Idén szeptemberben, miközben a világ szeme a magyar menekültválságon volt, háború zajlott a brüsszeli utcákon is. A kvóták eltörlése miatt felháborodott termelők tejjel áztatták az aszfaltot, tüzeket gyújtottak, és összecsaptak a rendőrökkel is.

Mi okozta a felháborodást?

Franciaországban már a hivatalos statisztikák szerint is minden másnap öngyilkos lesz egy termelő – a gazdaszervezetek szerint ez csak a jéghegy csúcsa. Az országban ötven évvel ezelőtt négymillió embernek adott munkát a mezőgazdaság, ez a szám mára kevesebb, mint a negyedére csökkent.

A kvótarendszer eltörlése egész családok egzisztenciáját teszi tönkre azzal, hogy európai méretekben lehetővé teszi a szabad versenyt, ezzel a magyar kisgazdaságoknál jobban gépesített és versenyképesebb, de a nagyüzemekkel szemben még mindig fegyvertelen európai gazdák alól húzza ki a talajt.

A döntéshozók azzal érvelnek, hogy a termelés korlátozását célzó kvótarendszer ideje lejárt, a szabad versenyre szükség van, mert a növekvő keresletet csak az egyre költséghatékonyabb, növekvő termelés tudja kielégíteni.

A tejválság miatt egyes gazdák akár életük munkáját is elveszíthetik
 

Azon túl, hogy a gazdák szerint a kereslet inkább csökken, mint nő, a termelők egész életük munkáját látják elúszni – nem csoda, ha kézzel-lábbal tiltakoznak a változások ellen. Európa a minél szélesebb integrációt – tehát a szövetkezést – ajánlgatja nekik, de ehhez sem fűlik a foguk.

- Ezért kell elpusztulnunk, mert bár mi ajánlunk megoldást, de szerintük csak a szövetkezés a járható út – mondta egy tehenészgazda. – Ez nem igazság. Tíz éven keresztül dolgoztunk a szüleimmel azon, hogy kialakítsunk egy működő rendszert. Mostanra mindent egyenesbe hoztunk, de miért? Hogy dobra verjük az egészet? Sajnálom, ezzel nem értek egyet.

-Tulajdonképpen mi semmi mást nem akarunk, mint azt, hogy Európa az együttműködésről szóljon – vélte egy másik. – A tőkések és a pénzvilág azt akarják, hogy Európa a versenyről szóljon. De ők maguk nem akarnak versenyezni, csak nekünk, a termelőknek ajánlgatják ezt a modellt.

Forrás: hu.euronews.com/

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás