Többfelé terjed a hír, hogy a kaukázusi medvetalp súlyos elváltozásokat képes okozni, már akkor is, ha akár csak hozzáérünk. A hírek valósak, így nagyon óvatosnak kell lenni, ha ezzel a növénnyel találkozunk. Az sem segít a helyzeten, hogy a kiirtása szinte lehetetlen.

Az Ázsiából, a Kaukázusból származó növény először a 19. században került dísznövényként európai botanikuskertekbe. Innen kezdett elterjedni azokon túlra is.

A növény egyébként a zellerfélék családjába tartozik. Szára elérheti a 10 cm-es vastagságot, magassága pedig akár 5 méter is lehet. Amíg nem kaszálják, nehezen fejlődik. 3-4 évig csak vegetatív részeket növeszt, csak ezt követően kezd virágozni. Viszont ha kaszálják, már a második évtől képes virágot hozni. Olyannyira agresszív faj, hogy maga körül minden egyéb növényt kiszorít.

Ernyős virágzatáról nem nehéz felismerni az akár 5 méter magasra is megnövő kaukázusi medvetalpat
 
Mitől okoz égésre hasonlító sérüléseket?

Mivel a kaukázusi medvetalp a zellerfélék közé tartozik, így a többi, családjába tartozó növényhez hasonlóan furánokumarinokat tartalmaz, viszont rendkívül magas mennyiségben. Mind a termés, mind a gyökérzet és a levél tartalmazza ezeket az anyagokat. Ezek a vegyületek a napfény hatására bomlani kezdenek és ha ez a bomlás az emberi bőr felszínén indul meg, 16-48 órán belül égési sérülésre hasonlító hólyagok jelennek meg az érintett bőrfelületen. Amennyiben szembe kerül, kötőhártya gyulladást, sőt, akár vakságot is okozhat.

A kaukázusi medvetalp a mezőgazdaságban tevékenykedőknek is fejtörést okoz. Ahol ugyanis egyszer felüti a fejét, a vastag karógyökerének köszönhetően szinte biztosan hosszú évekig a területen marad. Kivágás után ugyanis 4-6 hét után újrahajt, nem viseli meg különösebben a kaszálás. Kémiai védekezésre is van lehetőség, bár nem túl hatásos. A hajtásokat ugyan elpusztítja, de a vastag karógyökerek ellen hatástalan, így a növény újra kihajt.

A védekezést érdemes kiegészíteni a gyökerek kiásásával. A vastag, áttelelő karógyökerek 8-12 cm mélységben történő átvágásával pl. kimerítjük a bennük tárolt tápanyagkészletet.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás