A kertészek legféltettebb kincsei a kertben nevelt növények, ez vitán felül áll. Ezzel azonban a kertben élő állatok nincsenek tisztában. Biztosan sokan jártak már úgy, hogy reggelre megrágott levelekre és kidőlt növények látványára ébredtek. Nem kell azonban megijedni, a lótetű ellen is van hatásos védelem!

Csúnya és még rongál is

Érdekes állat a lótetű. Sokak szerint szép, sokan rá sem bírnak nézni, de egy biztos: előszeretettel rágja meg a nagy odafigyeléssel gondozott növényeink gyökerét. Igazság szerint ez, az akár 10 centiméteresre is megnövő állat nem akarja bántani a növényeket, ő csak földalatti járatokat épít saját közlekedése érdekében. Ami viszont a járata útjába kerül, azt könyörtelenül szétrágja, hogy az alagút átjárható legyen.

Nem túlságosan bizalomgerjesztő állat a lótetű
 

Amennyiben a földben ujjnyi vastag lyukakat látunk, biztosak lehetünk a lótetű jelenlétében. Találkozhatunk is vele a kertben, előfordul, hogy ásóval véletlenül kifordítjuk a talajból, de az is megeshet, hogy előbújik az alagútjából.

Egy biztos védekezési mód van ellene, mégpedig az, ha összegyűjtjük a rendzavarókat és elpusztítjuk őket. Ezt legegyszerűbben úgy érhetjük el, ha vízzel töltjük fel a járatukat és megvárjuk, amíg előjönnek, ekkor csapjunk le rájuk. De más módon, fonálférgekkel dúsított szer kijuttatásával is eltűntetheti a kártevő lótetűt.

Ahol hangya van, ott biztosan él levéltetű is

A két élőlényt nem véletlenül kapcsoljuk most össze, ugyanis szimbiózisban élnek. A levéltetű ugyanis táplálkozás közben úgynevezett mézharmatot választ ki, amelyet a hangya örömmel fogyaszt el. Ezzel a levéltetűnek jót tesz, ugyanis ha ez a ragacsos anyag nem kerül le a levéltetű testéről, úgy az érintett állat elpusztul. További előny a levéltetveknek, hogy a hangya elűzi a tetvek természetes ellenségeit, így a hangyák jelenléte kifejezetten jót tesz a levéltetű-kolóniák szaporodásának.

Egy hangya éppen mézharmatcseppet szed fel egy levéltetűről
 

Ez azonban a kertészeknek nem igazán okoz örömöt. Ugyanis, míg a levéltetű szívogatásos táplálkozása során vírusokkal fertőzheti a növényeket, addig a hangya különböző kórokozókat képes áthordani egyik növényről a másikra.

A levéltetveket egy szimpla rovarölő permetezéssel el lehet intézni, de a hangyák elleni védekezés nem ilyen egyszerű. A hangyaboly kiásása és vegyszeres kezelése egy alternatíva lehet, de a permetezést többször meg kell ismételni, ugyanis az csak azokat ahangyákat pusztítja el, amelyekkel közvetlenül érintkezik a szer. Erős illatú növények ültetésével is lehet próbálkozni, mert ezek elriasztják a hangyákat. Valamint a sütőpor és a porcukor keverékének bolyra történő szórása is környezetbarát módszer lehet a hangyák elleni harcban.

Az aranyos mezei pocok...

A gyerekek odáig vannak a pockokért, a kertészek azonban már kevésbé kedvelik őket. Rendkívül szapora állat és komoly károkat képes okozni kertben és szántóföldön egyaránt. A szántóföldön elsősorban a gabonaféléket károsítja, de ha a kertben telepszik meg, gyakorlatilag mindent megrág, legyen szó növények száráról, gyökeréről, friss hajtásokról. Sőt, ha más nincsen, a hagymát is kirágja.

Kedves kis állatnak tűnik, amíg nem költözik be a kertbe
 

Nem egy kertbarát állat, ezért tenni kell ellene. Macska és kutya tartásával könnyen orvosolható a pocokinvázió, de vigyázat! A pocok betegségeket is terjeszthet, olyanokat, amelyek veszélyesek az említett házi kedvencekre.

Kihelyezhetünk ellenük csapdákat, vagy éppen vegyszerrel is védekezhetünk. Vegyszeres pocokvadászat esetén a legideálisabb szer a karbidmész lehet.

A szárnyas kártevők

Nem szabad megfeledkezni a levegő urairól, a madarakról sem. Főleg a magvetés időszakában okoznak komoly fejtörést a kertészeknek. Ugyanis a frissen vetett, laza földdel takart magvak ínycsiklandó fogásnak számítanak a madarak étlapján. Legyen szó verébről, cinegéről, varjúról, csak arra várnak, hogy az elvetett borsószemeket kicsipegethessék a földből.

A szántóföldeken is tudnak károkat okozni a madarak
 

A madarak java része védett állat, így ellenük kizárólag elijesztéssel védekezhetünk. Hangágyúk segítségével egyszerűen elzavarhatjuk területünkről a szárnyasokat, de akár egy egyszerű madárijesztő is jó szolgálatot tehet.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás