Az Illinois Egyetem tudósai azt elemezték, hogy az éghajlatváltozás a kései gyomnövényekkel együtt hogyan hat a kukorica terméshozamára. Az eredmények meglehetősen riasztóak: a tanulmány szerint a kukorica terméshozama átlagosan 50%-kal csökken.

Az Illinois-i Egyetem új tanulmánya szerint az éghajlatváltozás kétféleképpen hat. Míg önmagában akár 28%-kal is csökkentheti a kukorica terméshozamát az Egyesült Államok kukoricaövezetében a század végére, ugyanezek az időjárási körülmények kedveznek a kemény – forró és száraz – körülmények között virágzó gyomnövényeknek.

A kukorica terméshozama átlagosan 50%-kal csökkent, ha a kései gyomnövényeket minimálisan kontrollálták (Fotó: Pixabay)

Kevésbé hatékonyak a gyomirtó szerek

A gyomirtó szerek is egyre kevésbé hatékonyak – különösen a vízkender és a Palmer amarant ellen –, és rövid távon nem várható új gyomirtószerosztályok megjelenése a kukoricában.

Marty Williams, az USDA-Agricultural Research Service ökológusa, az illinois-i növénytudományi tanszék társprofesszora és a Global Change Biology című szaklapban megjelent új tanulmány társszerzője szerint a kukorica terméshozamát a jövőre előrejelző számítógépes modellek gyommentes körülményeket feltételeznek. Williams szerint ez nem valószínű, hogy így lesz, legalábbis a gyomnövények kezelésének jelentős átalakítása nélkül.

27 év gyomirtószer-értékelési kísérletei

Egy tudóscsoport 27 év gyomirtószer-értékelési kísérleteit elemezte, több mint 200 egyedi időjárási környezetet reprezentálva Illinois államban. Megvizsgálták a növénytermesztési szempontokat, beleértve a vetés időpontját, a hibridválasztást és a vetési sűrűséget; a gyomirtás százalékos arányát több gyomfaj esetében; az időjárási adatokat a kukorica életciklusának kulcsfontosságú növekedési szakaszaiban; valamint a terméshozamot.

Az elemzés kimutatta, hogy a kukorica terméshozama átlagosan 50%-kal csökkent, ha a kései gyomnövényeket minimálisan kontrollálták. Még viszonylag erőteljes késői gyomirtás (akár 93%-os) esetén is a gyomok súlyosbították a terméskiesést meleg vagy száraz körülmények között.

A tudósok szerint a gyomirtó szerek hatékonyságát az éghajlatváltozás is rontja. A kelés előtti gyomirtó szerek kevésbé hatékonyak, ha a kijuttatás után szárazság következik be. A tanulmány azt is kimutatta, hogy ha egy gazdálkodó a tavaszi csapadékos időjárás miatt kénytelen később vetni, a terméskiesés 18%-kal kisebb lehet, ha a kukoricát április 29-e után vetik. A későbbi ültetés azonban előnyös lehet a gyomirtás szempontjából, de a szaporodás során nagyobb aszálykockázatnak teheti ki a növényt – mondta Williams.

Robotizált gyomirtók

Williams szerint új eszközökre van szükség - mondta. "Legyen az a gyomnövények magról történő betakarítása, géntechnológiai megközelítések, robotizált gyomirtók vagy más előrelépés. Ahogy az új eszközök elérhetővé válnak, úgy kell diverzifikálni a gyomnövények kezelésének módját. Nem csak a bejegyzett gyomirtó szerekkel, hanem az összes rendelkezésre álló taktikával”.

(Forrás: futurefarming.com)

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás