A szamóca termése az elmúlt tíz évben 57 százalékkal nőtt, és elérte a 9,1 millió tonnát. A legnagyobb termelő, Spanyolországban a szamóca termőterülete évek óta csökkent, de a szezonban már újra növekedésnek indult. A tavaszi fagyok ezt a térséget is sújtották, így az előzetes becslések szerint Spanyolországban 8 százalékkal csökkenhet a termés az előző évihez képest. Franciaországban nőtt a szamócafogyasztás, a termelők kivonulnak az exportpiacokról és inkább a belföldi piacokat látják el szamócával. Előrejelzések szerint 78,6 tonna szamóca teremhet 2018-ban.
A világon a legnagyobb mennyiségben termelt bogyós gyümölcs a szamóca. Termése az elmúlt tíz évben 57 százalékkal nőtt, és elérte a 9,1 millió tonnát.
A legnagyobb termelőnek számító Spanyolországban a szamóca termőterülete évek óta csökkent, de a 2017/2018-as szezonban már újra növekedésnek indult. Andalúziában (Huelvában) termelik az ország szamócatermésének 90 százalékát, ahol szakértők szerint a termőterület 8 százalékkal nőtt. Ez annak köszönhető, hogy a termelők visszatértek a szamóca termesztéséhez. A tavaszi fagyok a mediterrán térséget is sújtották, így az előzetes becslések szerint Spanyolországban a heves esőzések és az alacsonyabb hőmérséklet miatt 8 százalékkal csökkenhet a termés az előző évihez képest. Franciaországban nőtt a szamócafogyasztás, a termelők visszavonulnak az exportpiacokról és inkább a belföldi piacokat látják el szamócával. Előrejelzések szerint 78,6 tonna szamóca teremhet 2018-ban.
Németországban az alma után a második legjelentősebb gyümölcsfaj a szamóca. A fóliák felülete a háromszorosára, 1240 hektárra nőtt az elmúlt öt évben. Ennek oka a minőségi áru iránti igény és a szűkösen rendelkezésre álló termőföld. Ezzel párhuzamosan a szabadföldi termőterület zsugorodott, 2017-ben 12,9 ezer hektárt tett ki, és az idén tovább csökken. A németországi nagybani piacokon a szamóca nagykereskedelmi ára mérettől függően 22-33 százalékkal volt alacsonyabb a 21. héten, mint egy évvel korábban, átlagosan 1,63–2,55 euró/kilogramm között mozgott. A holland szamócát hasonló áron 2,7 euróért, a belgiumit és az olaszországit 37 százalékkal alacsonyabb áron, 1,4 euróért kínálták kilogrammonként ugyanekkor. Az Európai Bizottság adatai szerint a közösségben a szamóca átlagos nettó termelői ára (2,65 euró/kilogramm) áprilisban lényegesen alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában (3,68 euró/kilogramm), Franciaországban volt a legmagasabb (5,29 euró/kilogramm), míg Spanyolországban a legalacsonyabb (1,55 euró/kilogramm) szinten.
A belföldi szamóca termelői ára 8 százalékkal magasabb volt, mint tavaly (Fotó: Pixabay, robertobarresi)
Az EU évente 35-40 ezer tonna szamócát importál a harmadik országokból. A legnagyobb mennyiségben Marokkóból érkezik szamóca, illetve lényegesen kisebb volumenben megjelenik az Egyiptomból, a Törökországból és az USA-ból származó gyümölcs is. Az idei év első két hónapjában a harmadik országokból 15 százalékkal 11,5 ezer tonnára csökkent a behozatal az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül Marokkóból 22 százalékkal kevesebb, 7 ezer tonna érkezett, ugyanakkor Egyiptomból hasonló mennyiség (4,3 ezer tonna). Marokkóban az 1980-as években mindössze 10 hektáron termeltek szamócát, a terület nagysága 2017-re el-érte a 3360 hektárt.
Magyarországon a téli és tavaszi fagyok az idén nem okoztak érdemi kárt a szamócaültetvényekben, ezért szakértők szerint a termelők mintegy 15 ezer tonna szamócát takaríthatnak be. Az ország szamóca-külkereskedelmi egyenlege negatív. A behozatal 10 százalékkal 2989 tonnára csökkent 2017-ben az előző évihez képest. A szamóca 57 százaléka Spanyolországból érkezett. Az import 36 százalékkal 231 tonnára csökkent 2018 első két hónapjában az előző év hasonló időszakában importált mennyiséghez viszonyítva. A beszállítások jelentős része a magyar szezon előtt, április–májusban realizálódik. A magyarországi szamócatermés kis hányadát szállítják külpiacokra. A friss termék fele Ausztriába, másik fele Németországba került az elmúlt évben. Az ország szamócaexportja 42 százalékkal 21,3 tonnára csökkent 2017-ben az előző évihez képest.
A Budapesti Nagybani Piacon a görögországi szamóca az év elejétől jelen van a kínálatban, amelyet a magyar termék megjelenéséig (14. hét) 4 százalékkal alacsonyabb nagykereskedelmi áron (1503 forint/kilogramm) értékesítettek, mint egy esztendővel korábban. A hazai felhozatal bővülésével az import mennyisége fokozatosan csökkent, és a 20. héten eltűnt a Budapesti Nagybani Piac kínálatából. A hazai termés 2018-ban 4000 forint/kilogramm körüli termelői áron lépett a piacra a 14. héten a görögországi (950 forint/kilogramm) mellett. A szezon előrehaladtával bővült a belföldi felhozatal és a magyar termék ára követte a nagyságrendekkel olcsóbb külpiaci szamóca árát. Emellett a hajtatott termesztésmódú gyümölcsöt követően a szabadföldi szamóca is megjelent, ami az árak további csökkenéséhez vezetett. A belföldi szamóca termelői ára a 14–21. hetek átlagában 8 százalékkal magasabb volt (1960 forint/kilogramm) az elmúlt év azonos időszakának átlagárához képest. Az utóbbi hetekben a szamóca termelői ára tovább csökkent, és a 21. héten már 26 százalékkal maradt el az előző év azonos hetétől.
A budapesti fogyasztói piacokon a 17. héten átlagosan 3000–4000 forint/kilogramm áron jelent meg a magyarországi szamóca, majd a kínálat bővülésével a 21. hétre 750–780 forint/kilogrammra esett az ára.
Forrás: AKI