Egyre kevesebb az erdő a világban
Ugyan egyre nagyobb területen végeznek megfelelően erdőkezelést, de még így is folyamatosan csökken a világ erdeinek mérete. Mégis, mi az oka a fák folyamatos pusztulásának?
Az ok egyértelműen a növekvő népesség, valamint az ebből adódó élelmiszerigény növekedése és a mezőgazdasági területek gyarapodása. 1990-től a mai napig összesen egy a Dél-Afrikai Köztársaság területével megegyező nagyságú erdőterület tűnt el bolygónk felszínéről. Ez összesen 129 millió hektárnyi erdő kiirtását jelenti. Ez hatalmas területnek tűnik, de azt is hozzá kell tenni, hogy az elmúlt 25 évben ezzel együtt 50 százalékkal csökkent az erdőirtás mértéke.
Szerencsére mostanra egyre több ország vette észre az erdőirtás globális problémáját, aminek eredményeképp egyre több erdőterület kerül védelem alá, valamint folyamatosan javulnak az erdőgazdálkodási módszerek is.
Hirdetés
Következzen néhány beszédes számadat:
- 1990-ben összesen a szárazföld 31,6 százalékát borította erdő (4.128 millió hektár). 2015-re az erdővel való borítottság mértéke 1 százalékkal csökkent (3.999 millió hektár).
- az elmúlt 25 évben a kezdeti 0,18 százalékról 0,08 százalékra csökkent az erdőterületek csökkenése évente.
- jelen pillanatban az összes erdőterület 93 százaléka természetes erdő, a maradék 7 százalék telepített erdőterület.
- a világ éves GDP-jéhez az erdészeti ágazatok 600 milliárd dollárral járulnak hozzá, miközben 50 millió ember számára biztosítanak megélhetést.
Miben mutatkozik meg, hogy javul az erdőgazdálkodás a világon?
Elsősorban abban, hogy a telepített erdők aránya fokozatosan növekszik. Továbbá az is sikerként könyvelhető el, hogy a nagyrészt állami tulajdonokban lévő erdők mellett egyre több a magántulajdonban lévő erdő. A két említett jelenség azonban csak akkor lehet pozitív hatással az erdőgazdálkodásra, ha az erdőterületek tulajdonosai a fenntartható erdőgazdálkodási módszereket betartva gondozzák tovább erdeiket.
Az erdők fenntartása több szempontból is fontos a Föld népességének:
- az erdők adnak otthont a szárazföldi állatfajok és növények több, mint felének,
- sok védett erdő nyújt lakóhelyet védett élőlényeknek is,
- a természetes erdő kvázi génbankként funkcionál,
- az erdő fái komoly szerepet töltenek be a talajvíz megtisztításában, a talajerózió és a földcsuszamlások megakadályozásában.
A FAO felhívja a figyelmet arra is, hogy maga az erdőirtás, az erdőségek állapotának romlása növeli az üvegházhatású gázok koncentrációját a légkörben, nem beszélve a fák kivágása révén elveszített a szén-dioxid-elnyelő kapacitásokról.
A FAO becslése szerint az erdőségek eltűnésének csökkenő mértéke is hozzájárult ahhoz, hogy 2001 és 2015 között több mint 25 %-kal mérséklődött az erdők szén-dioxid kibocsátása.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés