Egy hihető ígéret: a Huminisz-technológia 13,9% többletet eredményezett kukorica, napraforgó és szója esetében 8 év átlagában
Nehéz a gazdálkodók dolga, ha az inputgyártók és -forgalmazók szédítő ígéretei között akar eligazodni. Mekkora termésnövekedés elérése a reális egy növénykondicionáló vagy biostimulátor készítmény használatával? Nos, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a 10 százalék körüli többlet már igen jónak számít. Természetesen, a kiugró eredmények bizonyos kultúrákban, évjáratban, időjárási körülmények stb. között elképzelhetők. Az emberi szem számára egyébként a 20% feletti hozamtöbblet észlelhető. Számos inputanyag gyártó különböző magas nitrogén- és magnéziumtartalmú készítményekkel eléri ugyan a zöldítő effektust, de ez a növény vegetatív stádiumában bekövetkező hatás nem feltétlenül jelent a későbbiekben mázsákban mérhető többletet a mérlegen!
A Huminisz Kft. technológiájának használata 8 év átlagában kukorica, napraforgó és szója esetében 13,9 százalékos terméstöbbletet eredményezett. Ez kifejezetten magas értéknek számít, különösen, ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy a megtérülési mutató ezeknél a kultúráknál átlagosan 4-5-szörös. A Huminisz Kft. évtizedes tapasztalatokkal rendelkezik a huminsavas növénykondicionálás területén. A piac meghatározó szereplőjeként fontos feladatának tekinti, hogy a termelőket szakmailag hiteles információval lássa el a növénykondicionálás és lombtrágyázás hatásáról és gyakorlati felhasználásáról. Termelőknél (nagyüzemi és kisüzemi), valamint kutatóintézetekben (kisparcellás) végzett kísérletekben az ország mintegy 50 helyszínén történik értékelés. Az üzemi tesztek terméseredményei áttekinthetők honlapunkon: https://huminisz.hu/eredmenyek/
Egyes preemergens gyomirtószerek alkalmazása napraforgó, szója és kukorica esetében bizonyos körülmények között (pl. talaj alacsony humusztartalma, szélsőségesen sok csapadék felverődéssel, erős szélverés, illetve hideg) jelentős mértékben visszavetheti növények kezdeti fejlődését. Ezeket, sajnos, együttesen is tapasztalhatjuk/tapasztalhattuk 2019. májusában.
Hirdetés
Az ilyen tünetek (sárgulás, megtorpant, illetve lelassult növekedés) gyorsan és hatékonyan kezelhetők humin- és fulvosav tartalmú Kondisol termékekkel. A tünetek megjelenését követő kijuttatás utáni 3-5 napban a növény klorofiltartalma emelkedni kezd (+4-5 SPAD-érték) és a hosszanti irányú növekedés is elindul.
Napraforgó: Napraforgó esetében 3,5-5 t/ha hozamú Huminisz-készítményekkel kezelt állományokban a terméseredmény egy kezelés hatására 0,2-0,4 t/ha, két kezelés esetén általában hektáronként 0,4-0,6 tonnával meghaladja a kezeletlen táblarészek terméseredményeit, magasabb olajtartalom mellett. A komplex Huminisz napraforgó technológia alkalmazása kiemelkedő hatással bír a megfelelő vízháztartás kialakításában és a növény vitalitásának növelésében. Növekszik a gyökértömeg, intenzívebbé válik a tápanyagfelvétel, homogén állomány alakul ki. Üzemi kísérleti eredményeink szerint a kontroll parcellában mért eredményekhez képest a növekedés meghaladja szárátmérőben a 2%-ot, növénymagasságban a 3%-ot, tányérátmérő a 4%-ot, összeségében a teljes növénytömegtöbblet a 18%-ot. A fitotoxikus tünetek megjelenése a felére, 50%-al csökkent (1. ábra).
Kukorica: Takarmánykukoricában 2011-2018 között jellemezően egy vagy két kezelés hatására átlagosan 1 t/ha terméstöbbletet realizáltak termelő partnereink a kezeletlen kontrollhoz viszonyítva. Így a Huminisz-technológia 4,18-szeres megtérülést eredményezett számukra. A jövedelmezőség tekintetében a vetőmag (2. és 3. kép)-, a csemegekukorica- és a waxy-kukorica előállításban a magasabb értékű végtermék miatt ennél is magasabb lehet.
Szója:
Szója esetében 2011-2018 között 2,55-4,88 t/ha közötti Huminisz-eredmények születtek üzemi tesztekben és kisparcellás kísérletekben. A 2-kezeléses Huminisz-technológiának +0,48 t/ha átlaghozama volt a kezeletlen kontrollal szemben (megtérülés=5,8-szoros). Szójatermesztésben az okszerű tápanyagellátás mellett elengedhetetlenül fontos a megfelelő fenofázisban elvégzett, lombon keresztüli növénykondicionálással egybekötött mikro- és mezoelem alapú növénytáplálás. A megfelelő NPK ellátottság mellett, bármely mikro- és/vagy mezoelem (Ca, Mg, Cu, Fe, Zn, Mo,B, Mn) hiánya kihatással van a szójával szimbiózisban élő baktériumok számára, így a gümőképződésre, a termés mennyiségére és minőségére.
A Huminisz Kft. a 2019. évben megújult tartalommal, technológiával és széleskörű szaktanácsadási rendszerrel várja, segíti a meglévő régi és a bizalmat szavazó új partnereit.
Pais István, Vaszily Zsolt
Huminisz Kft.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés