Egy mikrobiológiai készítmény egyszerre termésnövelő és költségcsökkentő – dupla haszon
Sok szó esik mostanában a talaj, mint a növénytermesztés alapjának fontosságáról. Éppen ezért felkértük az AGRO.bio Hungary Kft., a Natur Agro Hungária Kft. és a Terragro Kft. egy-egy szakemberét, hogy körkérdéses formában fejtsék véleményüket néhány témában. Azt kérdeztük tőlük, hogy hogyan kapcsolódik a költségcsökkentés és profitnövelés a mikrobiológiához és a talajhoz, milyen megoldása van az adott cégnek a talajélet védelmére, javítására, hogy fókuszáltabbá vált-e a termőtalaj védelmének, javításának, egészségének kérdésköre az utóbbi 2-3 évben, illetve hogyan lehetne vonzóbbá tenni a talajt, mint témakört. Íme, a válaszok.
Sok szó esik mostanában a hektárköltség-csökkentés, a profitnövelés fontosságáról. Hogyan kapcsolódik a mikrobiológia és a talaj ehhez a témához?
Daoda Zoltán, szakmai igazgató (AGRO.bio): Elég sokrétűen és egyértelműen, sokan mégsem látják a kapcsolatot. A talajoltó mikrobiológiai készítmények, például, hatékonyabb nitrogénkötést, jobb foszfor- és káliumfeltárást biztosítanak, intenzívebbé teszik a biológiailag akítv anyagok (hormonok, vitaminok, stb.) termelődését. Emellett általuk a talajszerkezet is javul, gyorsabb csírázást, erőteljesebb gyökérfejlődést érhetünk el. |
Sőt, általuk jelentősen csökkenthető a talajban lévő kórokozók gombák fertőzése. Ráadásul, azon túl, hogy magasabb lesz a terméshozam, a készítmények alkalmazásával költséget is spórolunk, mert kevesebb műtrágya kijuttatására lesz szükség, dupla haszon.
Kőrösi-Szabó Gábor, fejlesztőmérnök (Natur Agro): A mikroorganizmusok segítenek a talaj szerkezetének javításában és a tápanyagok felvehető formává történő alakításában, ami hozzájárul a növények egészségéhez és a termés növeléséhez. A terméshozam növelése és a betegségekkel szembeni ellenálló képesség javítása révén pedig a profit is növelhető. |
A baktériumokat gyakran alkalmazzák talajoltásra, hogy hatékonyan kössék meg a levegőben található nitrogént, ezzel csökkentve az ipari eredetű, drága nitrogéntartalmú vegyületek alkalmazását. A Natur Agro mikrobiológiai termékei olyan mikroorganizmusokat tartalmaznak, amelyek képesek a növények számára szükséges tápanyagokat biztosítani természetes forrásokból.
Hirdetés
Ország Csaba, kereskedelmi vezető (Terragro): A mezőgazdasági termelés elsődleges erőforrása a talaj, így annak minősége döntő befolyással van a termelés költségeire és hatékonyságára. A talajok minősége fizikai, kémiai és biológiai paraméterek mentén mérhető. A biológiai minőségéért elsősorban a szerves anyag tartalma és mikrobiológiai állapota felel. A gyenge talajélet gyengébb termőképességű talajt jelez, ott a magasabb hozamok elérése érdekében nő az inputanyagokra fordítandó költség. |
A hosszútávú gazdaságossági megfontolások mentén tervezett fenntartható fejlődési stratégiák egyértelműen jelzik, hogy a talajminőség megőrzésével, sokkal gazdaságosabban, költséghatékonyabban érhetünk el profitnövekedést. Aki tehát több figyelmet fordít a mikrobiológiai talajélet minőségére, annak kevesebb ráfordítással kell számolnia ahhoz, hogy kihozza a talajából azt a természetes potenciált, ami adott körülmények között egy maximális terméseredmény eléréséhez szükséges.
Milyen megoldása van a cégnek a talajélet védelmére, javítására?
Daoda Zoltán: Talán a legszélesebb termékportfólióval rendelkezünk a magyar piacon. A talajoltás tekintetében kínálunk terméket kukoricára, kalászosra, napraforgóra, repcére, illetve pillangósra is. Vannak továbbá a tarlókezelésre, cellulózbontásra alkalmas készítményeink, mint például a Cell, illetve a SoilBasic. |
Előbbi alkalmazását télen-nyáron, utóbbit nyáron javasoljuk. Ezeken kívül, meg kell említeni még a talajalga alapú termékünket, az AlgaTert, ami Európa szerte teljesen egyedinek számít, és egyaránt alkalmazható biológiai vízmegőrzésre, illetve talajerózió ellen. Gombakészítményeink közül a mikorrhizát főleg ültetvényeknél, szőlő-gyümölcs telepítésnél javasoljuk használni, a trichoderma pedig biokontroll funkciót lát el és a teljes talaj mikrobiológiájában játszik nagyon fontos szerepet.
Kőrösi-Szabó Gábor: A Natur Agro számos terméket kínál a talajélet védelmére és javítására. Ezek a termékek baktérium- és gombatörzseket tartalmaznak, amelyek a talajba bekerülve segítik a talajéletet azzal, hogy javítják a talaj mikrobiológiai összetételét, segítik a növények tápanyagfelvételét, stressztűrését, illetve a tarlómaradványok elbontását is a szár- és gyökérmaradvány bontására alkalmas mikroorganizmusokkal. |
A leromlott talajélettel bíró talajokba talajoltással bejuttathatók az élő, hasznos baktériumok és gombák, ilyen módon a talajélet helyreállítható, ami hozzájárul a fenntartható és költséghatékony mezőgazdasági gyakorlathoz. Mindamellett, hogy ezek a készítmények a tápanyagok felvehető formává történő alakításában is részt vesznek és így hozzájárulnak a növények egészségéhez és termésének növeléséhez.
Ország Csaba: A BIOFIL termékek hazai talajokból izolált baktérium törzseket tartalmaznak. A minőség alapját egy többezres nagyságrendű törzsállomány és egy modern technológiával épített fermentáló üzem adja. A termékeink kizárólag azokat a mikrobákat tartalmazzák, amelyek több éves laboratóriumi és szabadföldi kísérletek után is a legjobb hatékonyságot mutatták. |
Mivel az agráriumban használt intenzív technológiák nagy mértékben károsak a talajok mikrobiológiai állapotára, így azok regenerációja rendszeresen kijuttatott utólagos mikrobiológiai talajoltással lehetséges. A kijuttatott baktérium termékek, csakis abban az esetben hozzák az elvárt minőségi javulást, ha maga az oltóanyag is minőségi baktérium törzseket tartalmaz és megfelelően precíz technológiával van kijuttatva. A BIOFIL termékek minőségét hazai szinten egyedülálló, 25 éves kutatási háttér és a legismertebb szakember gárdából álló kutató csapat is biztosítja.
Fókuszáltabbá vált-e a termőtalaj védelmének, javításának, egészségének kérdésköre az utóbbi 2-3 évben?
Daoda Zoltán: Bízom benne, hogy igen, de vannak kérdőjelek. Sokféle irányzat alakult ki a talajművelésben. Vannak, akik támadják a forgatásos talajművelést, de létezhet olyan szituáció, amikor szükség van a szántásra. Ilyenkor viszont azt jól kell végrehajtani: 24 órán belül teljesen lezárni, hogy a szenet és a vizet megőrizzük. Vannak úttörők, akik jelentős tapasztalattal bírnak és jó eredményeik vannak a no-till területén, a földjeik dúsak szerves anyagban, humuszban és jelentős termésbiztonságot alakítottak ki, ám még kevesen vannak. Ennek szegmensnek a megerősítése lenne a végcél. Mi a szemléletformálásban segítünk. Hosszú távon, nemcsak Magyarországon, de Európa- és világszerte, a termőföldek el tudják látni, megfelelő mennyiségű élelemmel a lakosságot, de meg kell találni a helyes arányokat a növénytermesztésben és az állattenyésztésben is.
Kőrösi-Szabó Gábor: A téma fokozatosan nyert teret az életünkben és lett mára az egyik legsürgetőbb kérdés. A talaj, mint élő természeti rendszer, kiemelt figyelmet igényel. Ebben segíthetnek azok a mikrobiális készítmények, amelyek elősegítik a termőtalajok regenerációs folyamatait és hozzájárulnak a természetes megújuláshoz. Annál is inkább, mert az EU Közös Kutatóközpontjának tanulmánya szerint a tagállamok mezőgazdasági területeinek 7,2%-át érinti a talajerózió, ami jelentős költséget ró a gazdálkodókra. Az Unió céljai között szerepel a természeti tőke, beleértve a talajt is, védelmének, megőrzésének és növelésének biztosítása.
Ország Csaba: A talajminőség védelme a szakmai szervezetek szerint az utóbbi évek legfontosabb szakmai kérdéskörévé vált. A jövőben remélhetőleg egyre szélesebb körben válik majd gyakorlattá.
Mi kellene ahhoz, hogy ez még inkább szexi téma legyen?
Daoda Zoltán: Komplexen kellene kezelni a kérdést, mert a talaj önmagában nem biztos, hogy el tudja érni az ingerküszöböt. A termelés nagyon támogatásorientált és a fókusz ezen van, így lassú változásra számítok. Jó lenne, ha inkább szakmai döntések születnének. Hosszú távon gondolkodva lehetne, például eredményesen átállni a no-till technológiára, de sajnos többnyire a rövidtávú gondolkodás dívik. Felületesen szemlélve az AÖP-öt gondolhatnánk egy jó ellenpéldának, de mivel ott is évenkénti szerződés van, így gyakorlatilag több egyéves programról beszélünk.
Kőrösi-Szabó Gábor: A fontossága miatt mindenképp azzá válik. Kezdetben sok gazdálkodó csak a költségek csökkentése, vagy épp az elérhető támogatási pénzek miatt foglalkozott a talaj védelmével, ám egyre többen belátják, hogy a fenntartható gazdálkodáshoz elengedhetetlen, hogy óvjuk és javítsuk talajainkat. A szemléletformálásban természetesen segítséget nyújthatnak a szakmai szervezetek, a szaktanácsadók és az agrármédia is.
Ország Csaba: Ebben a marketing segíthet, a talajok láthatatlan erőforrásainak megismertetésével.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés