A 26. Növénynemesítési Tudományos Napokat rendezte az MTA és a Magyar Növénynemesítők Egyesülete a szegedi Gabonakutatóban. A konferencia mindkét napján egymást követték a szakmai előadások és a villámposzterek. A rendezvényen az Agrárminisztériumot Feldman Zsolt képviselte. A mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár egyebek mellett beszélt arról, hogy az Európai Unió nagy támogatója az ökogazdálkodásnak. Erre források is rendelkezésre állnak, ám ezekhez nem olyan könnyű hozzájutni. A finanszírozás kiválósági alapon működik, a régi, beágyazott tagállamok mellett nem olyan könnyű labdába rúgni - mondta.

A Délmagyar írt róla, hogy a rendezvényen szóba kerültek azok a közfeladatok, amelyek egyben erősítik is a hazai mezőgazdaságot. Az eredményelvárásokat például 7 évre előre rögzíteni kell arról, hogy milyen legyen a talaj vagy éppen a víz terhelése.

Az agrárdigitalizáció sok mezőgazdasági feladatot tesz könnyebbé a magyar gazdák számára - Fotó: Adam's Photovision

A jelen és a jövő kulcsa az agrárdigitalizáció

A közeli jövő a szektor digitalizációja, amelynek következtében több, jobb minőségű és hozzáférhetőbb adat keletkezik az agráriumban, ami előre viszi az ágazatot. A politikus példaként azt a nagy mennyiségű talajmintavételt említette, ami az elmúlt években történt, ám a vizsgálat eredményei csak egy-egy a támogatás elnyeréséhez járultak hozzá, nem hasznosultak szélesebb körben. Feldman Zsolt szerint a növénynemesítők is egy pörgősebb és változatosabb közegben dolgoznak, de a technológia fejlődés ezt a hagyományosan időigényes munkát is segíti - írták.

Elhangzott a gazdák részéről, hogy a vetőmag-felügyelet működése finoman fogalmazva sem tökéletes. Erre az államtitkár azt felelte, hogy a hatósági ügyek a kormányhivatalokhoz kerültek. A szervezeti rendszer a közeli jövőben nem fog változni, a meglévő kereten belül kell javítani a munkát. Hozzátette, hogy a nagyobb felelősség irányába mozdulnak el, ami több utólagos ellenőrzéssel jár majd. A szakmai diskurzus természetesen folytatódik - írták.

Vízháztartás

Szóba került a Duna-Tisza közének rossz termőképességű, vízhiányos talaja, ami nem érte váratlanul a Bács-Kiskun megyei Izsákról származó államtitkárt. Elmondta, hogy inkább a meglévő, de elhanyagolt öntözési infrastruktúrára tudnak koncentrálni, illetve arra támogatást biztosítani, nagy összegű zöldmezős beruházás egyelőre nincs napirenden - mondta.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás