Egy lépés, amivel megelőzheti a következő szezon összes kártevőjét - kisokos az őszi lemosó permetezésről
Az őszi lemosó permetezés az egyik legfontosabb feladat, amit a kertészeknek ilyenkor érdemes elvégezniük, hogy növényeik egészségesek maradjanak, és a következő évben bőséges termést hozzanak. Ezen permetezési eljárás segít eltávolítani a kórokozókat és a kártevők tojásait, amelyek áttelelhetnek, és tavasszal jelentős károkat okozhatnak. Az őszi permetezés különösen fontos, mivel az enyhe telek miatt egyre több kártevő képes túlélni a hideg hónapokat és indít támadást a növények ellen a következő szezonban.
Korábban a téli, rügyfakadás előtti permetezés volt az elfogadott gyakorlat, azonban az őszi lemosó permetezéssel még jobb eredményeket érhetünk el. Sőt, ha szükséges, a permetezést megismételhetjük a tél vége felé is, így biztosítva, hogy minden potenciális kártevő és kórokozó elpusztuljon. A lényeg, hogy bőségesen permetezzünk, hogy a permetszer minden rejtett zugba bejusson, ahol a kártevők megtelepedhetnek. Így előzhetjük meg, hogy a tavasz beköszöntével rengeteg kártevő támadja meg a növényeinket.
Az őszi lemosó permetezés legfontosabb lépései:
1. A megfelelő időpont kiválasztása
Az őszi lemosó permetezést a vegetáció befejeződése után, a lombhullás idején kell elvégezni. Ilyenkor nemcsak a növényeket, hanem a fából készült kertibútorokat, kerítéseket és egyéb fából készült tárgyakat is le kell permetezni, mivel ezek repedéseiben is megbújhatnak kártevők. A permetezés előtt célszerű eltávolítani az elhalt ágakat és a megbetegedett növényrészeket, hogy a permet minél hatékonyabban fejtse ki hatását.
Hirdetés
2. A permetezési technika
Amíg nyáron ködszerű permetezést alkalmazunk, addig ősszel a lemosásszerű permetezés a leghatásosabb. Ez azt jelenti, hogy bőségesen kell permetezni, hogy a szer minden rejtett zugba eljusson, ahol a kártevők vagy spórák megbújhatnak. Fontos, hogy ne a kényelem legyen az elsődleges szempont, mivel a kártevők gyakran a fák legmagasabb pontján telepszenek meg, ezért gondoskodni kell a teljes növény kezeléséről.
3. A megfelelő permetszer kiválasztása
A kártevők és betegségek típusa alapján választhatunk megfelelő permetszert. Például, ha gombabetegségek ellen védekezünk, a bordói lé 2%-os oldata lesz a megfelelő, míg levéltetű ellen inkább a mészkénlé hatásos. Pajzstetvek esetén olajos alapú permetszereket érdemes használni. Réztartalmú permetezőszerek használata a baktériumos és gombás betegségek ellen is hatásos. A kén különösen jól működik lisztharmat ellen, és segít a rovarok visszaszorításában is.
4. Időjárási feltételek figyelembevétele
Permetezéskor fontos figyelni az időjárási körülményekre. Nem szabad fagyos időben permetezni, mert a szer nem szárad meg megfelelően, és károsíthatja a növényeket. Az optimális száradási idő átlagosan 4 óra. A permetezést lehetőleg szélcsendes időben végezzük, hogy a szer egyenletesen jusson el a növények felületére.
5. Sebkezelés és növénygondozás
A permetezés előtti metszés során eltávolított ágakat, lehullott leveleket és gyümölcsmúmiákat össze kell gyűjteni és megsemmisíteni, mivel ezek ideális környezetet biztosítanak a kártevők és kórokozók számára. A metszés után fontos a sebkezelés, különösen, ha nagyobb sebek keletkeztek a növényeken. Az ágvágások megfelelő kezelésével megelőzhetjük a betegségek bejutását, és elősegítjük a seb gyors gyógyulását.
6. Permetezési időpont és körülmények
Az őszi lemosó permetezést lombhullás után, de legalább 50%-os lombhullás mellett célszerű elvégezni. A metszési vágások és a levelek lehullása által keletkezett apró sebek a kórokozók számára könnyű belépési pontokat jelentenek, ezért a permetezést érdemes szakszerűen végrehajtani. Nagyon fontos, hogy a műveletet száraz, esőmentes időben végezzük, mert a nedves körülmények ronthatják a permetezés hatékonyságát.
Az őszi lemosó permetezés tehát nélkülözhetetlen a kert egészsége szempontjából. A megfelelő technikával és permetszerekkel végzett permetezés jelentős mértékben hozzájárulhat a következő év bőséges terméséhez és növényeink hosszú távú védelméhez. Fontos, hogy ne hagyjuk el ezt a lépést, mert a téli hónapok alatt is sok kártevő és kórokozó megmaradhat, ha nem védekezünk ellenük időben.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés