Miközben a koronavírus lassan influenzaszerű betegséggé „szelídül”, nem lélegezhetnek fel az állattenyésztők. Az ő állományaikat továbbra is fenyegeti az afrikai sertéspestis és a madárinfluenza. Egy tanulmány szerint az éghajlatváltozás növeli a fajok közötti vírusátvitel kockázatát.

Ennek a tanulmánynak a megállapításairól a magyarmezogazdasag.hu kérdezte Bognár Lajos főállatorvost. Nagyon nehéz megjósolni a vírusok viselkedését, változását – válaszolta. Szerinte is a globális felmelegedés okolható azért, hogy egyre több olyan kórokozóval találkozunk Európában, amelyek – számunkra legalábbis – az elmúlt évtizedekben még ismeretlenek voltak. Ez komoly kockázatot jelent az európai állategészségügyre, állattenyésztésre és természetesen a közegészségügyre.

A gondot tetézi, hogy nemcsak házisertésekről van szó, hanem a vaddisznókról is, amik esetében csak a szájon át alkalmazható, csalétek vakcinák jöhetnek szóba. (Fotó: Pixabay)

Afrikai sertéspestis 

A már itt lévők közül, az afrikai sertéspestis ellen, bár komoly erőforrást tesz bele az Európai Unió, az Egyesült Államok és Kína is, nehéz vakcinát kidolgozni. A vírus ugyanis egyedi génszerkezetű, vele szemben nem termelődik ellenanyag az élő szervezetben sem. Azaz nem képes olyan ellenanyagot termelni, amely eliminálná azt. Kikerüli az immunrendszert, mind a sejtes, mind a humorális immunitást. „Ez okozza az igazi problémát, és az, hogy nagyon változékony a felülete” – mondta, hozzátéve, hogy talán megoldást jelenthet az új típusú, génszerkesztéssel előállított RNS-vakcina.

A gondot tetézi, hogy nemcsak házisertésekről van szó, hanem a vaddisznókról is, amik esetében csak a szájon át alkalmazható, csalétek vakcinák jöhetnek szóba.

A humán koronavírussal szemben az ASP ezért nem fog eltűnni, ezért nem szelídül. „A helyzet tehát nagyon veszélyes, és fel kell készülni rá, hogy hosszú évekig velünk marad az afrikai sertéspestis – a vadállományban mindenképpen” – hangsúlyozta a főállatorvos.

Madárinfluenza

Továbbra is probléma a madárinfluenza terjedése, ami az idén globálissá vált. Egész Európában voltak és vannak járványkitörések, Franciaországban például nagyon komoly járvány tombol.

„A madárinfluenza vírusa egyre gyakrabban jelenik meg, egyre gyakrabban okoz járványt Európában. Míg korábban tíz-húsz évente ütötte fel a fejét egy-egy járvány, ma már akár félévente is” – mondta Bognár Lajos. Hozzátéve, hogy ellene csak és kizárólag a magas szintű járványvédelem nyújthat megoldást, az tekinthető az egyedüli eszköznek.

Ma már ugyanis nemcsak a vándorló madarak rezervoár szerepe látszik bizonyítottnak, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) tanulmányai szerint. Az Európában élő vadmadár-populációban is megmaradhat a vírus, azaz cirkulálhat az európai vadmadár és a vándorló madarak között, folyamatos veszélyt jelentve a házimadár-állományokra.

A globális felmelegedéssel ugyanis megváltoztak a vándormadarak vándorlási szokásai, A korábban vándorló madár Európában marad. Ezzel a vírus is megváltozott – mint minden influenzavírusnak, ennek is gyakran változik a génszerkezete –, alkalmazkodik a gazdaszervezethez, jelen esetben a madárhoz.

A vírus cirkulálhat az európai vadmadár és a vándorló madarak között, folyamatos veszélyt jelentve a házimadár-állományokra. (Fotó: Pixabay)

Járványvédelmi tudatosság – van hová fejlődni

A hazai baromfitartók járványvédelmi tudatosságát tekintve még van hová fejlődni. Ez azonban nemcsak itthon, egész Európában sincs másként. Annak ellenére, hogy milyen nagy kockázatot jelent az alapvető higiéniai, állategészségügyi szabályok be nem tartása. Annak ellenére sem, hogy egyszerű takarítási, fertőtlenítési, takarmánytárolási, alomtárolási, élőállat-kezelési szabályokat kellene betartani.

Pedig a be nem tartásnak anyagi következményei is lehetnek. A módosult rendelet értelmében csak az kaphat 100 százalékos kártalanítást, aki betartotta a járványvédelmi szabályokat, és bizonyítani is tudja, hogy azokat folyamatosan működtette.

„Tavaly több mint 8 milliárd forintot fizettünk ki állami kártalanításként állattartóknak. Az összes eset 15 százalékában kellett alkalmazni valamilyen degressziót, illetve a kártalanításból való kizárást” – tájékoztatott Bognár Lajos.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás