Egy haszonnövény, amiben Magyarország világhatalom
Magyarország a csemegekukorica-piacon mindig is előkelő helyen állt. Idén sincs ez másképpen, Európában ugyanis itthon terem belőle a legtöbb, valamint az USA után hazánk a második legjelentősebb exporthatalom a terményből.
Átlagosan 30-34 ezer hektáron terem csemegekukorica Magyarországon, ahonnan rendszerint évi 5-600 ezer tonnás termésmennyiséget takarítanak be. Kétharmada a konzerviparba kerül, míg a maradékot a hűtőipar veszi át és dolgozza fel.
A termőterületet nézve utánunk Franciaország jön a listában 18 ezer hektárral, majd Lengyelország helyezkedik el a harmadik helyen 6 ezer hektárral. Olaszország és Spanyolország 3-4 ezer hektáron foglalkozik a csemegekukoricával, Ukrajna és Oroszország együttesen 10 ezer hektáron termel.
Hirdetés
A magyar csemegekukorica különlegessége, hogy a 95 százaléka exportra kerül. 2016-ban ez 180 ezer tonna konzervkukoricát és 70 ezer tonna fagyasztott terméket jelentett. Elsősorban Németországba, Angliába, Franciaországba, Lengyelországba és a környező országokba jut belőle.
A csemegekukorica már alapjáraton is igen édes annak köszönhetően, hogy jóval magasabb a benne lévő cukortartalom, mint a takarmánykukoricában. Ehhez képest az elmúlt években egyre jobban kezdenek elterjedni a szuperédes fajták olyannyira, hogy mára ezek a meghatározók a magyar termesztésben.
A NAK szerint a csemegekukorica a legnagyobb mennyiségben termesztett ipari zöldségféle Magyarországon. Elsősorban Hajdú-Bihar megyében termesztik, de Szabolcsban, Bács-Kiskun megyében, Csongrádban és Jász-Nagykun-Szolnok megyében is foglalkoznak vele a gazdálkodók.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés