Egyre nagyobb gondot okoznak a cserebogarak
Pontosabban a cserebogarak lárvái, a pajorok keserítik meg a gazdálkodók életét és mindennapjait. Ezek a talajlakó lárvák akár komplett gyümölcsösöket is képesek kipusztítani kártételüknek köszönhetően.
A védekezés ellenük nehéz, mert a növények gyökereihez, ahol a kártételüket végzik, nem tudunk lejuttatni rovarölő szereket, így a rágó lárvákat nem tudjuk elpusztítani. Több fajjal is találkozhatnak a gazdák a kertekben, amelyek mind-mind máskor rajzanak, rakják le petéiket. Permetezéssel nem lehet védekezni ellenük, főleg azért, mert egyes fajok csak a tojásrakás idejére látogatják meg a kerteket, egyébként nem tartózkodnak ott.
Megoldás lehet, ha kártétel észlelését követően más helyre ültetjük át növényeinket. Abban az esetben viszont, ha erre nincsen lehetőségünk, csak a vegyszeres talajfertőtlenítés javasolt, melyre csak egy, III. kategóriás hatóanyag van piacon, mégpedig a teflutrin.
Hirdetés
A teflutrin kijuttatását és földbe juttatását ásáskor kell megejteni, főleg akkor, ha még a talaj felszínéhez közel találunk lárvákat. Amennyiben már hűl a levegő és a talaj is hideg, úgy a lárvák a termőföld mélyebb rétegei felé veszik az irányt, így a talajfertőtlenítőből felszabaduló, felfelé terjedő gázzal már nem érintkeznek.
Volt is, lesz is lisztharmat
A szőlő legjelentősebb betegsége a lisztharmat volt. Egész éves védekezés után a szüretet követően sem szabad leállni, már gondolni kell a következő évre. A gyakorlatban ugyan a sokáig tartó, tartósan mínusz 10 foknál hidegebb időszak és a száraz tavasz jelentősen megtizedelheti a lisztharmat áttelelő képleteit, de jobb, ha nem csak ebben bízunk. Éppen ezért, miután lekerülnek az utolsó fürtök a tőkéről, azonnal kénes, illetve kén+olajos kombinációval kell lemosni a leveleket. Legalkalmasabb a poliszulfid hatóanyagú gombaölő szer, amelyet még most, a hűvös időszakban is nyugodt szívvel alkalmazhatunk.
Befelé a cserepesekkel!
A napokban már megjelennek a gyenge éjszakai fagyok, ezért itt az ideje fedett helyre hordani a cserepes dísznövényeket. Fontos, hogy a beköltöztetés előtt távolítsuk el a levéltetvekkel fertőzött leveleket, továbbá ha biztosra szeretnénk menni, továbbá acetamiprides beöntözéssel is védekezhetünk az említett kártevők ellen. Az atkák ellen azonban kizárólag permetezéssel védekezhetünk.
Forrás: magyarnovenyorvos.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés