A mézelő méhekre nézve komoly veszélyt jelentő közönséges rovarölő szereket egy egyszerű új módszernek köszönhetően ma már hatékonyan ki lehet mutatni a mézben.

A Waterloo Egyetem kutatói olyan környezetbarát, teljesen automatizált technológiát fejlesztettek ki, amely kivonja a piretroidokat a mézből. A piretroidok a peszticidek két fő csoportjának egyike, amelyek hozzájárulnak a méhkolóniák megsemmisüléséhez, amely során a dolgozó méhek eltűnésével elpusztul a királynő és a kaptár többi tagja is. A mezőgazdasági termelők világszerte a méhekre támaszkodnak, hogy dollármilliárdokat érő növényeket beporozzák.

Veszélyes rovarirtószerek lehetnek a mézben (Fotó: Pixabay, PollyDot)

A piretroidok szilárd fázisú mikroextrakciós (SPME) módszerrel történő kivonása megkönnyíti annak mérését, hogy a méz szintje meghaladja-e az emberi fogyasztásra biztonságosnak tekintett szintet. Ez segíthet azoknak a helyeknek a meghatározásában is, ahol a gazdák használják a rovarirtót és a mennyiség megállapításában is. Az anyagot kémiai tulajdonságai miatt hagyományosan nehéz kivonni - írta meg az EurekAlert.

"A piretroidok rosszul oldódnak vízben, és valójában a mézben szuszpendálódnak" - mondta Janusz Pawliszyn, a Waterloo kémia professzora. "Kis mennyiségű alkoholt adunk hozzá, hogy az automatizált SPME rendszerrel történő kivonás előtt feloldódjon."

A gazdák által a növényekre kipermetezett növényvédő szerek neurotoxinok, amelyek befolyásolják az agy és az idegek működését, bénulást és halált okozva a rovarokban.

"Reméljük, hogy ez a nagyon egyszerű módszer segíti a hatóságokat annak megállapításában, hogy ezeket a növényvédő szereket biztonságos szinten használják-e, hogy végül segítsenek a méhpopuláció védelmében" - mondta Pawliszyn.

A Kanadai Élelmiszerellenőrzési Ügynökség kémiai maradványokat keres az élelmiszerekben Kanadában. A maximális maradékanyag-határértékeket a kártevők elleni védekezésről szóló törvény szabályozza. A kutatócsoport megállapította, hogy az általuk tesztelt, a peszticidet tartalmazó méztermékek mindegyike megengedett szinten volt.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás