Eggyel kevesebb eszköz a növényvédelemre: lejár a metribuzin használati engedélye
Jövő év február 15-én lejár a metribuzin nevű gyomirtószer használati engedélye az Európai Unióban, és az Európai Bizottság döntése szerint nem kerül megújításra. Sőt, a döntés szerint a február 15-i lejáratot sem kell megvárni, így a tiltás már előtte is életbe léphet. A széles körben használt metribuzin egyészségügyi hatásai miatt kerül tiltólistára.
A döntést megelőzően az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság észt- és német beadványra vizsgálta a széleskörben használt metribuzin hatását - írta az Agriland.ie cikkére hivatkozva a Magyar Mezőgazdaság. Ez a vizsgálatsorozat megállapította, hogy a szer emberi endokrinrendszerre gyakorolt hatása káros lehet. A szervezet jelentése nem zárja ki a metribuzin méhekre gyakorolt káros hatását sem.
Az Európai Bizottság álláspontja szerint a tagállamok a tiltást követően 6 hónap türelmi időt kapnak, hogy kivezessék a növényvédőszer tagállami alkalmazását. A helyi gazdáknak adott tagállami türelmi időszak pedig nem lépheti túl a 12 hónapot.
Hirdetés
Miben, mire és hogyan hat a szer?
A metribuzin (4-amino-6-terc-butil-3-metilszulfanil-1,2,4-triazin-5-on) az 1,2,4-triazinok csoportjába tartozó gyomirtó szer. Fehér színű, kristályos anyag. Felhasználják növények elő- és utókezelésére, beleértve a szójabab, burgonya, paradicsom és cukornád növényi kultúrákat is. Hatását a II. fotokémiai rendszer gátlása révén fejti ki. Széles körben felhasználják a mezőgazdaságban, azonban kiderült vele kapcsolatban, hogy szennyezi a felszín alatti vízbázist - írta a Wikipedia.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?
Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés