Egy tehén környezetszennyezőbb lesz, mint egy traktor
Két év múlva egy új, minden eddiginél szigorúbb szabályozás érkezik a mezőgazdasági gépek világába. A károsanyag-kibocsátás már hosszú évek óta téma az agráriumban (is), így 2019-től ennek csökkentése érdekében rendkívüli szabályozást vezetnek be.
2020. január 1-től új korszak köszönt be a mezőgazdasági gépek világába. Egy szigorítás miatt ugyanis onnantól kezdve kizárólag az úgynevezett Stage előírásoknak megfelelő erőforrások kerülhetnek be a mezőgépekbe. Ezek így sokkal kevésbé lesznek környezetszennyezőek elődjeikhez képest.
A károsanyag-kibocsátás korlátozását szigorító intézkedések nem újkeletűek a mezőgazdasági gépek világában. Körülbelül 15 évvel ezelőtt adták ki az első, úgynevezett „sztenderdet”. Azóta a dízel erőforrások mintegy 95 százalékkal lettek „tisztábbak” elődeiknél.
Hirdetés
Az első sztenderdet követte a második, majd meg sem álltak a törvényalkotók négyig, amely 2014-ben lépett életbe. Minden sztenderd természetesen csak az új gépekre vonatkozott, a régebbi gyártású erőgépekben ezért nem kellett motort cserélni.
Radikális részecskeszám-csökkentés várható!
A Stage V szabályozás technikai részletei még nem ismertek, de az biztos, hogy a részecske-kibocsátási határértéket a pillanatnyi 25 mg/kWh helyett 15 mg/kWh-ban határozzák meg. Az előírás 2019-től az 56 kW alatti és a 130 kW fölötti teljesítményű motorokra vonatkozik majd, 2020-tól pedig az 56–130 kW közötti teljesítménytartományba eső erőforrásokra is alkalmazni fogják az új előírást.
A Stage sztenderdek egyébként csak Európában érvényesek, de az Egyesült Államokban és Japánban is igyekeztek a saját szabályaikat az európai sztenderdekkel összehangolni. Ennek oka, hogy csak ebben az esetben jelenhettek meg az európai piacon a tengeren túli, vagy épp a japán gépek. A Stage III/IV. sztenderdek már lényegében teljes egészében megegyeztek az amerikai Tier 3 és Tier 4 előírásokkal.
Most azonban az agrarszektor.hu információi szerint komoly lemaradásban vannak ilyen téren az amerikaiak, ugyanis még nem tűzték napirendre a Tier V előírások megalkotását sem, nemhogy a bevezetését. Így könnyen abba a problémába ütközhetnek a nagy gyártók, hogy kétféle változatban kell 2019 után elkészíteniük gépeiket: egyik változatnak meg kell felelnie az amerikai előírásoknak, a másik változat pedig az európai piacon kell, hogy helyt álljon.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés