Az őszi lemosó permetezés az egyik legfontosabb feladat, amit a kertészeknek ilyenkor érdemes elvégezniük, hogy növényeik egészségesek maradjanak, és a következő évben bőséges termést hozzanak. Ezen permetezési eljárás segít eltávolítani a kórokozókat és a kártevők tojásait, amelyek áttelelhetnek, és tavasszal jelentős károkat okozhatnak. Az őszi permetezés különösen fontos, mivel az enyhe telek miatt egyre több kártevő képes túlélni a hideg hónapokat és indít támadást a növények ellen a következő szezonban.

Korábban a téli, rügyfakadás előtti permetezés volt az elfogadott gyakorlat, azonban az őszi lemosó permetezéssel még jobb eredményeket érhetünk el. Sőt, ha szükséges, a permetezést megismételhetjük a tél vége felé is, így biztosítva, hogy minden potenciális kártevő és kórokozó elpusztuljon. A lényeg, hogy bőségesen permetezzünk, hogy a permetszer minden rejtett zugba bejusson, ahol a kártevők megtelepedhetnek. Így előzhetjük meg, hogy a tavasz beköszöntével rengeteg kártevő támadja meg a növényeinket.

permetező
Fotó: Pixabay

Az őszi lemosó permetezés legfontosabb lépései:

1. A megfelelő időpont kiválasztása

Az őszi lemosó permetezést a vegetáció befejeződése után, a lombhullás idején kell elvégezni. Ilyenkor nemcsak a növényeket, hanem a fából készült kertibútorokat, kerítéseket és egyéb fából készült tárgyakat is le kell permetezni, mivel ezek repedéseiben is megbújhatnak kártevők. A permetezés előtt célszerű eltávolítani az elhalt ágakat és a megbetegedett növényrészeket, hogy a permet minél hatékonyabban fejtse ki hatását.

2. A permetezési technika

Amíg nyáron ködszerű permetezést alkalmazunk, addig ősszel a lemosásszerű permetezés a leghatásosabb. Ez azt jelenti, hogy bőségesen kell permetezni, hogy a szer minden rejtett zugba eljusson, ahol a kártevők vagy spórák megbújhatnak. Fontos, hogy ne a kényelem legyen az elsődleges szempont, mivel a kártevők gyakran a fák legmagasabb pontján telepszenek meg, ezért gondoskodni kell a teljes növény kezeléséről.

3. A megfelelő permetszer kiválasztása

A kártevők és betegségek típusa alapján választhatunk megfelelő permetszert. Például, ha gombabetegségek ellen védekezünk, a bordói lé 2%-os oldata lesz a megfelelő, míg levéltetű ellen inkább a mészkénlé hatásos. Pajzstetvek esetén olajos alapú permetszereket érdemes használni. Réztartalmú permetezőszerek használata a baktériumos és gombás betegségek ellen is hatásos. A kén különösen jól működik lisztharmat ellen, és segít a rovarok visszaszorításában is.

4. Időjárási feltételek figyelembevétele

Permetezéskor fontos figyelni az időjárási körülményekre. Nem szabad fagyos időben permetezni, mert a szer nem szárad meg megfelelően, és károsíthatja a növényeket. Az optimális száradási idő átlagosan 4 óra. A permetezést lehetőleg szélcsendes időben végezzük, hogy a szer egyenletesen jusson el a növények felületére.

5. Sebkezelés és növénygondozás

A permetezés előtti metszés során eltávolított ágakat, lehullott leveleket és gyümölcsmúmiákat össze kell gyűjteni és megsemmisíteni, mivel ezek ideális környezetet biztosítanak a kártevők és kórokozók számára. A metszés után fontos a sebkezelés, különösen, ha nagyobb sebek keletkeztek a növényeken. Az ágvágások megfelelő kezelésével megelőzhetjük a betegségek bejutását, és elősegítjük a seb gyors gyógyulását.

6. Permetezési időpont és körülmények

Az őszi lemosó permetezést lombhullás után, de legalább 50%-os lombhullás mellett célszerű elvégezni. A metszési vágások és a levelek lehullása által keletkezett apró sebek a kórokozók számára könnyű belépési pontokat jelentenek, ezért a permetezést érdemes szakszerűen végrehajtani. Nagyon fontos, hogy a műveletet száraz, esőmentes időben végezzük, mert a nedves körülmények ronthatják a permetezés hatékonyságát.

Az őszi lemosó permetezés tehát nélkülözhetetlen a kert egészsége szempontjából. A megfelelő technikával és permetszerekkel végzett permetezés jelentős mértékben hozzájárulhat a következő év bőséges terméséhez és növényeink hosszú távú védelméhez. Fontos, hogy ne hagyjuk el ezt a lépést, mert a téli hónapok alatt is sok kártevő és kórokozó megmaradhat, ha nem védekezünk ellenük időben.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás