Jelentősen átalakult a hajtatott paradicsom termesztéstechnológiája az utóbbi másfél-két évtizedben Magyarországon. Ma már főként holland rendszerű modern üvegházakban termesztik az étkezési paradicsomot. A korszerű termesztési módszerek alkalmazásával számos probléma kiküszöbölhető és a termesztés szinte egész évben fenntartható. A növényvédelemben is a lehető legkíméletesebb eszközöket igyekeznek alkalmazni.

Egy korszerű üvegház zárt terében a mai technikai berendezések segítségével nagyon jól és akár teljesen automatizáltan szabályozhatók a körülmények ( a páratartalom, a hőmérséklet, az öntözővíz kémiai minősége vagy akár a levegő gázösszetétele, és a többi). A modern technika lehetővé teszi a gazda számára, hogy minden időpillanatban biztosítsa a növények számára legmegfelelőbb feltételeket. A rendszer szükség esetén hűt vagy fűt, párásít vagy szellőztet, esetleg tápanyagot pótol. Mindent attól függően, hogy a növényeknek éppen mire van szüksége - írta a FruitVeB szakcikke.

Jelentősen átalakult a hajtatott paradicsom termesztéstechnológiája az utóbbi másfél-két évtizedben Magyarországon - képünkön biológiai növényvédelem poszméhekkel egy mesterséges fénnyel megvilágított üvegházas paradicsomültetvényen

Hatékonyabb növényvédelem

A korszerű termesztésben a növényvédelemben is a lehető legkíméletesebb eszközöket alkalmazzák, mert a korunk fogyasztójának egyik fő elvárása, hogy a termék előállítása során kerüljék, vagy a lehető legalacsonyabb szintre csökkentsék a növényvédő szerek felhasználását. A hajtatásban a kártevő rovarok ellen azok biológiai ellenségeinek betelepítésével védekeznek. Ezek ragadozó vagy élősködő életmódot folytató rovarfajok, melyek a kártevőket pusztítják el. A károsító gombák és egyéb kórokozók elleni védekezés legfontosabb eszköze a fertőzésekhez szükséges körülmények – például a magas páratartalom, magas hőmérséklet – kialakulásának megakadályozása, ami a korszerű klímaszabályzó berendezések segítségével érhető el. Így a hajtatásban a növényvédőszerek felhasználása jelentősen lecsökkenthető, akár mellőzhető is - írják.

Egész évben terem paradicsom

Magyarországi körülmények között az étkezési paradicsom üvegházi termesztése csaknem egész évben folytatható. A modern üvegházakban még december végén, január elején is találni szedhető és fogyasztható paradicsomot. A paradicsom fényigényes, hosszúnappalos növény, a fény többek között a bogyók éréséhez is fontos számára. A téli hónapokban viszont a fényviszonyok gyengébbek.

Így a fényszegény időszakokban is befolyásolni lehet a paradicsom érését, az etefon vegyület segítségével, ami a növénybe bejutva etilénné alakul át. Az etilén egy természetes úton is képződő növényi hormon, mely az öregedési, érési folyamatokat szabályozza. Hatására beindul a termés öregedése, azaz érése, a paradicsom bepirosodik. Az etilén fényszegény körülmények között természetes úton lassan és kis mennyiségben képződik, ez pedig a termés minőségét ronthatja. Az etefon használatával ez a folyamat befolyásolható.

Fényszegény időszakokban a leghasznosabb

Az etefon használata az Európai Unió legtöbb országában, így Magyarországon is engedélyezett technológia az érésszabályozáshoz. Fontos, hogy alkalmazására csak a fényben szegényebb időszakokban, ezért Magyarországon jellemzően a november-december hónapokban lehet szükség. A felhasználási előírások betartásával termelt paradicsom biztonságos, az emberi egészségre káros következménye a termék elfogyasztásának nincs - írják.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás