Egy ausztrál egyetem tudósai által végzett kutatás szerint a szabadban tartott tyúkok termékenyebbek és több tojást tojnak, mint a telepeken zártan tartott társaik.

A University of New England (UNE) kutatása elektronikusan követte körülbelül 15 625 szabadon tartott tyúk életét, attól az időponttól kezdve, amikor 16 hetes korukban elhelyezték őket a telepen, egészen a 74 hetes korukban történő eltávolításukig - írta meg a Farminguk.com.

A szabadban tartott tyúkok termékenyebbek és több tojást tojnak (Fotó: Pixabay, Janedo70)

Az így kapott adatokból az első jelentős megállapítás az volt, hogy azok a tyúkok, akik inkább a kinti tartózkodást kedvelték, korábban kezdtek el tojni. 22 hetes korukban körülbelül 15 százalékkal több tojást termeltek, mint azok, akik inkább a bent tartózkodtak a telepen belül.

Az átfogó kutatást Dr. Isabelle Ruhnke vezette, aki elmondta, hogy a tojástermelés egy százalékos növekedése százezer dollár pluszbevételt eredményezhet évente.

"A termelési kapacitás 15 százalékos különbsége szignifikáns" - mondta. A kutatás azonban azt sugallta, hogy idõsebb korban a tyúkok esetében a teljesítmény csökkent.

Dr. Ruhnke elmondta, hogy a 72 hetes korban a korán tojók 10%-kal kevesebb tojást tojtak, mint azok a tyúkok, amelyek eredetileg inkább a fészerben maradtak.

Hozzátette továbbá, hogy azok a tyúkok, akik a fészerben maradtak, félénkebbek. Feltételezték, hogy ezek a madarak biztonságosabbnak érzik magukat a fedél alatt.

A csirkék a sűrű erdőben őshonos dzsungel szárnyasok leszármazottai. A háziasítás több ezer generációja során egyes madarak valószínűleg kiszolgáltatottnak érzik magukat a nyílt égbolt alatt.

"Most, hogy tudjuk, hogy azok a tyúkok, amelyek inkább a fészerben maradnak, már fiatalabb korukban is kevésbé termelékenyek, milyen hatása lesz, ha rávesszük őket, hogy kimenjenek?" - kérdezte Dr. Ruhnke.

"Egyes termelők már új stratégiákat próbálnak azzal a céllal, hogy több tyúkot rábírjanak a zárt térből való távozásra, hogy kiderítsék, vajon hosszú távon növeli-e ez az általános termelékenységet."

Az eredmények kérdéseket vetnek fel a baromfigazdálkodással kapcsolatban, például arról, hogy az a gyakorlat, amely szerint az összes tyúk számára egyetlen takarmánykeveréket szolgáltatnak, nem volt hatékony.

"A szabadban tartott állatok még növelték tojástermelésüket, ha más táplálékkal táplálták őket, amely több tápanyagot szolgáltatott" - mondta Dr. Ruhnke.

"Ha a szabadban és az épületben tartózkodók tojástermelésének csúcsa különböző időpontra esik, amint azt már megfigyeltük, akkor a termelők valószínűleg profitálának abból, hogy különböző takarmánykeverékeket biztosítanak a gyakrabban a szabadban és az épületben tartózkodó tyúkok számárakívül található csirkéknek, az istálló alsó takarmányozói és azok számára.

Az UNE kutatója megjegyezte, hogy a takarmány a tojástermelés költségeinek akár 70% -át is képviseli.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás