadék egy időszakban való lehullása szintén gyakoribb lehet. Ennek hatására mind a lakosság, mind a gazdaság számára növekedhetnek az extrém időjárási eseményekből adódó költségek a jövőben.

Az adaptáció rövid és középtávon, míg a mitigáció hosszú távon a megfelelő stratégia a klímaváltozás elleni védekezésben. Az MTI beszámolója alapján az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszafogása kiemelt fontosságú a klímaváltozás hatásainak csökkentése érdekében.

A Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára bejelentette, hogy meghosszabbították a szociális ellátásra vonatkozó vörös kódot július 18-ig, mivel a kánikula továbbra is tart és komoly veszélyt jelent az emberek egészségére, különösen a legveszélyeztetettebb csoportok számára. A vörös kód azért fontos, mert lehetővé teszi a hatóságok számára, hogy fokozott figyelmet és intézkedéseket hozzanak a szélsőséges hőhullámok idején a lakosság védelme érdekében.

Az embereknek is fontos a megfelelő óvintézkedéseket meghozni a kánikula ellen, például sok folyadékot inni, hűvös helyeken tartózkodni, a legmelegebb órákban a nap közepén kerülni a szabadban tartózkodást, és figyelni az időjárás-jelentéseket és az adatakat a hatóságoktól a legfrissebb információkért és tanácsokért.

A klímaváltozás hatásai egyre nyilvánvalóbbá válnak világszerte, és az ilyen extrém időjárási eseményekre való felkészülés és az azokra való reagálás kulcsfontosságú a lakosság és a társadalom védelme érdekében. A megfelelő intézkedések és a klímaváltozás elleni küzdelem támogatása mindenki felelőssége a jövő generációi és a bolygó jövője érdekében.

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás