Az East Fruit elemzői szerint az idei szilvaszezon egyik nagy meglepetése, hogy az ukrán piacon rekordalacsony árak alakultak ki. Ennek legfőbb oka, hogy míg tavaly a jelentős tavaszi fagykárok és a pandémia miatt jelentősen felfelé mozdultak az árak, idén bőséges terméssel számolhattak a termelők, és az ukrán szilvaültetvények területe is folyamatosan növekedett. A szilva jelenlegi nagyker ára 70-80 Ft/kg körül mozog Ukrajnában. Az ország kezd egyre erősebb piaci szereplővé válni a térségben, holott korábban a szilva exportja nem volt kifejezetten jellemző rá. 

A FruitVeB számolt be róla, hogy az Európai Unióból érkező gyümölcsimportőrök magas minőségi és stabil ellátási lánci elvárásainak az idén már képesek megfelelni az ukránok. Keleti szomszédunk a 2021-es évben már nagy mennyiségben exportál a lengyel piacra, ahol az árak jóval magasabbak, és az utóbbi időszakban is emelkedő tendenciát mutattak. Megjelent az ukrán szilva Romániában is, ami eddig hagyományosan Moldávia legnagyobb felvásárló piaca volt. Olcsón szállítanak továbbá Fehéroroszországba, valamint a régió legnagyobb szilvaimportőre, Oroszország felé is indultak szállítmányok.

Egyre több piacon jelenik meg az ukrán szilva a FruitVeB beszámolója szerint

A szilva története

A szilva (Prunus domestia) már nagyon régről ismert növény. Elő-Ázsiában, a Balkánon és a kárpát-medencében is őshonos. A táplálkozásban a szilva már ősidők óta többet jelentett az egyszerű gyümölcsnél, mivel az aszalt szilva vagy szilvalekvár az egyik fontos téli táplálékot is jelentette. Európában az európai szilvafajok termesztése állítólag az első század idején lendült fel. A szilva nemesítésében a római birodalmaknak kiemelkedő szerepet tulajdonítanak. Ezek a területek a nemesítés mellett az elterjedésében és termesztésében is főszerepet játszottak. A híres Besztercei szilva kialakulása a harmadik századra tehető, szíriai területeken, híressé a termesztése Magyarországon vált. A világon legelterjedtebb szilva fajták a házi vagy más néven európai szilva fajhoz tartozó fajták. Ezeknek a szilvafajoknak tagjai változatos tulajdonsággal rendelkeznek. Hazánk területén a magyar gyümölcsösökben a szilva termesztése a tizennegyedik században kezdődött. A magyarországi házi kertek legelterjedtebb gyümölcsfája volt. Egyik közismert gyümölcs melyet megtalálunk nem csak a házi kertekben, hanem bárhol az utak mentén. Hazánkban inkább a házi szilva fajtákat termesztjük, mivel a többi csonthéjashoz viszonyítva ezeknek a fajoknak a hidegtűrése és az alkalmazkodó képessége magasabb - írta az Ankert.

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás