A nagyüzemi baromfitartás – bár nem úgy látszik - , de igen színes lehet, ha a takarmányozás felől közelítjük meg. Attól függően ugyanis, hogy milyen fejlődést szeretnénk elérni a jércéknél, többféle takarmányozási módszer közül válogathatunk.

Elsősorban a tojástermelő jércék esetében próbálnak figyelni a tenyésztők a megfelelő takarmányozási módszer kiválasztására. Esetükben ugyanis a cél, hogy az állatoknál minél később következzen be a nemi érés, mivel ha korán kezdenek tojni az állatok, sokáig értékesítésre alkalmatlan, apró tojásokat fognak tojni.

Következzen néhány takarmányozási módszer, amelyekkel sikeresen nevelhetjük tojástermelésre szánt jérceállományunkat!

Napi takarmányadag korlátozása

Ennél a módszernél minden nap egyszer kapnak takarmányt az állatok. Ilyenkor az állatok kiéhezve rohanják meg az etetőket, ezt elkerülendő, sötétben célszerű még feltölteni takarmánnyal az etetőedényeket. Hátránya, hogy az erősebb egyedek több takarmányt vesznek fel, a gyengébbek ezért visszamaradnak a fejlődésben, széjjelnő az állomány.

A szigorú takarmányozást már fiatal korban meg kell kezdeni
 
Etetés időtartamának korlátozása

Ebben az esetben 4 óránként 15 percig ehetnek az állatok. A módszer egy módosított változata, amikor összesen 1-2 órát hagyják táplálkozni a szárnyasokat. Kivitelezése bonyolult, automatikát igényel.

Itatási idő korlátozása

A szomjazó állatok étvágya csökken, kevesebb takarmányt vesz fel, ezért az ivóvíz megvonásával is lehet korlátozni a takarmányfelvételt. Ez azonban rosszul is elsülhet, mert akár napról-napra változhatnak a körülmények, amiktől függ az állatok vízfelvétele.

Másnaponkénti etetés

A baromfiknak kétnaponta osztanak takarmányt, mégpedig az étvágy szerinti adag másfélszeresét. A módszer hatékonysága abban rejlik, hogy amint a nagyobbak jóllaktak, a gyengébb egyedeket is hagyják táplálkozni. Így kisebb lesz a szétnövés esélye. A koplaltatási napokon az alomba szórt 1,6-2 dkg zab fejadag leköti az állatokat; keresnek, kaparnak, forgatják az almot, ami előnyt jelent az állattartásban.

A takarmány energiaszintjének korlátozása

A baromfi takarmányfelvétele attól függően alakul, hogy mennyi energiára van szüksége a jószágnak. A takarmány energiaszintjét ugyan korlátozhatjuk, de ebben az esetben a baromfi több takarmányt fog felvenni, hogy az energiaszükségletet fedezni tudja. Egyébként ha ezt a módszert választjuk, a takarmány 35-40 százalékát kis energiatartalmú ’higítóanyaggal’ kell helyettesíteni, ami lehet lucernaliszt, korpa vagy szalmaliszt. Ez azonban jelentősen megbonyolítja a takarmány előállítását.

Fehérjetartalom mérséklése

Minél kevesebb fehérjéhez jut a szárnyas, annál lassabban fejlődik, viszont ennek a hátulütője, hogy hajlamosabbak lesznek az állatok az elhízásra, zsírosodásra. Továbbá azt is figyelembe kell venni ennél a módszernél, hogy a baromfi már 11-12 %-os fehérjetartalmú takarmány fogyasztásával is képes elérni az ivarérettség idejére a kellő testsúlyt.

Minél később éri el az ivarérett kort, annál jobb lesz a tojástermelése a baromfinak
 

Bármely módszert választjuk, óvatosan kell bánni a takarmánykorlátozással. Ez a tevékenység már alapjában egy stresszfaktorként jelenik meg az állat életében, betegség esetén pedig így tovább csökken a baromfik ellenálló képessége.

Arra is figyelni kell, hogy a tojástermelés megkezdése után is folytatni kell a szigorú takarmányozást, legalább addig, amíg tojástermelésük 10 százalékát nem érik el az egyedek. Ha ennél korábban hagyjuk abba a különleges takarmányozást, a várt előnyök elvesznek.

Brojlerek esetében pedig az egész tojástermelési időszakban alkalmazni kell az elkezdett módszereket.

Forrás: agr.unideb.hu

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás