Egyedülálló magyar szabadalomnak köszönhetően valósul meg a mezőgazdasági műanyag fóliahulladék gyűjtése és újrahasznosítása egységes országos rendszerben.

A beruházás, amely az Agrárminisztérium támogatásával jött létre, a körforgásos gazdálkodás mintapéldája, amely mindenkinek büszkeségre ad okot, aki az agráriumban tevékenykedik – mondta Nagy István tárcavezető a Győr-Moson-Sopron megyei kunszigeti termelői gyűjtőpont átadásán.

Nem kell többé elásni, elégetni, megszabadulni a szennyező műanyag hulladéktól, mert azt a jövőben tervszerűen és tudatosan lehet hasznosítani (Fotó: Pixabay)

Emlékeztetett a szomorú látványra, amikor a kivezető utak mentén mindenütt nejloncafatok lógtak az út menti fákon, és hozzátette: ez el fog tűnni.

Nem kell többé elásni, elégetni, megszabadulni a szennyező műanyag hulladéktól, mert azt a jövőben tervszerűen és tudatosan lehet hasznosítani.

Évi 10 ezer tonna mezőgazdasági eredetű műanyag hulladék képződik

A növénytermesztés és állattenyésztés során a gazdálkodók nagy mennyiségben használnak műanyag fóliát a termelés mennyiségének és minőségének növelése érdekében. Ezek használatával olyan értékes erőforrásokat lehet megspórolni, mint a víz, a növényvédő szerek vagy a műtrágya. Emellett hozzájárulnak a takarmány minőségének megőrzéséhez is.

Ennek következtében azonban az országban nagyságrendileg évi 10 ezer tonna mezőgazdasági eredetű műanyag hulladék képződik – írja a magyarmezogazdasag.hu. Ezt a gazdáknak eddig nem volt lehetőségük leadni, mivel sem a begyűjtésére, sem tisztítására és hasznosítására nem volt gazdaságos lehetőség.

Sokan elégették a hulladékot

Ez pedig súlyosan környezetkárosító, az emberi egészséget is veszélyeztető gyakorlathoz vezetett. Sokan elégették az így képződött hulladékot, amelynek során mérgező gázok kerültek a levegőbe.

A szaktárca az elmúlt években arra törekedett, hogy csökkentse az illegális lerakások és égetések számát. 2020-ban 280 millió forint vissza nem térítendő támogatást biztosított a mezőgazdasági műanyag fóliahulladék szakszerű gyűjtéséhez. Ebből az összegből összesen száz gyűjtőpont létesül országszerte, amelyek egy átfogó gyűjtési rendszer részét képezik.

A kunszigetivel egy időben a hédervári és a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatósághoz tartozó helyszíneken is hasonló gyűjtőpontok nyílnak.

Száraz agglomerátum, a mosás mellőzésével

A begyűjtési rendszer olyan innovatív, költség- és energiahatékony eljárásra épül, amely a mosási fázis mellőzésével száraz agglomerátum alapanyagot hoz létre a fóliahulladékból. Ebből a mezőgazdaságban is rendszeresen használt eszközök készülnek.

A teljes egészében hazai szabadalmon alapuló Csatári-technológiával előállított alapanyag a hőre lágyuló hagyományos műanyagokhoz képest lényegesen jobb mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik. Ezáltal ellenállóbb a környezeti hatásokkal szemben, és időtállóbb a hagyományos műanyagoknál.

Ezt igazolja az is, hogy elnyerte a Környezetbarát Termék védjegyet. A Csatári-technológia lehetővé teszi, hogy az újrahasznosítás körforgásába új alapanyagot nem kell bevonni.

Kevesebb műanyaghulladék kerül a lerakókba

A következő években az ország több pontján épülnek a technológiára alapuló feldolgozó üzemek. Ennek eredményeként kevesebb műanyaghulladék kerül a lerakókba, és több piacképes termék kerül értékesítésre.

Ez a lakosság, a mezőgazdasági ágazat, a vállalkozói szektor és a hulladékgazdálkodással foglalkozó szakpolitika érdekeit, céljait is egyformán szolgálja. Emellett hozzájárul az egészséges környezet, valamint az emberi egészség megőrzéséhez.

A gyűjtőpontokat a mosonmagyaróvári székhelyű Green Technológia Kft. alakítja ki. A begyűjtést és a feldolgozást is a Green Technológia végzi a Csatári Plast Kft. által kifejlesztetett technológiával.

Az iparban és más területeken is hasznosítható termékek készülnek a hulladékból

Nagy Lajos, a cég tulajdonos-ügyvezetője bemutatta azokat a különböző termékeket – öntöző csöveket, álláskönnyítő lapokat, zajvédő lapokat, gyeprácsot, rézsűtartó hálózatokat, vödröket, ládákat és dobozokat –, amelyek a mezőgazdaság mellett az iparban és más területeken is hasznosíthatók.

Azok a mezőgazdasági vállalkozások, amelyek környezetvédelmi engedéllyel, a jogszabályokban előírt díjért adják le a műanyag hulladékukat, kedvezményesen juthatnak hozzá a Csatári-technológiával készülő termékekhez (Fotó: Pixabay)

A gyűjtés és feldolgozás teljes országos rendszerének kiépítéséhez még szükség lesz egy-két évre, de a tervük az, hogy a teljes hulladékmennyiség újra hasznosításra kerüljön.

A Csatári-technológiával készülő termékekhez azok a mezőgazdasági vállalkozások, amelyek környezetvédelmi engedéllyel, a jogszabályokban előírt díjért adják le a műanyag hulladékukat, kedvezményesen juthatnak hozzá.

Az őstermelők, kistermelők és hobbikertészek ingyenesen használhatják a lerakókat, amelyeket országszerte alakítanak ki, főként a mezőgazdasági területekre koncentrálva.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Klímaváltozás és vízhiány: A talaj alatti tározókban rejlik a jövő?

2024.11.24.

Az éghajlatváltozás okozta szélsőséges időjárási minták – a gyakori aszályok és heves esőzések – új vízgazdálkodási megközelítéseket igényelnek. Az egyik legígéretesebb javaslat a felszín alatti tározók tudatos kihasználása, amely új utakat nyithat az árvizek és aszályok elleni küzdelemben.

Gasztronómiai különlegesség vagy egészségbomba? A fekete paradicsom, amit ki kell próbálnia!

2024.11.24.

A fekete paradicsom különleges megjelenésével és egyedi ízvilágával egyre nagyobb érdeklődést vált ki a kertészkedők és gasztronómia iránt érdeklődők körében. Az egzotikus szín és a tápanyagdús beltartalom miatt sokan kíváncsiak erre az egyedülálló növényre. Nézzük meg, milyen kérdések merülnek fel leggyakrabban a fekete paradicsommal kapcsolatban, és miért érdemes esetleg otthon is megpróbálkozni a termesztésével!

Takarmányelemzés valós időben – a hatékonyság növeléséért

2024.11.24.

A modern tejtermelésben a pontosság és a valós idejű adatok elengedhetetlenek a jövedelmezőség és a fenntarthatóság szempontjából. A Dinamica Generale NIR On Tank fejlett megoldást kínál. A rendszer közvetlenül a takarmánykeverő kádra telepítve a takarmányozás irányítása és a tejtermelés optimalizálása érdekében biztosítja az egyenletes táplálkozási minőséget és a működési hatékonyságot.

Miért létfontosságú a szelén a sertések számára, és hogyan javíthat a hozamokon?

2024.11.24.

A szelénhiány a sertések csökkent növekedésével és szaporodási teljesítményével függ össze. Ezért az állatok szelénigényének kielégítése az optimális termelési hatékonyság, a termelői jövedelmezőség és a fogyasztók tápláló fehérjeforrással való ellátásának egyik kulcstényezője.

A NitroVolt zöld technológiája új korszakot nyit a műtrágyatermelésben

2024.11.24.

A NitroVolt nevű dán startup a magvető tőkebevonás révén a jövőbe ugrik a kibocsátásmentes ammóniatechnológiával, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy közvetlenül hozzáférjenek a fenntartható műtrágyaforráshoz.

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BFP Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BFP Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás