A nagyüzemi baromfitartás – bár nem úgy látszik - , de igen színes lehet, ha a takarmányozás felől közelítjük meg. Attól függően ugyanis, hogy milyen fejlődést szeretnénk elérni a jércéknél, többféle takarmányozási módszer közül válogathatunk.

Elsősorban a tojástermelő jércék esetében próbálnak figyelni a tenyésztők a megfelelő takarmányozási módszer kiválasztására. Esetükben ugyanis a cél, hogy az állatoknál minél később következzen be a nemi érés, mivel ha korán kezdenek tojni az állatok, sokáig értékesítésre alkalmatlan, apró tojásokat fognak tojni.

Következzen néhány takarmányozási módszer, amelyekkel sikeresen nevelhetjük tojástermelésre szánt jérceállományunkat!

Napi takarmányadag korlátozása

Ennél a módszernél minden nap egyszer kapnak takarmányt az állatok. Ilyenkor az állatok kiéhezve rohanják meg az etetőket, ezt elkerülendő, sötétben célszerű még feltölteni takarmánnyal az etetőedényeket. Hátránya, hogy az erősebb egyedek több takarmányt vesznek fel, a gyengébbek ezért visszamaradnak a fejlődésben, széjjelnő az állomány.

A szigorú takarmányozást már fiatal korban meg kell kezdeni
 
Etetés időtartamának korlátozása

Ebben az esetben 4 óránként 15 percig ehetnek az állatok. A módszer egy módosított változata, amikor összesen 1-2 órát hagyják táplálkozni a szárnyasokat. Kivitelezése bonyolult, automatikát igényel.

Itatási idő korlátozása

A szomjazó állatok étvágya csökken, kevesebb takarmányt vesz fel, ezért az ivóvíz megvonásával is lehet korlátozni a takarmányfelvételt. Ez azonban rosszul is elsülhet, mert akár napról-napra változhatnak a körülmények, amiktől függ az állatok vízfelvétele.

Másnaponkénti etetés

A baromfiknak kétnaponta osztanak takarmányt, mégpedig az étvágy szerinti adag másfélszeresét. A módszer hatékonysága abban rejlik, hogy amint a nagyobbak jóllaktak, a gyengébb egyedeket is hagyják táplálkozni. Így kisebb lesz a szétnövés esélye. A koplaltatási napokon az alomba szórt 1,6-2 dkg zab fejadag leköti az állatokat; keresnek, kaparnak, forgatják az almot, ami előnyt jelent az állattartásban.

A takarmány energiaszintjének korlátozása

A baromfi takarmányfelvétele attól függően alakul, hogy mennyi energiára van szüksége a jószágnak. A takarmány energiaszintjét ugyan korlátozhatjuk, de ebben az esetben a baromfi több takarmányt fog felvenni, hogy az energiaszükségletet fedezni tudja. Egyébként ha ezt a módszert választjuk, a takarmány 35-40 százalékát kis energiatartalmú ’higítóanyaggal’ kell helyettesíteni, ami lehet lucernaliszt, korpa vagy szalmaliszt. Ez azonban jelentősen megbonyolítja a takarmány előállítását.

Fehérjetartalom mérséklése

Minél kevesebb fehérjéhez jut a szárnyas, annál lassabban fejlődik, viszont ennek a hátulütője, hogy hajlamosabbak lesznek az állatok az elhízásra, zsírosodásra. Továbbá azt is figyelembe kell venni ennél a módszernél, hogy a baromfi már 11-12 %-os fehérjetartalmú takarmány fogyasztásával is képes elérni az ivarérettség idejére a kellő testsúlyt.

Minél később éri el az ivarérett kort, annál jobb lesz a tojástermelése a baromfinak
 

Bármely módszert választjuk, óvatosan kell bánni a takarmánykorlátozással. Ez a tevékenység már alapjában egy stresszfaktorként jelenik meg az állat életében, betegség esetén pedig így tovább csökken a baromfik ellenálló képessége.

Arra is figyelni kell, hogy a tojástermelés megkezdése után is folytatni kell a szigorú takarmányozást, legalább addig, amíg tojástermelésük 10 százalékát nem érik el az egyedek. Ha ennél korábban hagyjuk abba a különleges takarmányozást, a várt előnyök elvesznek.

Brojlerek esetében pedig az egész tojástermelési időszakban alkalmazni kell az elkezdett módszereket.

Forrás: agr.unideb.hu

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás