Éghajlatváltozás: virulnak a gyomok – zuhan a kukorica terméshozama
Az Illinois Egyetem tudósai azt elemezték, hogy az éghajlatváltozás a kései gyomnövényekkel együtt hogyan hat a kukorica terméshozamára. Az eredmények meglehetősen riasztóak: a tanulmány szerint a kukorica terméshozama átlagosan 50%-kal csökken.
Az Illinois-i Egyetem új tanulmánya szerint az éghajlatváltozás kétféleképpen hat. Míg önmagában akár 28%-kal is csökkentheti a kukorica terméshozamát az Egyesült Államok kukoricaövezetében a század végére, ugyanezek az időjárási körülmények kedveznek a kemény – forró és száraz – körülmények között virágzó gyomnövényeknek.
Kevésbé hatékonyak a gyomirtó szerek
A gyomirtó szerek is egyre kevésbé hatékonyak – különösen a vízkender és a Palmer amarant ellen –, és rövid távon nem várható új gyomirtószerosztályok megjelenése a kukoricában.
Hirdetés
Marty Williams, az USDA-Agricultural Research Service ökológusa, az illinois-i növénytudományi tanszék társprofesszora és a Global Change Biology című szaklapban megjelent új tanulmány társszerzője szerint a kukorica terméshozamát a jövőre előrejelző számítógépes modellek gyommentes körülményeket feltételeznek. Williams szerint ez nem valószínű, hogy így lesz, legalábbis a gyomnövények kezelésének jelentős átalakítása nélkül.
27 év gyomirtószer-értékelési kísérletei
Egy tudóscsoport 27 év gyomirtószer-értékelési kísérleteit elemezte, több mint 200 egyedi időjárási környezetet reprezentálva Illinois államban. Megvizsgálták a növénytermesztési szempontokat, beleértve a vetés időpontját, a hibridválasztást és a vetési sűrűséget; a gyomirtás százalékos arányát több gyomfaj esetében; az időjárási adatokat a kukorica életciklusának kulcsfontosságú növekedési szakaszaiban; valamint a terméshozamot.
Az elemzés kimutatta, hogy a kukorica terméshozama átlagosan 50%-kal csökkent, ha a kései gyomnövényeket minimálisan kontrollálták. Még viszonylag erőteljes késői gyomirtás (akár 93%-os) esetén is a gyomok súlyosbították a terméskiesést meleg vagy száraz körülmények között.
A tudósok szerint a gyomirtó szerek hatékonyságát az éghajlatváltozás is rontja. A kelés előtti gyomirtó szerek kevésbé hatékonyak, ha a kijuttatás után szárazság következik be. A tanulmány azt is kimutatta, hogy ha egy gazdálkodó a tavaszi csapadékos időjárás miatt kénytelen később vetni, a terméskiesés 18%-kal kisebb lehet, ha a kukoricát április 29-e után vetik. A későbbi ültetés azonban előnyös lehet a gyomirtás szempontjából, de a szaporodás során nagyobb aszálykockázatnak teheti ki a növényt – mondta Williams.
Robotizált gyomirtók
Williams szerint új eszközökre van szükség - mondta. "Legyen az a gyomnövények magról történő betakarítása, géntechnológiai megközelítések, robotizált gyomirtók vagy más előrelépés. Ahogy az új eszközök elérhetővé válnak, úgy kell diverzifikálni a gyomnövények kezelésének módját. Nem csak a bejegyzett gyomirtó szerekkel, hanem az összes rendelkezésre álló taktikával”.
(Forrás: futurefarming.com)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés