Egyre több a medve és a farkas Szlovákia területén, ezért az ottani mezőgazdasági minisztérium szerint szabályozni kell a nagyragadozók állományát. Ráadásul ezek közül néhány egyre gyakrabban agyarországon keres élőhelyet magának. A szlovák erdőgazdálkodásról szóló minisztériumi jelentés adatai alapján összesen közel ötezer nagyragadozó él az északi szomszédunknál. A 2016-os erdőgazdálkodásról szóló minisztériumi jelentés szerint: "A medve- és farkasállomány szabályozása is szükséges, és nem csak a vadállományban okozott tetemes anyagi károk miatt, hanem azért is, mert bizonyos területeken túl nagy koncentrációban jelennek meg az említett nagyragadozók." 2016 márciusában 2235 medve élt Szlovákiában, melyből 16 pusztult el, 18-at pedig vadászok lőttek le. A farkasokból valamivel többet, 2540-et számoltak meg. Belőlük 47-et vadásztak le, és 6 darab pusztult el.
A nagyragadozók leginkább a vadállományt ritkítják, de a medve és a farkas veszélyes a haszonállatokra is
A ragadozók a 2017-es évben 1,75 millió eurós kárt okoztak, ez 341 ezer euróval több, mint 2015-ben. A legkártékonyabbnak a farkas számít (1,29 millió euró), őt követi a hiúz (323 ezer euró), majd a majd a barna medve (136 ezer euró)- írta a parameter.sk cikkére hivatkozva a Greenfo.hu oldal.
Medvék Erdélyben és Székelyföldön is
A déli szomszédunknál sem jobb a helyzet. Ahogy arról korábban beszámoltunk, Székelyföldön egyre nagyobb veszélyben vannak az emberek, jelentősen megszaporodtak ugyanis a medvetámadások az utóbbi időben. Európában egyébként (az európai orosz részeket leszámítva) közel 17 ezer medve él, ebből csak Románia területén 6800 található meg. Jellemzően a romániai medveállomány 78 százaléka Hargita, Kovászna és Brassó megyében éli mindennapjait.
Észak-Európában más megoldást választottak
Ahogy azt korábban megírtuk: döntött a dán parlament: 68 km hosszú szakaszon kerítést építenek a dán-német határon azért, hogy megvédjék a hazai állatállományt az afrikai sertéspestis terjedésétől. A környezetvédők viszont kételkednek abban, hogy a kerítés megállítja a fertőzött vaddisznókat. A tervek szerint az építési munkálatok ősszel kezdődnek. A kerítés 1,5 méter magas lesz, illetve 50 centiméter mélyen a földbe is beássák, hogy az állatok ne tudják kitúrni. A törvényhozók ugyanakkor azt is közölték, hogy a korlátozás nem fogja érinteni az utakat, a schengeni országba továbbra is akadályok nélkül lehet majd eljutni. A teljes műveletre a kormány 80 millió dán koronát, vagyis nagyjából 11 millió eurót különít el.

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás