Ugyan egyre nagyobb területen végeznek megfelelően erdőkezelést, de még így is folyamatosan csökken a világ erdeinek mérete. Mégis, mi az oka a fák folyamatos pusztulásának?

Az ok egyértelműen a növekvő népesség, valamint az ebből adódó élelmiszerigény növekedése és a mezőgazdasági területek gyarapodása. 1990-től a mai napig összesen egy a Dél-Afrikai Köztársaság területével megegyező nagyságú erdőterület tűnt el bolygónk felszínéről. Ez összesen 129 millió hektárnyi erdő kiirtását jelenti. Ez hatalmas területnek tűnik, de azt is hozzá kell tenni, hogy az elmúlt 25 évben ezzel együtt 50 százalékkal csökkent az erdőirtás mértéke.

Szerencsére mostanra egyre több ország vette észre az erdőirtás globális problémáját, aminek eredményeképp egyre több erdőterület kerül védelem alá, valamint folyamatosan javulnak az erdőgazdálkodási módszerek is.

Bár egyre inkább csökken az erdőirtások mértéke, mégis, egyre kisebb területet borít erdő a világon
 
Következzen néhány beszédes számadat:
  • 1990-ben összesen a szárazföld 31,6 százalékát borította erdő (4.128 millió hektár). 2015-re az erdővel való borítottság mértéke 1 százalékkal csökkent (3.999 millió hektár).
  • az elmúlt 25 évben a kezdeti 0,18 százalékról 0,08 százalékra csökkent az erdőterületek csökkenése évente.
  • jelen pillanatban az összes erdőterület 93 százaléka természetes erdő, a maradék 7 százalék telepített erdőterület.
  • a világ éves GDP-jéhez az erdészeti ágazatok 600 milliárd dollárral járulnak hozzá, miközben 50 millió ember számára biztosítanak megélhetést.
Miben mutatkozik meg, hogy javul az erdőgazdálkodás a világon?

Elsősorban abban, hogy a telepített erdők aránya fokozatosan növekszik. Továbbá az is sikerként könyvelhető el, hogy a nagyrészt állami tulajdonokban lévő erdők mellett egyre több a magántulajdonban lévő erdő. A két említett jelenség azonban csak akkor lehet pozitív hatással az erdőgazdálkodásra, ha az erdőterületek tulajdonosai a fenntartható erdőgazdálkodási módszereket betartva gondozzák tovább erdeiket.

Az erdők fenntartása több szempontból is fontos a Föld népességének:

  • az erdők adnak otthont a szárazföldi állatfajok és növények több, mint felének,
  • sok védett erdő nyújt lakóhelyet védett élőlényeknek is,
  • a természetes erdő kvázi génbankként funkcionál,
  • az erdő fái komoly szerepet töltenek be a talajvíz megtisztításában, a talajerózió és a földcsuszamlások megakadályozásában.

A FAO felhívja a figyelmet arra is, hogy maga az erdőirtás, az erdőségek állapotának romlása növeli az üvegházhatású gázok koncentrációját a légkörben, nem beszélve a fák kivágása révén elveszített a szén-dioxid-elnyelő kapacitásokról.

A FAO becslése szerint az erdőségek eltűnésének csökkenő mértéke is hozzájárult ahhoz, hogy 2001 és 2015 között több mint 25 %-kal mérséklődött az erdők szén-dioxid kibocsátása.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás