Egy kutatás, ami fenekestül felforgathatja a baromfitartást
Egy ausztrál egyetem tudósai által végzett kutatás szerint a szabadban tartott tyúkok termékenyebbek és több tojást tojnak, mint a telepeken zártan tartott társaik.
A University of New England (UNE) kutatása elektronikusan követte körülbelül 15 625 szabadon tartott tyúk életét, attól az időponttól kezdve, amikor 16 hetes korukban elhelyezték őket a telepen, egészen a 74 hetes korukban történő eltávolításukig - írta meg a Farminguk.com.
Az így kapott adatokból az első jelentős megállapítás az volt, hogy azok a tyúkok, akik inkább a kinti tartózkodást kedvelték, korábban kezdtek el tojni. 22 hetes korukban körülbelül 15 százalékkal több tojást termeltek, mint azok, akik inkább a bent tartózkodtak a telepen belül.
Hirdetés
Az átfogó kutatást Dr. Isabelle Ruhnke vezette, aki elmondta, hogy a tojástermelés egy százalékos növekedése százezer dollár pluszbevételt eredményezhet évente.
"A termelési kapacitás 15 százalékos különbsége szignifikáns" - mondta. A kutatás azonban azt sugallta, hogy idõsebb korban a tyúkok esetében a teljesítmény csökkent.
Dr. Ruhnke elmondta, hogy a 72 hetes korban a korán tojók 10%-kal kevesebb tojást tojtak, mint azok a tyúkok, amelyek eredetileg inkább a fészerben maradtak.
Hozzátette továbbá, hogy azok a tyúkok, akik a fészerben maradtak, félénkebbek. Feltételezték, hogy ezek a madarak biztonságosabbnak érzik magukat a fedél alatt.
A csirkék a sűrű erdőben őshonos dzsungel szárnyasok leszármazottai. A háziasítás több ezer generációja során egyes madarak valószínűleg kiszolgáltatottnak érzik magukat a nyílt égbolt alatt.
"Most, hogy tudjuk, hogy azok a tyúkok, amelyek inkább a fészerben maradnak, már fiatalabb korukban is kevésbé termelékenyek, milyen hatása lesz, ha rávesszük őket, hogy kimenjenek?" - kérdezte Dr. Ruhnke.
"Egyes termelők már új stratégiákat próbálnak azzal a céllal, hogy több tyúkot rábírjanak a zárt térből való távozásra, hogy kiderítsék, vajon hosszú távon növeli-e ez az általános termelékenységet."
Az eredmények kérdéseket vetnek fel a baromfigazdálkodással kapcsolatban, például arról, hogy az a gyakorlat, amely szerint az összes tyúk számára egyetlen takarmánykeveréket szolgáltatnak, nem volt hatékony.
"A szabadban tartott állatok még növelték tojástermelésüket, ha más táplálékkal táplálták őket, amely több tápanyagot szolgáltatott" - mondta Dr. Ruhnke.
"Ha a szabadban és az épületben tartózkodók tojástermelésének csúcsa különböző időpontra esik, amint azt már megfigyeltük, akkor a termelők valószínűleg profitálának abból, hogy különböző takarmánykeverékeket biztosítanak a gyakrabban a szabadban és az épületben tartózkodó tyúkok számárakívül található csirkéknek, az istálló alsó takarmányozói és azok számára.
Az UNE kutatója megjegyezte, hogy a takarmány a tojástermelés költségeinek akár 70% -át is képviseli.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés