Egyre nagyobb figyelmet kap a precíziós mezőgazdaság területén egy újszerű megközelítés – a cellulózszálas szalagos vetés. Ez a szalagvetésként is ismert módszer nagyobb egyenletességet, biztosabb kelést és a vegyszerekre való kisebb igénybevételt ígér. Jelenleg Hollandiában kísérleti jelleggel alkalmazzák, és a kezdeti eredmények ígéretesek, főleg a különleges, finom vetésű növények esetében.

Erik Reijnierse, a Wageningeni Egyetem kutatója jelentős lehetőségeket lát a szalagos vetési technikában,. A talajtípustól függetlenül, legyen az agyag vagy homok, Reijnierse vizsgálja a szalagos vetés életképességét. A kutatást a holland S&dB startup céggel együttműködve végzi.

A szalagos vetés során egy vetőszalagot helyeznek a talajba egy speciális ültetőgép segítségével. A vetőmagokat a szalag egyik oldalára gyárilag előre rögzítik (Forrás: futurefarming.com)

A hagymától a paszternákig: a szalagos vetés sokoldalúsága

A szalagos vetés során egy vetőszalagot helyeznek a talajba egy speciális ültetőgép segítségével. A vetőmagokat a szalag egyik oldalára gyárilag előre rögzítik. Reijnierse különböző, erre a módszerre alkalmas növényeket javasol, többek között cikóriát, mogyoróhagymát, póréhagymát, hagymát, paszternákot és más finom magvú zöldségeket vagy virágokat. Ezek a növények, amelyek a csírázási időszakban különösen sérülékenyek, ha nem biztosított az optimális nedvesség, a szalagos vetés előnyeit élvezhetik.

Visszalépések enyhítése a gyomirtásban

A szalagvetés a gyomszabályozással kapcsolatos kihívásokat is megoldja. A gyomirtás során fellépő egyenetlenségek komoly hatással lehetnek a kisebb növényekre. Ez fokozott gyomkonkurenciához és a kétleveles gyomnövények elleni védekezés hatékonyságának csökkenéséhez vezet. Az olyan vállalatok, mint a Sensus, élénken érdeklődnek e technika gyomszabályozáshoz való hozzájárulása iránt.

Faipari rostszalag: egyedülálló megközelítés

Az S&dB vetőmagszalag egyedisége a „nem szőtt” cellulózszálakból készült hordozóanyag használatában rejlik. A hagyományos vetőszalagokkal ellentétben, amelyeknél a vetőmagok két papírréteg közé vannak szorítva, az S&dB innovációjában a vetőmagok az egyik oldalra vannak rögzítve. A szalagot két kerék vagy tárcsa pontosan, függőlegesen helyezi a talajba, így biztosítva a magok pontos elhelyezését. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a nedvesség kapilláris úton jusson el a magokhoz, elősegítve az egyenletes csírázást.

 A szalagos vetés célja az egyenletesebb termék előállítása. Két sor sárgarépa egy kísérleti területen. A sorok közötti távolság: 5 centiméter.

Új lehetőségek felszabadítása

A szalagvetés lehetővé teszi a rendkívül sekély magágykészítést, minimálisra csökkentve a nedvességveszteséget. A talajba fektetve a vetőszalag automatikusan kitekeredik. A gép nem mellékhajtású (PTO). A további fejlesztések közé tartozhat a vetőszalag filmrétegének bevonása adalékanyagokkal, amelyek lehetővé teszik a természetes eredetű műtrágyák vagy növényvédő szerek szállítását. Ez a célzott megközelítés biztosítja a precíz kijuttatást.

A koncepció bizonyítása és azon túl

Erik Reijnierse hangsúlyozza, hogy a folyamatban lévő értékelés célja a rendszer megvalósíthatóságának meghatározása – a koncepció bizonyítása. Ez az értékelés nemcsak a rendszer technikai szempontjait foglalja magában, hanem a vetőszalagok előzetes megrendelésével, a vetési távolság megrendeléskor történő rögzítésével és az átfogó üzleti esettel kapcsolatos logisztikai kihívásokat is. Ez utóbbi magában foglalja a vetőszalagok költségeinek összehasonlítását az olyan lehetséges előnyökkel, mint az egyenletesebb termés, a terméshozam növekedése vagy a korábbi betakarítás.

A fenntarthatóságnak ára van

Gerard Otten, az S&dB alapítója és műszaki szakértője egyelőre nem részletezi a szalagos vetés konkrét megtérülését, a rendszer folyamatos fejlesztésére hivatkozva. A rendszer költségei egyértelműek, de piaci pozícionálása értékalapú. A Sensus és a Groot & Slot vetőmagcégekkel folyamatban vannak a tárgyalások, hogy feltárják a lehetséges alkalmazásokat olyan növényekben, mint a cikória és a mogyoróhagyma.

A hangsúly továbbra is a terméshozam növelésével, a fenntarthatósággal, a korai vetési lehetőségekkel és a gyomirtás csökkentésével összehangolt értékteremtésre összpontosít. Bár a konkrét hozamokat jelenleg nem hozzák nyilvánosságra, a hangsúly minden bizonnyal a gazdálkodó általános hasznán van.

(Forrás: futurefarming.com)  

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás