Az utóbbi időben többször lehetett olvasni arról, hogy tudósok biológiai módon lebomló műanyag előállításával kísérleteznek annak érdekében, hogy kisebb legyen a környezetterhelés. A legutóbbi kísérletek szerint cukorból készülhet ilyen, környezetbarát műanyag.

Jelenleg az élelmiszeriparban használt műanyagok java részét kőolaj származékokból állítják elő. Maga az eljárás erősen környezetszennyező, ugyanis egy olyan anyagot használnak fel a gyártás során, amely az első világháború idején vegyi fegyverként volt számon tartva.

Ugyan az elkészült műanyag egészségkárosító hatása lényegében nulla, mégis veszélyes a környezetre nézve, mivel csak hosszú idő alatt képes lebomlani. A Fenntartható Kémiai Technológiák Központja és a Bathi Egyetem kutatói most egy olyan felfedezést tettek, amely jelentősen csökkentheti a műanyagok okozta környezetterhelést.

Végre olyan csomagolóanyagokba kerülhet az élelmiszer, ami az egészségre egyáltalán nem káros
 

A kutatók ugyanis rájöttek, hogy cukorból és a levegőből kivont szén-dioxidból biológiailag lebomló műanyag készíthető, amely rövid idő alatt cukorrá és szén-dioxiddá, tehát alkotóelemeire bomlik. Az újfajta műanyag előállítása is egyszerűbb, ugyanis alacsony nyomáson és szobahőmérsékleten elő lehet állítani a környezetbarát műanyagot.

Fizikailag szinte tökéletesen megegyezik a kőolaj származékokból előállított műanyaggal, viszont környezetbarát mivoltából alkalmas gyógyszerek és bébiételek csomagolására is – erre a kőolaj származékokból előállított műanyagot tilos alkalmazni.

Az újfajta műanyag glükóz és fruktóz mellett mannóz és ribóz segítségével is előállítható. Várhatóan a jövőben az ilyen innovatív technológiákkal készült műanyagok képesek lesznek kiváltani a környezetterhelő műanyagok alkalmazását.

Megosztás

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás