Egyedi megvalósítás a szalagos vetés megoldásánál
Egyre nagyobb figyelmet kap a precíziós mezőgazdaság területén egy újszerű megközelítés – a cellulózszálas szalagos vetés. Ez a szalagvetésként is ismert módszer nagyobb egyenletességet, biztosabb kelést és a vegyszerekre való kisebb igénybevételt ígér. Jelenleg Hollandiában kísérleti jelleggel alkalmazzák, és a kezdeti eredmények ígéretesek, főleg a különleges, finom vetésű növények esetében.
Erik Reijnierse, a Wageningeni Egyetem kutatója jelentős lehetőségeket lát a szalagos vetési technikában,. A talajtípustól függetlenül, legyen az agyag vagy homok, Reijnierse vizsgálja a szalagos vetés életképességét. A kutatást a holland S&dB startup céggel együttműködve végzi.
A hagymától a paszternákig: a szalagos vetés sokoldalúsága
A szalagos vetés során egy vetőszalagot helyeznek a talajba egy speciális ültetőgép segítségével. A vetőmagokat a szalag egyik oldalára gyárilag előre rögzítik. Reijnierse különböző, erre a módszerre alkalmas növényeket javasol, többek között cikóriát, mogyoróhagymát, póréhagymát, hagymát, paszternákot és más finom magvú zöldségeket vagy virágokat. Ezek a növények, amelyek a csírázási időszakban különösen sérülékenyek, ha nem biztosított az optimális nedvesség, a szalagos vetés előnyeit élvezhetik.
Hirdetés
Visszalépések enyhítése a gyomirtásban
A szalagvetés a gyomszabályozással kapcsolatos kihívásokat is megoldja. A gyomirtás során fellépő egyenetlenségek komoly hatással lehetnek a kisebb növényekre. Ez fokozott gyomkonkurenciához és a kétleveles gyomnövények elleni védekezés hatékonyságának csökkenéséhez vezet. Az olyan vállalatok, mint a Sensus, élénken érdeklődnek e technika gyomszabályozáshoz való hozzájárulása iránt.
Faipari rostszalag: egyedülálló megközelítés
Az S&dB vetőmagszalag egyedisége a „nem szőtt” cellulózszálakból készült hordozóanyag használatában rejlik. A hagyományos vetőszalagokkal ellentétben, amelyeknél a vetőmagok két papírréteg közé vannak szorítva, az S&dB innovációjában a vetőmagok az egyik oldalra vannak rögzítve. A szalagot két kerék vagy tárcsa pontosan, függőlegesen helyezi a talajba, így biztosítva a magok pontos elhelyezését. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a nedvesség kapilláris úton jusson el a magokhoz, elősegítve az egyenletes csírázást.
A szalagos vetés célja az egyenletesebb termék előállítása. Két sor sárgarépa egy kísérleti területen. A sorok közötti távolság: 5 centiméter.
Új lehetőségek felszabadítása
A szalagvetés lehetővé teszi a rendkívül sekély magágykészítést, minimálisra csökkentve a nedvességveszteséget. A talajba fektetve a vetőszalag automatikusan kitekeredik. A gép nem mellékhajtású (PTO). A további fejlesztések közé tartozhat a vetőszalag filmrétegének bevonása adalékanyagokkal, amelyek lehetővé teszik a természetes eredetű műtrágyák vagy növényvédő szerek szállítását. Ez a célzott megközelítés biztosítja a precíz kijuttatást.
A koncepció bizonyítása és azon túl
Erik Reijnierse hangsúlyozza, hogy a folyamatban lévő értékelés célja a rendszer megvalósíthatóságának meghatározása – a koncepció bizonyítása. Ez az értékelés nemcsak a rendszer technikai szempontjait foglalja magában, hanem a vetőszalagok előzetes megrendelésével, a vetési távolság megrendeléskor történő rögzítésével és az átfogó üzleti esettel kapcsolatos logisztikai kihívásokat is. Ez utóbbi magában foglalja a vetőszalagok költségeinek összehasonlítását az olyan lehetséges előnyökkel, mint az egyenletesebb termés, a terméshozam növekedése vagy a korábbi betakarítás.
A fenntarthatóságnak ára van
Gerard Otten, az S&dB alapítója és műszaki szakértője egyelőre nem részletezi a szalagos vetés konkrét megtérülését, a rendszer folyamatos fejlesztésére hivatkozva. A rendszer költségei egyértelműek, de piaci pozícionálása értékalapú. A Sensus és a Groot & Slot vetőmagcégekkel folyamatban vannak a tárgyalások, hogy feltárják a lehetséges alkalmazásokat olyan növényekben, mint a cikória és a mogyoróhagyma.
A hangsúly továbbra is a terméshozam növelésével, a fenntarthatósággal, a korai vetési lehetőségekkel és a gyomirtás csökkentésével összehangolt értékteremtésre összpontosít. Bár a konkrét hozamokat jelenleg nem hozzák nyilvánosságra, a hangsúly minden bizonnyal a gazdálkodó általános hasznán van.
(Forrás: futurefarming.com)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés