Az őszi vetésű növények számára különösen aktuális témáról, a tápanyag-gazdálkodásról tartott élő, online webináriumot a gazdák és a téma iránt érdeklődők számára, 2021. augusztus 5-én az Everris / ICL Internationaltől Rácz Gábor szaktanácsadó és Dorka-Vona Viktória tápanyag-gazdálkodási szakértő a Csernozjom Kft. képviseletében. Ebben a cikkben Rácz Gábor előadásának második részét összegeztük.

A szakember a prezentációjának a második részében, a talaj szerepének és fontosságának, illetve a fontosabb tápelemeknek a növényekben és a talajban betöltött szerepének taglalása után, valamint a Polysulphate ismertetését követően az ICL PKpluS® termékről osztott meg hasznos tudnivalókat.

Mint elhangzott a termékcsalád a Polysulphate továbbfejlesztésével alakult ki. Alkalmazásának előnye, hogy összetételének köszönhetően egy kiegyensúlyozott foszfor- és káliumforrás tekinthető, nitrogén nélkül, hozzáadott kénnel, magnéziummal és kalciummal, de mikroelemek (Fe, B, Cu, Zn) is találhatók benne. Ami előny a Polysulphate-ban benne van, azt tartalmazza a PKpluS® is.

A kálium jelentős része (20–35%) szulfát formájában áll rendelkezésre, így az átlagnál alacsonyabb kloridtartalommal bír. Ez alkalmassá teszi bármilyen növénykultúrában való alkalmazásra.

Rácz Gábor az Everris / ICL International szaktanácsadója

A foszfort pedig nagyon könnyen oldódó (ortofoszforsav) és azonnal felvehető formában tartalmazza.

A káliumról elhangzott, hogy a növényen belüli tápanyagok szállításában segít, növeli ugyanakkor a növény ellenálló képességét a betegségekkel és alacsony hőmérséklettel szemben, növeli továbbá a termés eltarthatóságát és a szárazsággal szembeni toleranciáját, valamint a vízháztartást biztosítja. Növeli a növény életerejét, elősegíti az egészséges gyökérrendszert és repce esetében a növény télállóságát is javítja. Egyben a cukrok és keményítő esszenciális építőeleme.

A foszforról pedig azt kell tudni, hogy a gyökérképződésben és a generatív részekben fordul elő. Gyümölcsöknél színesítésre és tömegnövelésre is használják. A foszfor a növényi energiafolyamatokban játszik szerepet. A fotoszintézis során a fényenergiát kémiai energiává alakítja a növény és ezt tárolja a foszfor és adja tovább a különböző életfolyamatokban.

Mindkettő nélkülözhetetlen a csírázás során. Ebben a legelső életszakaszban kevés szükség van nitrogénre, azonban foszfor és kálium szükséges a korai növekedéshez és az optimális fejlődéshez.

A ICL PKpluS® nagy előnye, hogy többféle összetételben is elérhető, így minden gazdálkodó megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Igény szerint a cég bármilyen összetételt elő tud állítani, természetesen ez bizonyos mennyiséghez kötött.

Például Magyarországon a PK 20-20-as összetétel általánosan használható, ami jelentős mennyiségű ként, kalciumot és magnéziumot is tartalmaz. A káliumban szegény talajokra a szakember a 15-30-as összetételt javasolja, ahol pedig nagyon kevés a foszfor, de van kálium, ott a 29-5-ös összetételt, mert igen magas foszformennyiség van benne.

Alkalmazásának további előnye, hogy az ICL PKpluS® tartalmazta kalciumszulfát kémiai úton leceréli a talajszemcsékhez kötött nátriumot kalciumra és a folyamat végén nátriumszulfát alakul ami viszont már csapadék, vagy öntözés hatására kimosódik a területről így csökkenti a szikesedési folyamatokat és javítja a talaj szerkezetét.

A hagyományos NPK műtrágyákkal szemben nitrogént nem tartalmaz, így az külön is kijuttatható, akkor, amikor a növénynek arra igazán szüksége van. Ezzel hatékony táplálás érhető el, valamint minimálisra csökken a talajba elszivárgó tápanyagok mennyisége. Kiváló tápanyagforrás továbbá nitrogénkötő, pillangós virágú növények (borsó, bab) számára, ahol nitrogén kijuttatása minimális.

Alkalmazhatjuk ültetés előtti alaptrágyaként is, mert a teljes növekedési időszakban biztosítja a szükséges tápanyagokat.

Kiegyensúlyozott összetétele révén, helyreállítja a talaj tápanyagtartalmát. Ajánlott betakarítás után az elvesző tápanyagok pótlására, kiváltképp azokon a földeken, ahol a szalmát, egyéb növényi részeket eltávolítják, vagy ahol a nitrogén használata korlátozott.

Továbbá az ICL PKpluS® másodlagosan kén-, kalcium- és magnéziumforrás is, használatával megelőzhető a leggyakoribb hiánybetegségek kialakulása, és biztosítható a magasabb hozam és kiváló minőség.

Általában elmondható, hogy bármilyen szántóföldi kultúra esetén 250-300 kg között ajánlott kijuttatni a terméket, de ez a talajvizsgálati eredmények függvényében változhat. Ha a talajunk foszforban gazdag, de a pH magas, használjunk magasabb foszfortartalmú PKpluS® műtrágyát, hiszen a foszforsav, könnyen oldódik, jól felvehető a növény számára.

Borsóba 150-250, babban 150-250, zöldségfélék esetében pedig hektáronként 300-400 kg a kijuttatás javasolt dózisa. Az alábbi táblázat az általános ajánlott mennyiségeket mutatja be. A pontos dózisok meghatározásakor figyelembe kell venni a talajösszetételt és a növényfajták igényeit. Személyre szabott táplálási program kidolgozásához kérje az ICL szaktanácsadóinak segítségét!

Rácz Gábor növényvédelmi szakmérnök
Tel.: +36 30 488 1479
E-mail: gabor.racz@icl-group.com

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás