Eddig még bírta az élelmiszeripar, de egyre komolyabb kihívások jönnek
A 2021-es esztendő komoly próbatétel elé állította a német élelmiszeripar szereplőit. A koronavírus világjárvány mellett az energiahordozók, a nyersanyagok és a logisztika költségei mind jelentősen megemelkedtek. A német Szövetségi Élelmiszeripari Egyesülés (BVE) június végén adta ki éves jelentését az ágazat előző évi eredményeiről és aktuális helyzetéről. Eszerint a világjárvánnyal járó kihívások, az ellátási láncok feszültségei ellenére összességében sikeres évet tudhat maga mögött a szektor.
A Magyar Mezőgazdaság írta meg, hogy a német élelmiszer-feldolgozóipar csaknem 640 ezer főt foglalkoztat, 6,15 ezer termelő egységben. A szektor 2021-as forgalma elérte a 186,3 milliárd eurót, vagyis 0,5 százalékkal nőtt az előző évihez képest. Az árak emelkedését is figyelembe véve ez valójában az élelmiszeripar termelési volumen 1,7 százalékos csökkenését jelenti, a 2020. évi 0,8 százalékos csökkenést követően - közölték.
A német Szövetségi Élelmiszeripari Egyesülés, a BVE (Bundesvereinigung der Deutschen Ernährungsindustrie) jelentése sikeresnek ítéli ugyan az ágazat múlt évi teljesítményét, pedig az „ellentmondásos” jelző talán jobban leírja - fogalmaztak. A belföldi értékesítés ugyanis 2,7 százalékkal csökkent, 120,5 milliárd euróra, az export értéke viszont 7 százalékkal nőtt, elérte a 65,8 milliárd eurót. Ezzel az export részaránya a teljes forgalomban 2 százalékponttal emelkedett, 35,3 százalékra.
Hirdetés
Jó évkezdet adott reményt
A német élelmiszerexport csaknem háromnegyede, 48,4 milliárd euró értékű áru EU-s partnerországokba irányult. A teljes kivitel 7 százalékos dinamikáját meghaladta az oda irányuló kivitel növekedése. 11,5 százalékkal több árut küldtek, mint egy évvel korábban. Az Európai Unión kívüli országokba viszont 17,4 milliárd euró értékben szállítottak, ami csaknem 4 százalékkal elmarad a 2020-as értéktől.
Termékcsoportok szerinti megoszlásban az édesipari, a tartós sütőipari termékek és a fagylaltok, jégkrémek (15,3 milliárd euró), a tej és a tejtermékek (14,9 milliárd euró), valamint a húsok-húskészítmények (14,8 milliárd euró) alkották a német élelmiszeripari kivitel több mint háromnegyedét. „Az ágazat 2022. évi kilátásai – ahogy azt már az év kezdete is mutatja – nem rosszabbak“ – írták a BVE-jelentés interneten közzétett kivonatában.
Konferencia és következtetések
A német agrár- és élelmiszergazdaság negyedik külgazdasági konferenciája az ágazat előtt álló kihívásokra fókuszált. A június elején, Bonnban tartott konferencián mind az előadásoknak, mind az előadásokat követő vitáknak az orosz-ukrán háború, a kereskedelmi láncok ellátási kötelezettségére vonatkozó törvény költségnövelő hatása, a Vietnammal folytatott kereskedelemben rejlő potenciál, valamint az interkulturális együttműködés, mint a külkereskedelmi tevékenység sikerének feltétele álltak a középpontjában.
Az ágazatot alkotó vállalkozások várakozásait a közelmúltban mérte fel a BVE. A felmérés eredményeire hivatkozott a szervezet titkára, Oliver Kölsch a konferencián tartott előadásában, amikor figyelmeztető jelnek nevezte, hogy minden második cég exportja akadozik. Felszólította a politikusokat, hogy tegyenek meg minden tőlük telhetőt az ellátási láncok biztonságáért és a nyitott piacokért, illetve hogy nyissák meg a védett piacokat.
Sarah Lena Jansen, a Nemzetközi Együttműködési Társaság agrárkereskedelemért, agrárfejlesztésért és agrárfinanszírozásért felelős vezetője szerint az ágazat aktuális problémáit és a jövő kihívásait a magánszektor innovációs erejével lehet leküzdeni. Ezt az erőt pedig különböző fejlesztési programokkal kellene tovább erősíteni.
Figyelmeztetés az agrárkormányzatnak: súlyosbodik a helyzet
„Az élelmiszer-értéklánc valamennyi szereplőjének személyes elkötelezettsége tette lehetővé, hogy sikerült biztosítanunk az élelmiszerellátást. Csakhogy az előttünk álló kihívások továbbra sem csökkennek, egyre közelebb kerülünk a törésponthoz” – figyelmeztetett Christoph Minhoff, a BVE főtitkára a jelentés nyilvánosságra hozatalakor.
„Az élelmezési minisztériumnak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy több nyersanyag álljon rendelkezésünkre, és hogy az iparra nehezedő terhek csökkenjenek. Csak ezáltal lehetne hatékonyan leszorítani a fogyasztói árakat” – mondta a BVE főtitkára a cikk szerint.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés