A méhészek eddig nem látott összefogására lesz szükség, ha jövedelmezően akarnak termelni. Szakértők szerint a jövőben csak akkor van esélye a magyar méhészeknek, ha szövetkezetekben tömörülnek. Valóban ez lehet a kiút a nehéz helyzetből?

Az ágazat az utóbbi hónapokban nincsen könnyű helyzetben. Ugyan az Európai Unió úgy tűnik, sikeresen vette fel a harcot a hamis külföldi mézekkel szemben, ettől függetlenül a magyar méhészek továbbra is nehezebben tudják értékesíteni terményüket. Szakértők szerint annak érdekében, hogy az értékesítési lehetőségek és ármeghatározó képessége javuljon, az érdekelteknek szövetkezeteket kell létrehozniuk. Egyenként ugyanis nem tudnak kellő erőt felmutatni ahhoz, hogy valóban sikeresek legyenek.

Ehhez támogatást is kapnak. A következő 5 évre összesen 150 millió forintot szánnak a méhészeti szövetkezetek létrehozására. További segítség lenne az export piacokon, ha sikerülne létrehozni egy védjegyet, amellyel jelezhetnék, hogy a termékük GMO-mentes területről származik. Ezzel jelentős előnybe kerülhetnének a versenytársakkal szemben.

Összefogás nélkül bajban lehetnek a méhészek
 

Érdekes azonban, hogy a magyar méhészeknek annak ellenére nincsen ármeghatározó szerepe a nemzetközi piacon, hogy a világ akácméztermésének 80 százaléka hazánk erdeiből származik. Összesen 454 ezer hektárnyi akácerdővel rendelkezünk, így akácméz-nagyhatalomnak is nevezhetjük magunkat. Főleg úgy, hogy a magyar akácméz jelentős része exportra kerül, az unióban 40 százalékos exportrészesedéssel bírunk.

Méhorvosokkal a betegségek ellen

Magyarországon jellemzően nagy a méhsűrűség, ez pedig komoly veszélyeket rejt magában. Egy esetleges megbetegedés nagyon könnyen át tud terjedni egyik családról a másikra. Így egy kisebb betegségből is hatalmas járvány alakulhat ki. Ebből adódóan az MTI információi szerint a jövőben akár méhbetegségekre is szakosodhatnak majd az állatorvosok, ez pedig új lendületet adhat a méhbetegségek elleni kutatásoknak.

A támogatásokat tekintve nincsenek nagyon elkényeztetve a gazdák. 2013-2016 között az ágazatban tevékenykedők összesen 4,7 millió euróhoz juthattak hozzá. A szakemberek már megkezdték a következő, 2016-2019-es program előkészítését, melyben a termékfejlesztést és a piacra jutást is támogatnák, és a kutatásokra is több forrás juthat várhatóan.

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás