Nehéz a gazdálkodók dolga, ha az inputgyártók és -forgalmazók szédítő ígéretei között akar eligazodni. Mekkora termésnövekedés elérése a reális egy új szer vagy készítmény használatával? Nos, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a 10 százalék körüli többlet már igen jónak számít. Aki ennél sokkal nagyobb számokat ígér, azt kezeljük fenntartásokkal. Ennél az értéknél természetesen a Huminisz Kft. partnerei is gyakran mértek - üzemi szinten - lényegesen magasabb, 30% feletti terméstöbbletet akár a kezelt kontrollhoz képest is. Az emberi szem számára egyébként a 20% feletti hozamtöbblet észlelhető. Számos inputforgalmazó különböző magas nitrogén- és magnéziumtartalmú készítményekkel eléri ugyan a zöldítő effektust, de ez a növény vegetatív stádiumában bekövetkező hatás nem feltétlenül jelent a későbbiekben mázsákban mérhető többletet a mérlegen! Ennek ismeretében különösen figyelemre méltó, hogy a Huminisz Kft. technológiájának használata sok évre visszamenőleg átlagosan 11,5 százalékos terméstöbbletet eredményezett. Lássuk a részleteket! A Huminisz Kft. évtizedes tapasztalatokkal rendelkezik a huminsavas növénykondicionálás területén. A piac egyik meghatározó szereplőjeként fontos feladatának tekinti, hogy a termelőket szakmailag hiteles információval lássa el a Huminisz-technológia hatásáról és hatékonyságáról. Termelőknél (nagyüzemi és kisüzemi), valamint kutatóintézetekben (kisparcellás) végzett kísérletekben az ország mintegy 50 helyszínén történik értékelés. Az üzemi tesztek terméseredményei áttekinthetők honlapunkon: http://www.huminisz.hu/eredmenyek.htm
Ezekből kiderül, hogy az elmúlt 7 évben végzett üzemi tesztek és kísérlet eredményei szántóföldi tavaszi kultúrák (őszi búza, őszi káposztarepce, kukorica, napraforgó, valamint a  szója) esetében eléri a 11,5 % terméstöbbletet, ami kifejezetten magas értéknek számít.  A megtérülés pedig átlagosan 4-5-szörös.
Nézzük a kísérleteket
Az elmúlt két évben a terméshozam és a termésminőség vizsgálata mellett ún. fenometriai méréseket is végeztünk független, külsős szakember bevonásával. Az értékeléseket a vegetáció során 1-3 alkalommal végeztetjük el, és több mint 20 olyan növényi tulajdonságot vizsgálunk, amelyekre közvetlenül hatnak készítményeink. Vegetációs indexet (ún. SPAD értéket) is mérünk műszeresen.
A klorofill koncentráció és a tápanyag ellátottság helyszíni, gyors és objektív mérésére napjainkban az egyik legelfogadottabb műszer a SPAD mérő. A SPAD érték és a levelek nitrogén, valamint klorofill tartalma és a várható termésmennyiség között szoros összefüggés van. A Huminisz technológiával kezelt cukorrépa SPAD-értéke már 1-2 nappal a kezelést követően (más kultúrákhoz hasonlóan) átlagosan 4-5 értékkel magasabb, mint a hagyományos lombtrágyákkal kezelt vagy a kezeletlen növényeknél. Ennek oka, hogy a huminsavas kezelés hatására a növényben a légzés és a fehérjeszintézis mellett felgyorsulnak az asszimilációs folyamatok.
Az üzemi teszteknek az általunk alkalmazott módszerrel elvégzett értékelése pontosabb képet ad a termékeink hatásáról, mint a betakarítás. Ennek oka, hogy a mérések tárgya a növény és nem a terület. A szakszerűen elvégzett felvételezés és értékelés a termékek növényre való hatását állapítja meg, nem pedig a terület teljesítményét, amit rengeteg tényező befolyásol és módosít.
A kezelések gazdasági értékelésére, a megtérülésre számolunk egy megtérülési mutatót, ami a Huminisz-technológia költségét állítja arányba az alkalmazásával elért többlet hozammal, azaz megmutatja, hogy a technológia által eredményezett többletbevétel hányszorosa a többlet ráfordításnak. A számítás módja a következő: a Huminisz-technológiával elért hozamtöbbletet (t/ha) szorozzuk a termelő által közölt értékesítési árral (Ft/t), majd az eredményt elosztjuk a technológia költségével.
Az esetek többségében az üzemi tesztekben nem kezeletlen, hanem kezelt üzemi kontroll (egy vagy több lombtrágya/biostimulátor versenytárs) szerepel az összehasonlításban, amelyet a gazdálkodó végez el a rendelkezésre álló táblái közül a lehető leghomogénebb területén táblafelezéses módszerrel. Természetesen a Huminisz-technológia, illetve a versenytárs termékek ha-költsége ritkán egyezik meg pontosan. Ezért a mutató értelmezésénél a nevezőben célszerű figyelembe venni ezeket az eltéréseket.
A megtérülési mutató szemléltetésére nézzünk egy példát kukoricában:
» Huminisz (Kondisol+Solvitis) 1 x kezelés költsége: 6.000 Ft/ha » Huminisz hozam: 12 t/ha » Versenytárs biostimulátor+lombtrágya 1 x kezelés költsége: 8.000 Ft/ha » Versenytárs biostimulátor+lombtrágya hozam: 11 t/ha » kukorica termény ár: 44.000 Ft/t » Huminisz többlethozam: 1 t/ha » Huminisz többletjövedelem: 44.000 Ft/ha » Huminisz megtérülési mutató = 44.000 Ft/ha / 6.000 Ft/ha = 6,3
2011. év óta végzett számos üzemi teszt és kísérlet eredményei alapján elmondhatjuk, hogy a szántóföldi tavaszi kultúrák esetében a terméstöbblet átlagosan 10% körül alakul.  A megtérülés pedig átlagosan 4-5-szörös.

HUMINISZ TESZTEREDMÉNYEK TAVASZI VETÉSŰ KULTÚRÁKBAN

A szakirodalmi hivatkozások, számos kísérlet és vizsgálat bizonyította, hogy a humin- és fulvosavak hatására növekszik illetve javul: •      a növények ásványi tápanyagfelvétele, •      a gyökerek hosszanti növekedése, •      a növények zöldtömege, •      a növények szárazanyag tartalma. A 2016/17 termelési évben tavaszi vetésű növényeknél közel 20 üzemi/ kutatóhelyi kísérletben vizsgáltuk a technológiánk hatékonyságát és sikerességét. A tesztekben növény fajonként vegetációs időszakban, különböző fenológiai fázisokban átlagosan 5 vizsgált paraméterben több mint 3000 adatunk született. A kontroll terület az esetek többségében üzemi technológiával kezelt volt, és nem abszolút kezeletlen.
Az adatok elemzése során megállapítottuk, hogy jelentős pozitív hatás abban az esetben várható, amikor a huminsavval kezelt növényt megnövekedett tápelem igényét a környezete ki tudja szolgálni. Azaz a tápanyagok elegendő mennyiségben állnak rendelkezésre a talajban (relatív tápanyaghiányok megoldásában is segít a huminsav), vagy a növény lombtrágyák alkalmazásával jut hozzá. Ennek megfelelően a vegetáció során a következő paramétereket mértük: •      gyökértömeg •      zöldtömeg (levél, hajtáscsúcs) •      terméstömeg •      terméstulajdonságok
A humin- és fulvosavak összetett növényélettani folyamatokon keresztül a növény vegetatív és generatív fejlődését egyaránt pozitívan befolyásolják.
A legjobb hatékonyságot tehát akkor várhatjuk el a Kondisol termékcsaládtól, ha a növényeink számára a tömegnövekedéshez szükséges tápanyagokat is biztosítjuk. A növénykondicionálás és a növénytáplálás együttes alkalmazása ehhez nyújt segítséget!
Az elmúlt években a különböző tavaszi vetésű kultúrákban a Huminisz technológia hozama jellemzően 4-13%-kal volt magasabb, mint a kontroll területé. Természetesen voltak kiugró eredmények is 20-40%-ot meghaladó hozammal, amelyek elsősorban a szélsőséges időjárási viszonyokkal magyarázhatók.
A fenti adatok a Huminisz technológiával tavaszi vetésű kultúrákban beállított üzemi tesztek eredményeit mutatják be és reméljük, hogy hasznos információval szolgálnak gyakorlati szempontból is a termelők számára. Bízunk abban, hogy a jövőben Önt is azon szakmai partnereink között üdvözölhetjük, akik használni szeretnék a Huminisz Kutatásfejlesztő Kft., huminsavakra épülő technológiáját! Tovább a részletekre: www.huminisz.hu (x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás