A talajtani szakemberek szerint egyre inkább elsavanyodik a főként magyarok lakta, Romániához tartozó Hargita megyében a termőtalaj, aminek a minősége is folyamatosan romlik. A mezőgazdasági hasznosítású területeken a talaj minőségének javításához ésszerű trágyázási tervre, ehhez pedig talajtani és agrokémiai vizsgálatokra volna szükség. Ám a helyi gazdák sokszor nem élnek ezzel a lehetőséggel, a túlzásba vitt trágyázás pedig környezetszennyezéshez, a minőség romlásához vezet.

A Székelyhon kérdezte a Hargita megyei talajok típusairól és minőségéről Lukács Zsombort, a Hargita Megyei Talajtani és Agrokémiai Hivatal (OSPA) igazgatóját. A szakember elmondta, hogy a romániai osztályozási rendszer szerint a talajtípusok 5 osztályba sorolhatók. Az első osztály a legjobb minőségűnek, az ötödosztály a leggyengébbnek számít. Mivel Hargita megyében többnyire hegyvidékről van szó, a minőség alapján a szántóterületek 80-90 százaléka ötöd- és negyedosztályba sorolható, 10-20 százaléka pedig a harmad-, és másodosztályba tartozik. Jobb minőségű szántóterületek csupán Székelykeresztúr, Csíkkozmás, Csíkszentmárton, valamint Gyergyóalfalu környékén találhatóak.

A székelyföldi termőtalaj is több odafigyelést és törődést igényel, hogy jó állapotban lehessen

Hargita megye a gyepterületek tekintetében viszont előkelő helyen van

Hegyvidéki övezet lévén, másod-, és harmadosztályú legelőink vannak, kaszálóink pedig harmad-, és negyedosztályúak. Az ország déli részén fordított a helyzet, a szántóterületek nagy hányada első és másodosztályú, gyepterületük kevés van - mondta az igazgató. Arra a kérdésre, hogy, mi az oka a talajminőség romlásának, hogy egyre kevesebb tápanyag jut a növényekbe, Lukács Zsombor több befolyásoló tényezőt is megemlített.

Szerinte a talaj romlásának egyik oka lehet, hogy nem racionálisan gazdálkodnak rajta.

Nem tartják be a vetésforgót, túl sok műtrágyát használnak, amelynek következménye, hogy elsavanyodik a talaj. Hargita megyében, a hegyvidéken a talaj vulkanikus kőzeten alakult ki, ezért eredendően savanyú, ami azt jelenti, hogy alacsony a pH-értéke. Ez a legtöbb növénynek nem kedvez, ez alól az áfonya képez kivételt. Optimálisan a semleges talaj a megfelelő, tehát a se nem lúgos, se nem savanyú – magyarázta. Az elsavanyodás a gyepterületekre is jellemző, ez káros a növények és a biodiverzitás szempontjából, hiszen egyre inkább olyan invazív, akár idegenhonos növények hódítanak teret, amelyeknek kedvez a savanyú talaj.

Így lehet javítani a székelyföldi termőtalaj minőségén

Régen még rendszeresen meszezték a gyepterületeket az alacsony pH-érték korrigálására, de ez ma már ritka, mert igen költséges – folytatta. A talaj minőségének javítását ésszerű műtrágyázással, még jobban pedig a szerves trágya használatával lehet elérni. A szerves trágya ugyanis nem csak a makroelemeket és a mikroelemeket pótolja, valamint gazdagítja a talajban, hanem szerkezetileg is javítja azt. Ám szerves trágyából nincs akkora mennyiség, amely elégséges lenne, ezért pótolják műtrágyával. Ugyanakkor ebben az esetben is oda kell figyelni a mennyiségre, hogy ne alakuljon ki többlet egy bizonyos elemből – fejtette ki Lukács Zsombor.

A Hargita Megyei Talajtani és Agrokémiai Hivatal oldalát ide kattintva lehet magyar nyelven olvasni.

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás