Javult a mezőgazdaság teljesítménye, ami a növénytermesztésnek köszönhető: 2013-ban a növénytermesztési kibocsátási volumen 22 %-kal nőtt a múlt évi adatokhoz képest, míg az állattenyésztés idén 3 %-kal múlta alul a tavalyi értéket –
a KSH elemzése szerint.
Lássuk a számokat!
Összességében a mezőgazdasági ágazat kibocsátása folyó alapáron 4 %-kal haladta meg a 2012-es év szintjét, ami mindenképpen jó eredménynek mondható. Ha az ágazat
GDP-hez való hozzájárulását nézzük, a bruttó hozzáadott érték folyó áron 6 %-kal nőtt, tavalyi áron pedig 30 %-kal emelkedett. Ráadásul az éves növekedés további gyorsulására lehet számítani a számlarendszer alapján végzett első becslések szerint. Az eredmények javulását a növénytermesztésnek lehet köszönni, hiszen nőtt a kibocsátott mennyiség, így a termelési érték is nőni tudott az árcsökkenés ellenére is.
Harmadával nőtt a gabonafélék termelése
Növénytermesztés javulása
2013-ban több mint 22 %-kal volt több a kibocsátás a tavalyi évhez képest. A kibocsátás szerkezete a következőképpen alakult: harmadával nőtt a
gabonafélék (kukorica, búza) termelési mennyisége, az
ipari növények kibocsátása 11 %-kal, a
takarmánynövényeké 10 %-kal, a kertészeti növényeké pedig 9 %-kal nőtt. A gyümölcsöknél is emelkedés mutatható ki, ugyanis 16 %-kal nőtt a gyümölcstermelés volumene idén, ami árcsökkenéshez is vezetett.
Állattenyésztés lejtmenetben
Itt sajnos visszaesés tapasztalható: a teljes állattenyésztési volumen 3 %-kal csökkent a tavalyi évhez képest. Ebből az élő állatok kibocsátása 3 %-kal, míg az állati termékeké 2 %-kal esett vissza.
Ezen adatok alapján úgy látszik, nem szakadt meg a tendencia, és a hazai mezőgazdaság teljesítménye 2011 óta töretlenül javul. A volumen növekedése az árszínvonalra is hatással volt: a 12%-os bővülés 7 %-os árcsökkentést eredményezett, ami a növénytermesztés esetében 12 %-os mérséklődéshez vezetett, az állattenyésztésben pedig 3 %-os növekedést mutatott a termelő árszínvonal változásában a tavalyi évhez képest.
Fontos azt is megjegyezni, hogy a mezőgazdasághoz elengedhetetlenül szükséges vetőmagok és növényvédő szerek árai emelkedtek, míg az energia, a műtrágya és a talajjavító szerek árai csökkentek.
Jó hír, hogy a jövedelmek tekintetében is emelkedés történt, ugyanis a termelési tényezők jövedelme 6 %-kal, a vállalkozóké pedig 10 %-kal lett magasabb. Így a mezőgazdasági alkalmazottak jövedelme 4 %-kal nőtt.
A mezőgazdaság változásai mindannyiunk életére hatással vannak, így reméljük jövőre is hasonló javuló tendenciákról olvashatunk.