Többfelé terjed a hír, hogy a kaukázusi medvetalp súlyos elváltozásokat képes okozni, már akkor is, ha akár csak hozzáérünk. A hírek valósak, így nagyon óvatosnak kell lenni, ha ezzel a növénnyel találkozunk. Az sem segít a helyzeten, hogy a kiirtása szinte lehetetlen.

Az Ázsiából, a Kaukázusból származó növény először a 19. században került dísznövényként európai botanikuskertekbe. Innen kezdett elterjedni azokon túlra is.

A növény egyébként a zellerfélék családjába tartozik. Szára elérheti a 10 cm-es vastagságot, magassága pedig akár 5 méter is lehet. Amíg nem kaszálják, nehezen fejlődik. 3-4 évig csak vegetatív részeket növeszt, csak ezt követően kezd virágozni. Viszont ha kaszálják, már a második évtől képes virágot hozni. Olyannyira agresszív faj, hogy maga körül minden egyéb növényt kiszorít.

Ernyős virágzatáról nem nehéz felismerni az akár 5 méter magasra is megnövő kaukázusi medvetalpat
 
Mitől okoz égésre hasonlító sérüléseket?

Mivel a kaukázusi medvetalp a zellerfélék közé tartozik, így a többi, családjába tartozó növényhez hasonlóan furánokumarinokat tartalmaz, viszont rendkívül magas mennyiségben. Mind a termés, mind a gyökérzet és a levél tartalmazza ezeket az anyagokat. Ezek a vegyületek a napfény hatására bomlani kezdenek és ha ez a bomlás az emberi bőr felszínén indul meg, 16-48 órán belül égési sérülésre hasonlító hólyagok jelennek meg az érintett bőrfelületen. Amennyiben szembe kerül, kötőhártya gyulladást, sőt, akár vakságot is okozhat.

A kaukázusi medvetalp a mezőgazdaságban tevékenykedőknek is fejtörést okoz. Ahol ugyanis egyszer felüti a fejét, a vastag karógyökerének köszönhetően szinte biztosan hosszú évekig a területen marad. Kivágás után ugyanis 4-6 hét után újrahajt, nem viseli meg különösebben a kaszálás. Kémiai védekezésre is van lehetőség, bár nem túl hatásos. A hajtásokat ugyan elpusztítja, de a vastag karógyökerek ellen hatástalan, így a növény újra kihajt.

A védekezést érdemes kiegészíteni a gyökerek kiásásával. A vastag, áttelelő karógyökerek 8-12 cm mélységben történő átvágásával pl. kimerítjük a bennük tárolt tápanyagkészletet.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás