A késő tavaszi fagyok komoly károkat okoztak a szőlőkben, néhol a szántóföldi növényekben, és most úgy tűnik, a dióban is. A betakarítást követően kiderült, a gazdák a szokásos mennyiségnek csak a felét tudták tető alá vinni. A már említett fagyok mellett egy kártevő is jelentős károkat okozott idén.

A dióburok fúrólégy már 5-6 éve jelen van Magyarország dióültetvényein, de komoly károkat idáig nem okozott. A kártevő a szomszédos, dél-nyugat európai országokból települt át hazánkba. A kártételt követően barnás elszíneződések jelennek meg a dió héján. Ízbeli problémát nem okoz, de gyengíti az export-dió minőségét. Az exportra kerülő termék esetén ugyanis követelmény, hogy szép, világos és foltmentes legyen. Hazánkban ez komoly veszélyeket rejt magában, ugyanis Magyarország nagyhatalomnak számít dióexportban.

Ha nem egészséges a dió, nem mehet exportra
 

Visszatérve a kártevőre. Veszélye nem is az általa okozott kártételben rejlik, hanem abban, hogy a károsított burok utat nyithat egyéb gombás vagy baktériumos megbetegedéseknek, amelyek már komolyabb károkat is okozhatnak.

Van ellene megfelelő vegyszer az MTI információi szerint, de a védekezés nem egyszerű. Ennek oka, hogy igen hosszú a rajzási ideje a dióburok fúrólégynek, ami miatt legalább ötszöri kezelés javasolt. Ez azonban már nem teszi gazdaságossá a növény termesztését.

A kártevő a Dunántúlon fordult elő az idén, Zala és Somogy megyében okozta a jelentősebb fertőzést. Jelenlétét az Alföldön és a Tiszántúlon még nem mutatták ki. Ezeken a területeken a termés jelentős csökkenése elsősorban a fagykárnak tudható be. A becslések szerint a múlt évihez képest 30-40 százalékkal termett kevesebb dió az idén. Tavaly mintegy 2,0-2,5 ezer tonnát szedtek le a fákról. A magyar héjas dió 70-80 százaléka exportra kerül, míg a fennmaradó hányadot tört dióként - dióbélként - értékesítik belföldön.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás