A mézelő méhekre nézve komoly veszélyt jelentő közönséges rovarölő szereket egy egyszerű új módszernek köszönhetően ma már hatékonyan ki lehet mutatni a mézben.

A Waterloo Egyetem kutatói olyan környezetbarát, teljesen automatizált technológiát fejlesztettek ki, amely kivonja a piretroidokat a mézből. A piretroidok a peszticidek két fő csoportjának egyike, amelyek hozzájárulnak a méhkolóniák megsemmisüléséhez, amely során a dolgozó méhek eltűnésével elpusztul a királynő és a kaptár többi tagja is. A mezőgazdasági termelők világszerte a méhekre támaszkodnak, hogy dollármilliárdokat érő növényeket beporozzák.

Veszélyes rovarirtószerek lehetnek a mézben (Fotó: Pixabay, PollyDot)

A piretroidok szilárd fázisú mikroextrakciós (SPME) módszerrel történő kivonása megkönnyíti annak mérését, hogy a méz szintje meghaladja-e az emberi fogyasztásra biztonságosnak tekintett szintet. Ez segíthet azoknak a helyeknek a meghatározásában is, ahol a gazdák használják a rovarirtót és a mennyiség megállapításában is. Az anyagot kémiai tulajdonságai miatt hagyományosan nehéz kivonni - írta meg az EurekAlert.

"A piretroidok rosszul oldódnak vízben, és valójában a mézben szuszpendálódnak" - mondta Janusz Pawliszyn, a Waterloo kémia professzora. "Kis mennyiségű alkoholt adunk hozzá, hogy az automatizált SPME rendszerrel történő kivonás előtt feloldódjon."

A gazdák által a növényekre kipermetezett növényvédő szerek neurotoxinok, amelyek befolyásolják az agy és az idegek működését, bénulást és halált okozva a rovarokban.

"Reméljük, hogy ez a nagyon egyszerű módszer segíti a hatóságokat annak megállapításában, hogy ezeket a növényvédő szereket biztonságos szinten használják-e, hogy végül segítsenek a méhpopuláció védelmében" - mondta Pawliszyn.

A Kanadai Élelmiszerellenőrzési Ügynökség kémiai maradványokat keres az élelmiszerekben Kanadában. A maximális maradékanyag-határértékeket a kártevők elleni védekezésről szóló törvény szabályozza. A kutatócsoport megállapította, hogy az általuk tesztelt, a peszticidet tartalmazó méztermékek mindegyike megengedett szinten volt.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás