Egyre több országban jelenik meg az afrikai sertéspestis. Ahol a betegséget okozó vírus felbukkan, a helyi tenyésztők, gazdálkodók és felvásárlók nagy kihívásoknak néznek elébe. A járvány vége jelenleg nem látszik, mert az érintett országok száma folyamatosan nő. A tömeges sertéspusztulás és a megoldásként kínálkozó milliószámra leölt jószágok megrengethetik az egész globális iparágat, de - a sertéshús drágulása miatt - a fogyasztói preferenciát is átrendezhetik.

Kína a legjelentősebb tényező a sertéspiacon. Az ország rendelkezik a világ sertésállományának a felével, és egyben a világ legnagyobb sertéshús-előállítója és -fogyasztója is. Most viszont egyre nagyobb bajban vannak mind a helyi gazdák, mind a felvásárlók. A fertőzés terjedése miatt az ország a disznóhústermelésének akár egyharmadát is elveszítheti. A jelenség drágítja a sertéshús és az élőállat globális piaci árát.

Magyarországon a vírus nincs jelen a házisertés-állományban (Fotó: Pixabay, suju)

A járvány ráadásul nem csak Kínában okoz komoly problémákat, hanem más ázsiaz országokban is megjelent, így Vietnámban, Mongóliában Tajvanon, Japánban, Kambodzsában és Észak-Koreát fenyegeti.

Kelet-Európába leginkább Románia érintett a járványban és valószínűleg onnan érkezett vaddisznók közvetítésével hazánkba is április végén.

A rendelkezésre álló információk szerint azonban Magyarországon a vírus nincs jelen a házisertés-állományban. Amiért mégsem lehetünk nyugodtak az az, hogy a betegség nemcsak természetes úton, hanem illegális sertésszállítással és fertőzött húst tartalmazó élelmiszerekkel is gyorsan tovább terjedhet.

Ezért különösen fontos, hogy a disznókat állati eredetű anyagot tartalmazó élelmiszerhulladékkal, azaz moslékkal, most senki ne etesse. Az afrikai sertéspestis egyébként emberre nem veszélyes. A jelentőségét az a gazdasági kártétel adja, ami egyrészt a megbetegedett állományok leöléséből, másrészt a kereskedelmi korlátozásokból adódik.

A gazdasági veszteség óriási az ázsiai államokban (Fotó: Pixabay, aitoff)

A járvány, továbbá, az élelmiszerárak drágulása mellett, közvetett módon, de padlóra küldheti a leginkább érintett, feltörekvő ázsiai országok piacait is, mivel jelentősen megnövelheti az inflációs várakozásokat egész Ázsiában, és valamennyire Kelet-Európában is.

Más szóval, az élelmiszerek oly mértékben drágulhatnak a járvány következményei miatt, hogy az dermesztően rossz, a pénzpiacok működésére is kiható inflációs rátákhoz vezethet. Elszabadulhatnak az élelmiszerárak, amelynek komoly makroökonóimai hatásai is lehetnek. Drágább lesz a megbízható forrásból származó, egyre fogyatkozó számú egészséges sertés.

Az eddig elkönyvelt gazdasági veszteség már így is óriási az ázsiai államokban. A június első felében rendelkezésre álló információk szerint:

  • Vietnám június elején hivatalosan is állategészségügyi vészhelyzetet hirdetett, mivel a betegség több mint 55 tartományban volt jelen, az érintett állatok száma 2,5 millióra emelkedett.
  • Thaiföldön a gazdasági kárérték már 3 milliárd dollárnál jár.
  • Kína növelni kívánja sertésimportját, mivel a járvány miatt a hazai ellátók egyre kevésbé tudnak lépést tartani az áremelkedés mellett is meglévő kereslettel.

A nemzetközi állategészségügyi szervezet június első hetének végén közzétett aktuális riportjában, 3972 regisztrált kitörési pontról jelentett világszerte. Ez a szám lényegében hetente növekszik.

A sertéshús iránti kereslet megnöveli az exportlehetőségeket a hazai gazdák előtt (Fotó: Pixabay, Mutinka)

A vírus persze nem csak a Távol-Keleten, illetve Európában van jelen, hanem komoly problémákat okoz Afrikában is. Például a Dél-afrikai Köztársaságban május végén már négy tartományban volt jelen a fertőzés.

A globális válság kiugrási lehetőséget adhat viszont a magyar gazdáknak. A magyar agrártárca már tavaly ősszel a gazdák pénzbeli támogatásáról döntött. 2018-ban összesen félmilliárd forint jövedelempótló támogatásra pályázhattak a hazai mangalicatartók az afrikai sertéspestis miatt. Ráadásul a hús iránti kereslet megnöveli az exportlehetőségeket, megnyílhatnak a kivitel előtt a távol-keleti piacok.

Anyagunk az Origo cikke alapján készült.

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás