Hirdetés
Egyszerűbb lett az állattartók dolga: két fejlesztés is élesedett a szarvasmarha nyilvántartásban
Befejeződött két, a szarvasmarha Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszerét (ENAR) érintő fejlesztés. 2019. december 18-tól a borjúbejelentések és módosítások során a korábbi 10 helyett már 22 színből választhatnak a bejelentők. A színkódok bővítése az egyedek pontosabb azonosítását szolgálja. A második fejlesztés, hogy közvetlenül a „webENAR” felületén is lehetővé vált az egyedek tömeges, elektronikus adatbejelentése.
A Nébih írta meg, hogy a borjúbejelentések során úgynevezett színkódok segítik a megfelelő szín kiválasztását. Ezek a fajtakódokhoz hasonlóan két numerikus karakterből állnak. Az új színkódokat a Nébih az adott fajta törzskönyvezését végző tenyésztő szervezetekkel és tenyésztési kérdésekben elismert tudományos szakemberekkel együttműködve alakította ki. Ennek megfelelően például a magyar szürke fajtához ezután csak a szürke szín választható, míg a különböző ezüst színváltozatok csak a murray grey fajtánál alkalmazhatóak. A színkódok bővítése az egyedek pontosabb azonosítását szolgálja.
2020. április 30. a határidő
A füljelző gyártó vállalkozások – készletüknek megfelelően – fokozatosan vezetik be a 2010-es bizonylat utódját, a „2045 – Szarvasmarha bejelentő lapot”. A hatóság 2020. április 30-ig mind a bejelentés, mind a módosítás során elfogadja a korábbi bizonylatokat is. 2020. május 1-jétől azonban már kizárólag a 2045-ös bizonylattal lehet papír alapú borjúbejelentést tenni. A módosításra szolgáló korábbi 2011-es bizonylatot a (szintén színkód megadására alkalmas) „2046 – Szarvasmarha bejelentő és módosító lap” váltja. A Nébih ENAR aloldalán ezután már csak az új, 2046-os bizonylatot lehet letölteni. Az átmeneti időszakban a hatóság még a 2011-es bizonylatot is elfogadja. Mindezekkel párhuzamosan az ügyfélkapuval elérhető „webENAR”-on is új megnevezést kap a bejelentésre/módosításra használt űrlap. A korábbi 3111-es űrlap helyére a 3146-os űrlap lép, amelyen egy legördíthető listából választhat színt a felhasználó.
Tömeges egyedbejelentés közvetlenül a webENAR felületen
A másik jelentős fejlesztés ugyancsak a borjúbejelentéseket érinti. Azok a főleg nagyüzemi telepek, amelyek telepirányító szoftvert használnak, a született vagy importált egyedek adatait .inp formátumban is legyűjthetik. Az egyedek csoportos bejelentése jelenleg ezen fájl e-mailes beküldésével történik. A Nébih – az e-mailes küldés bizonytalanságának kiküszöbölése érdekében – lehetővé tette, hogy a regisztrált felhasználók a „webENAR”-on XML formátumban feltölthessék/betallózhassák a bejelentésre szánt egyedek adatait a központi adatbázis részére. Megvalósult tehát az autentikált csatornán történő, tömeges elektronikus adatbejelentés.
2019. április 30-ig mind az e-mailes, fájl csatolással történő bejelentés, mind pedig az XML feltöltési lehetőség a felhasználók rendelkezésére áll. 2020. május 1-jétől azonban már csak az XML verziót fogadja el a központi adatbázis tömeges, elektronikus bejelentésre. Az új fájlformátum türelmi időn belüli élesítéséről az adott telepirányító szoftver fejlesztői tudnak pontos információt adni. A változásokról és a fejlesztésekről a Nébih ENAR aloldalán elérhető szerepkörös útmutatókban, valamint a telepirányító szoftvert fejlesztőknek szánt útmutatóban (pl. színkódok jegyzéke, XML fájformátum, illetve annak feltöltési menete) lehet részletes tájékoztatást olvasni.
ENAR - Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszer
Az egyes mezőgazdasági haszonállat fajok több éves, szarvasmarha esetében több mint két évtizedes, múltra visszatekintő Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszerei a támogatási célokon túl a tenyésztési, az állat-egészségügyi és az agrárrendtartási igények kielégítését is szolgálják. A további részleteket ezen a hivatkozáson lehet elolvasni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés