A Saga Robotics 2021-ben dobta piacra a Thorvaldot, egy olyan autonóm robotplatformot, amely a lisztharmat UV-C kezeléssel történő csökkentésére összpontosít. Idén augusztusban Anne Dingstadot, a Saga Robotics addigi pénzügyi igazgatóját, választották a vállalat vezérigazgatójává. A vadonatúj vezérigazgató szerint most jött el az agrárrobotok ideje. „A számok összeadódnak” – fogalmazott.

Anne Dingstad vezetésével a Saga Robotics célja, hogy bővítse piacait, méretét, és robusztus működést építsen ki a részvényesi és társadalmi értékteremtés érdekében. Anne Dingstaddal a Saga Robotics jelenéről és jövőjéről, az agrárrobotokról és a Thorvald platformról beszélgetett a futurefarming.com munkatársa.

A szamóca és a szőlő pedig különösen hajlamos a lisztharmatra; ráadásul olyan alakú és méretű, hogy viszonylag könnyű olyan robotot építeni, amely körül és mellette tud dolgozni (Forrás: Saga Robotics)

A Thorvald a szamócára és a szőlőre összpontosít

Jelenleg a Saga a Thorvald platformmal a szamócára és a szőlőre összpontosít. Miért éppen ezek a növények? – kérdezte a riporter.

„A Thorvald egy autonóm platform, amely számos munkát képes elvégezni. Egy sor megelőző szolgáltatással kezdtük, mint például a lisztharmat elleni védekezés UV-fénnyel, a szamóca és a szőlő pedig különösen hajlamos a lisztharmatra; ráadásul olyan alakú és méretű, hogy viszonylag könnyű olyan robotot építeni, amely körül és mellette tud dolgozni.

Adatvezérelt precíziós szolgáltatásokat fejlesztünk a terméshozam-előrejelzéshez, a betegségek korai és pontos felismeréséhez és olyan eszközökhöz, mint a precíziós permetezőgépek és betakarítógépek.

Az elmúlt évek során kiderült, hogy az a robot, amely UV-C fényt bocsát ki az eperre és a tőkére, a haszonállatok elszórására és a hajtások levágására is használható. Ezeket már kereskedelmi forgalomban is használják, és adatvezérelt precíziós szolgáltatásokat fejlesztünk a terméshozam-előrejelzéshez, a betegségek korai és pontos felismeréséhez, valamint olyan eszközöket, mint a precíziós permetezőgépek és betakarítógépek.”

UV-C fénykezelés a lisztharmat megelőzésére

Milyen feladatokat tud ellátni a Thorvald platform? – hangzott a következő kérdés.

„Jelenleg a fő feladat, amit elvégeznek, az UV-C fénykezelés a lisztharmat megelőzésére. Azonban, ahogy fentebb említettük, a következő szolgáltatáscsomagot is kereskedelmi forgalomba hozzuk. Az UV-C tehát valójában csak egy kiindulópont.

A szamóca gondozása a kezdeti ültetéstől a betakarításig számos ismétlődő feladatot igényel. Ezek csodálatosan alkalmasak egy robot számára. Ilyen a kártevők elleni kezelés és a hasznos növények kiszórása, de számos napi/szabályos karbantartási feladatot is el tudunk végezni, mint például a vágás és a permetezés, valamint a növények egészségi állapotára (vagy betegségére) vonatkozó adatok gyűjtése és megosztása, és a betakarítás idején is segíthetünk a szüret idejére vonatkozó hozzáadott tudással, hogy mikor és hol kell szedni és a gyümölcsöt a szedőtől a csomagolóházba szállítani.”

Jelenleg több mint 50 Thorvald robot működik, öt különböző országban. Néhány éven belül csak az Egyesült Királyságban több százan lesznek, mivel egyre több termelőnek segít a cég abban, hogy egyre hatékonyabbá váljon, és a robotokat hasznos okos munkára és időigényes egyszerű feladatokra egyaránt bízzuk.”

Szolgáltatásait farming-as-a-service modellen keresztül kínálja, ami azt jelenti, hogy korlátozott tőkebefektetést igényel a termelőktől, így alacsony kockázatot és nagyfokú rugalmasságot biztosít számukra (Forrás: Saga Robotics)

Farming-as-a-service modell

Milyen más növénykultúrákra fog összpontosítani a Thorvald platformmal? – jött a következő kérdés.

„Egyelőre különösen a szamócára összpontosítunk, de számos más gyümölcs, zöldség és dísznövény esetében is látunk lehetőségeket, amelyek hasonló biológiai sérülékenységgel és problémákkal küzdenek. Sok olyan friss terményt termelő termelő van, aki szívesen látná a hatékonyság növelését, a technológia használatát a növényegészségügyi problémák megelőzésére vagy megoldására, valamint a betakarítás során a nehéz munka egy részének elvégzésében való segítségnyújtást.”

Ma a Thorvald a szolgáltatásait farming-as-a-service modellen keresztül kínálja, ami azt jelenti, hogy korlátozott tőkebefektetést igényel a termelőktől, így alacsony kockázatot és nagyfokú rugalmasságot biztosít számukra.

Anne Dingstad szerint ez egy olyan szolgáltatás, amelynek eljött az ideje: a technológia működik, a számok összeadódnak, és rengeteg tehetséges ember keresi meg őket, akik felismerik a közvetlen lehetőséget és a közeljövő potenciálját.

A bevezetés üteme máris felgyorsult, mivel egyre több termelő „érti meg”, és szeretné érezni az előnyöket a saját vállalkozásában.

A következő öt évben a bogyósgyümölcstermesztők egyre szélesedő csoportja egyre többféleképpen fogja használni a robottámogatást, nem utolsósorban azért, mert a munkaerő-problémák valószínűleg nem oldódnak meg gyorsan és egyszerűen.

Thorvald-flotta segítheti a gazdákat

Anne Dingstad arra számít, hogy azok a gazdák, akik az integrált növényvédelemben, a vágásban, a permetezésben, a szállításban és a betakarításban szeretnének segítséget kapni, adatvezérelt pontossággal, képesek lesznek robotizálni a gazdaságukat, és egy Thorvald-flotta fogja őket segíteni abban, hogy maximalizálják a terméshozamot, miközben csökkentik a hulladékot, a vegyszerhasználatot és a szén-dioxid-kibocsátást – tette hozzá.

Anne egy farmon él, amely családja több generációjának tulajdonában volt. „Különösen nagy jelentőséggel bír számomra, hogy a technológiával és a digitális üzleti modellekkel kapcsolatos munkám során szerzett tapasztalataimat a mezőgazdasági ágazatban kamatoztathatom. Az elmúlt években hatalmas lépések történtek a robotikai ágazatban, de ez még mindig nagyon is növekedési szakaszban van, ami azt jelenti, hogy a növekedés még előttünk áll.”

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Vége az aszálynak, itt vannak a belvizek

2024.09.16.

A kiadós, országos csapadék hatására véget ért a hosszú aszály, a talaj alaposan megázott. Az őszi káposztarepce kezdeti fejlődéséhez így optimálissá váltak a körülmények. Holnap már csak elszórtan várható csapadék, szerdától pedig szárazra fordul az idő.

Elérte Magyarországot az árhullám, mutatjuk a legveszélyeztetettebb területeket

2024.09.16.

Elérte a Szigetközt az árhullám. A Lajtán Mosonmagyaróvárnál ma hajnalban a legmagasabb, III. fokú árvízvédelmi készültséget kellett elrendelni az állami védvonalakon. A vízügy Országos Műszaki Irányító Törzse folytatja a védelmi előkészületek koordinálást, szoros egyeztetésben a társszervezetekkel.

Három helyen is kiválogatták a legjobb fiatal szürkemarha bikákat

2024.09.16.

A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság kollégái a Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők Egyesülete tagjaival elvégezték a fiatal szürke szarvasmarha bikák válogatását a bugacpusztaházi, az izsáki, valamint a kunszentmiklósi állattartó telepeken.

Partner

Vadkerítések évtizedekre kivitelezve - szakértelemmel és megfelelő gépparkkal

2024.09.16.

Két év teljeskörű garancia, profi kivitelezés, minőségi alapanyagok, előzetes konzultáció, gyors, megbízható munka. Többek között ezekről számolnak be a Cont-Eco Kft. megrendelői, partnerei, akik sok esetben már évtizedek óta üzleti kapcsolatot ápolnak a vadkerítéseiről és villanypásztor-rendszereiről ismert szombathelyi vállalattal.

Ötvenkét őszi búza fajtát és 15 repcehibridet vizsgáltak a GOSZ-VSZT-NAK országos tesztjein

2024.09.16.

Összesen 52 őszi búza fajtát és 15 repcehibridet vizsgáltak a GOSZ-VSZT-NAK országos tesztjein.

Szél- és csapadékrekordot is hozott a hétvége

2024.09.16.

A hétvégén új országos széllökés és csapadék napi rekordok születtek: Kab-hegyen 118,8 km/h szélsebességet, Bakonybélben pedig 87,4 mm csapadékot mértek.

Partnerhírek
Partner

Vadkerítések évtizedekre kivitelezve - szakértelemmel és megfelelő gépparkkal

2024.09.16.

Két év teljeskörű garancia, profi kivitelezés, minőségi alapanyagok, előzetes konzultáció, gyors, megbízható munka. Többek között ezekről számolnak be a Cont-Eco Kft. megrendelői, partnerei, akik sok esetben már évtizedek óta üzleti kapcsolatot ápolnak a vadkerítéseiről és villanypásztor-rendszereiről ismert szombathelyi vállalattal.

Partner

Acélcsarnok-építés? Most dupla pályázati segítséget is kaphatnak az állattartók

2024.09.13.

Újra mezőgazdasági célú pályázatok nyílnak 2024 őszén, amelyek ez alkalommal az állattartó gazdaságok versenyképességének fokozását célozzák a termeléshez szükséges eszközök korszerűsítésének vagy éppen építési beruházás finanszírozásával. Az agrárszíntéren igen elterjedt acélcsarnokok utóbbihoz kínálnak, vállalkozásra szabott épületkonstrukciókat. Nézzük a modern acélcsarnokok előnyeit!

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 szervós kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 szervós kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 2.900 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás