Pontosabban a cserebogarak lárvái, a pajorok keserítik meg a gazdálkodók életét és mindennapjait. Ezek a talajlakó lárvák akár komplett gyümölcsösöket is képesek kipusztítani kártételüknek köszönhetően.

A védekezés ellenük nehéz, mert a növények gyökereihez, ahol a kártételüket végzik, nem tudunk lejuttatni rovarölő szereket, így a rágó lárvákat nem tudjuk elpusztítani. Több fajjal is találkozhatnak a gazdák a kertekben, amelyek mind-mind máskor rajzanak, rakják le petéiket. Permetezéssel nem lehet védekezni ellenük, főleg azért, mert egyes fajok csak a tojásrakás idejére látogatják meg a kerteket, egyébként nem tartózkodnak ott.

A képen a cserebogár lárvája látható, amely a növények gyökerét támadja meg (Fotó: organikuskert.hu)
 

Megoldás lehet, ha kártétel észlelését követően más helyre ültetjük át növényeinket. Abban az esetben viszont, ha erre nincsen lehetőségünk, csak a vegyszeres talajfertőtlenítés javasolt, melyre csak egy, III. kategóriás hatóanyag van piacon, mégpedig a teflutrin.

A teflutrin kijuttatását és földbe juttatását ásáskor kell megejteni, főleg akkor, ha még a talaj felszínéhez közel találunk lárvákat. Amennyiben már hűl a levegő és a talaj is hideg, úgy a lárvák a termőföld mélyebb rétegei felé veszik az irányt, így a talajfertőtlenítőből felszabaduló, felfelé terjedő gázzal már nem érintkeznek.

Volt is, lesz is lisztharmat

A szőlő legjelentősebb betegsége a lisztharmat volt. Egész éves védekezés után a szüretet követően sem szabad leállni, már gondolni kell a következő évre. A gyakorlatban ugyan a sokáig tartó, tartósan mínusz 10 foknál hidegebb időszak és a száraz tavasz jelentősen megtizedelheti a lisztharmat áttelelő képleteit, de jobb, ha nem csak ebben bízunk. Éppen ezért, miután lekerülnek az utolsó fürtök a tőkéről, azonnal kénes, illetve kén+olajos kombinációval kell lemosni a leveleket. Legalkalmasabb a poliszulfid hatóanyagú gombaölő szer, amelyet még most, a hűvös időszakban is nyugodt szívvel alkalmazhatunk.

Befelé a cserepesekkel!

A napokban már megjelennek a gyenge éjszakai fagyok, ezért itt az ideje fedett helyre hordani a cserepes dísznövényeket. Fontos, hogy a beköltöztetés előtt távolítsuk el a levéltetvekkel fertőzött leveleket, továbbá ha biztosra szeretnénk menni, továbbá acetamiprides beöntözéssel is védekezhetünk az említett kártevők ellen. Az atkák ellen azonban kizárólag permetezéssel védekezhetünk.

Forrás: magyarnovenyorvos.hu

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Tíz szakember kapta meg a Népművészet Mestere díjat 2024-ben

2024.10.05.

A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás