Az az időszak, amikor virágzást követően megjelenik a termés, döntő pillanat a növények életciklusában. A folyamatot irányító tényezőket azonban jobban meg kell érteni. Egy kutatócsoport megállapította, hogy a FUL nevű gén szabályozza ennek a fázisnak az időtartamát olyan terményekben, mint a borsó.

A Növénymolekuláris és Sejtbiológiai Kutatóintézet (IBMCP), a Consejo Superior de Investigaciones Científicas (Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács; CSIC) és az Universitat Politècnica de València (UPV) közös központja által vezetett kutatócsoport megállapította, hogy a FUL nevű gén szabályozza a reproduktív fázis időtartamát olyan terményekben, mint a borsó. Ez a gén biotechnológiai eszközként felhasználható lehetne ennek a fázisnak a meghosszabbítására, így növelve a termések és magvak termelését a borsóban és más hüvelyesekben, mint például a csicseriborsóban, lencsében vagy babban.

A gén biotechnológiai eszközként felhasználható lehetne a fázis meghosszabbítására, így növelve a termések és magvak termelését a borsóban és más hüvelyesekben (Fotó: Pixabay)

A munka a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) folyóiratban jelent meg.

Genetikai tényezők

Az egynyári növényeknek csak egy reproduktív időszakuk van, virágot és gyümölcsöt hoznak. A tudósok olyan genetikai tényezőket keresnek, amelyek miatt a növények leállítják a virágzást, hogy szabályozzák ennek a fázisuknak a hosszát. Néhány évvel ezelőtt a Cristina Ferrándiz, az IBMCP CSIC kutatóprofesszora által vezetett csoport a FUL (FRUITFULL) nevű gént azonosította a virágzás leállásának fontos szabályozójaként.

„Az első vizsgálatokat csak az Arabidopsisban végezték, egy agronómiai szempontból nem érdekelt laboratóriumi üzemben” – emlékszik vissza Ferrándiz. „Azt szerettük volna megtudni, hogy a FUL funkciója más fajoknál, különösen a kultúrnövényeknél, ugyanaz-e, és fel tudjuk-e használni ezt a tudást olyan növények előállítására, amelyek hosszabb ideig hoznak virágot és termést, és így magasabb hozamúak” – összegzi. Ennek érdekében Francisco Madueño, a CSIC kutatója francia és kanadai tudósokkal együtt tanulmányozta a FUL gén szerepét a borsóban, egy magas tápértékű hüvelyesben.

„Láttuk, hogy azok a mutációk, amelyek a borsó FUL gének működésének elvesztéséhez vezetnek, arra késztetik a növényeket, hogy sokkal hosszabb ideig hozzanak virágot, és ennek következtében termést. Ez azt mutatja, hogy a FUL nemcsak az Arabidopsis laboratóriumi növényben szabályozza a reproduktív fázis időtartamát, hanem más fajoknál is, beleértve a haszonnövényeket is” – magyarázza Ferrándiz.

„Az elhúzódó virág- és terméstermesztés azt jelenti, hogy bizonyos borsófajtáknál a FUL gének mutációi megduplázhatják a magtermelést, és tápanyag-tulajdonságai megegyeznek a nem mutáns növényekével, üvegházban és szántóföldön egyaránt” – mondja.

Klasszikus módszerekkel előállított mutánsok

A kutatás szerzői hangsúlyozzák, hogy a vizsgált FUL gének mutációinak megszerzéséhez klasszikus módszerekkel nyert mutánsbankokat használtak, transzgenikus növények létrehozása nélkül.

Ennek eredményeként „az új növényfajták előállításának módszere a ma és ebben a tanulmányban használt hagyományos mutagenezisre, vagy a CRISPR-rel, a precíziós mezőgazdaságban a közeljövő legígéretesebb és leghatékonyabb eszközével végzett génszerkesztésen alapulhat” – mondja. Madueño.

„Az eredmények lehetséges alkalmazása a FRUITFULL gének biotechnológiai eszközként való felhasználása a hüvelyesek terméshozamának javítására. A maghozam legjelentősebb növekedését a közepes hozamú borsófajtáknál tapasztaltuk. Ezzel szemben a magas hozamú fajtákban, amelyeknek már nagyon magas a termése, a FUL gének mutációinak hatása kicsi” – mondja Ferrándiz.

(Forrás: futurefarming.com

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás