Legutóbbi diplomamunkájában Isadora Machado, az Iowa Állami Egyetem Állatorvos-tudományi Főiskolájának posztgraduális kutatási asszisztense megmérte a PRRS-járvány által okozott másodlagos fertőzések leküzdéséhez szükséges antibiotikumok mennyiségét. Megállapította, hogy a sertéstelepen kitört PRRSv-járvány összefüggésbe hozható az antibiotikum-használat növekedésével. Ez feltárta a PRRSV-fertőzés megelőzésének fontosságát az antibiotikum-használat potenciális csökkentése érdekében.

A PRRS egy súlyos sertésbetegség, amely több mint 3 évtizede hatalmas gazdasági veszteségeket okoz a globális sertéságazat számára. A PRRS vírustörzsei nemcsak közvetlenül okozzák a sertések halálát és betegségét, hanem ahogy Machado elmagyarázza a kutatásban, a PRRS-nek immunszuppresszív hatása is van. Mivel a PRRS víruscsomag csökkenti az immunrendszer hatékonyságát, növeli annak kockázatát, hogy a sertés olyan baktériumok által okozott társfertőzésben szenvedjen, mint a Streptococcus suis és a Glaesserella parasuis. "Ez megköveteli az állatorvostól, hogy stratégiailag antibiotikumokat használjon az érintett állatok kezelésére, növelve a kezelési költségeket a növekedési fázisban" - jegyzi meg Machado a dolgozatában.

Az antibiotikumok mennyiségi meghatározása

Machado és munkatársai azt találták, hogy az antibiotikumok használata a vizsgált sertéstenyésztő sertéseiben (injekcióval és vízzel szállítva) hatalmas mértékben - 379% -kal - nőtt egy 15 hetes járványos PRRS fázisban. Ugyanakkor az injekciós antibiotikumok használata is 274% -kal nőtt a gazdaságban a piaci súlyhoz közelebb eső sertésekben.

Machado a dolgozatában megjegyzi, hogy a kezdeti fázisban a leggyakrabban injektált antibiotikum az ampicillin volt, az összes injekció 49% -ával, ezt követi a linkomicin (31%) és az enrofloxacin (20%). A befejező fázisban az injekciók 72% -a linkomicin volt, ezt követte az enrofloxacin (28%).

Génszerkesztési fejlesztések

Eközben további fejlesztések történtek a PRRS területén. Két elsimert állatgenetikai vállalat génszerkesztést alkalmaz a PRRS vírusokkal szembein rezisztens sertések előállítására. Ezek a sertések génszerkesztésen mentek keresztül, ami azt eredményezi, hogy sejtfelületükön hiányzik egy fehérje, amely jelenlétében lehetővé teszi a PRRS vírus bejutását.

A génszerkesztés hatékony technika, ahol egyetlen gén vesz részt egy tulajdonságban; ebben az esetben úgy tűnik, hogy egyetlen gén kiütése ennek a felszíni fehérjének a termeléséhez teljesen megakadályozza a PRRS fertőzést. Az ezekből a sertésekből származó utódok szintén rendelkeznek a génszerkesztéssel.

Jóváhagyás megszerzése

A PIC reméli, hogy jóváhagyást kap PRRS-rezisztens sertésére az Egyesült Államokban, Kanadában, Kínában, Japánban, Mexikóban, Brazíliában és más sertéstermelő országokban, például Kolumbiában. A közelmúltban megjelent a sertés jövőbeli felhasználására vonatkozó szabályozási meghatározás.

Az amerikai székhelyű állattenyésztési genetikai cég, az Acceligen szintén nemrégiben kezdte meg a PRRS-nek ellenálló génszerkesztett sertéseinek tenyésztését - olvastuk a pigprogress.net-en.

Vírusellenőrzés

Egy másik módja annak, hogy megakadályozzuk a PRRS vírusok bejutását a sejtekbe, ha a sertés sejtfelületén lévő fehérje belépési "kaput" egy kis molekulával kötjük össze. 2023-ban a Connecticuti Egyetem tudósai bejelentették, hogy a mesterséges intelligencia segítségével mintegy 4 millió kis molekulát vizsgáltak át, hogy megtalálják azt, amely úgy tűnik, hogy 100% -os sikerarányt mutat a laboratóriumi tesztekben, még kis dózisban is. A sertéseken végzett vizsgálatok folyamatban vannak.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás