A májusban induló, az egész országra kiterjedő jégkármérséklő rendszer (Jéger) csak biztosítással együtt nyújt hatékony védelmet a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) szerint. A Mabisz ezt azzal támasztja alá, hogy az eddig három megyében (Somogy, Baranya és Tolna) kiépített kárelhárító rendszer sem ad teljes védettséget a jégkár ellen.

A Jégeső-elhárítási Egyesülés adatai szerint tevékenységük csaknem három évtizede alatt a térségben 74 százalékkal csökkent a mezőgazdasági jégkár. A Mabisz összesítése alapján tavaly az azt megelőző évhez képest 5,3 milliárd forintról közel 9 milliárd forintra nőtt az országos összes jégkár. A három védett megyében a károk összege 446 millió forintról 2,7 milliárd forintra emelkedett. A hírről a Magyar Mezőgazdaság oldala számolt be.

A jégkármérséklő rendszer aprítja a jégdarabokat és esővé alakítja azokat
Egyre nőnek a károk, nagyon várják a jégkármérséklő rendszer országos beüzemelését

A három megyében a jég okozta csúcskárok összege tavaly 187 millió forintot, tavalyelőtt pedig 44 millió forintot tett ki.

A Mabisz azt is  közölte, hogy a biztosítók üdvözlik az országos rendszer bevezetését, ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy pár évnek el kell telnie, amíg a rendszer hatékonyságáról pontos képet lehet adni.

Az agrárbiztosításokkal foglalkozó négy biztosító tavaly 8,6 milliárd forintot fizetett ki jégkár címén - mondta Lambert Gábor, a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) kommunikációs vezetője a köztelevízió csatornáján.

Hozzátette, hogy májusban üzemelik majd be országosan a jégkármérséklő rendszert, az úgynevezett Jégert. Megjegyezte azt is, hogy véleménye szerint a Jéger és a gazdálkodók által kötött biztosítások igazán együtt hatásosak.

Úgy vélte, a Jéger mellett a biztosítások fontosságát mutatja, hogy az országban három megyében már eddig is működött talajgenerátorokból álló jégkárenyhítő rendszer. Tavaly azonban pont ebben a három megyében kellett a biztosítóknak a jégkár enyhítésére 2,7 milliárd forintot kifizetniük.

Májustól védett az egész ország a jégtől

A rendszert már megtervezték, a szerződéseket aláírták, májustól pedig már élesben vizsgázik a rendszer.

Ha többet akar tudni a rendszerről, olvassa el a Jönnek a talajgenerátorok: viszlát, jégkár! című cikkünket, amiben leírtuk a technológia lényegét.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás