Együtt dolgoznak a gazdák és a méhészek a méhkímélő technológia megvalósulásáért Somogyban
Az elmúlt évek méhpusztulásaival kapcsolatban több helyen is egészséges párbeszéd kezdődött el a növénytermesztő gazdák és a méhészek között. Ugyanis a növények megfelelő, rovarok általi beporzása a gazdák és a méhészek közös érdeke. Jó példa erre a NAK Somogy megyei igazgatósága és a Somogy megyei méhészeti egyesületek közös tájékoztatási tevékenysége. Fontos, hogy a méhekre mérsékelten veszélyes növényvédő szereket méhkímélő technológia alkalmazásával szükséges kijuttatni.
Gyakori probléma a méhpusztulás a repce és napraforgó virágzásának időszakában. A növényvédelem okozta méhmérgezések bizonyítása viszont azért nehéz, mivel szinte lehetetlen a mintavételezés az elhullott méhekből. Azonban nem minden területen jellemző a méhek pusztulása. Ebből a cikk szerint arra lehet következtetni, hogy azokon a területeken, ahol a növényvédelmi rendelkezéseket betartják, nincs méhpusztulás. Ahol ez gyakoribb, valószínűsíthető, hogy a méhekre mérsékelten veszélyes növényvédő szereket nem a rendelet szerint juttatják ki - írta az Agrárágazat.
A Nébih ide vonatkozó rendelkezése alapján a kijuttatásnak így kell(ene) történnie:
A méhekre mérsékelten veszélyes növényvédő szereket az úgynevezett méhkímélő technológiával lehet kijuttatni. A köznyelvben ez „esti permetezés” vagy „éjszakai permetezés” néven terjedt el. A pontos megfogalmazás szerint a méhek napi aktív repülésének befejezését követően, leghamarabb a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdve és 23:00 óráig befejezve a permetezést.
Hirdetés
Jelentős veszélyt jelent továbbá a növényvédő szerek kombinációban történő kijuttatása is. A Nébih ide vonatkozó ajánlása így szól:
Ismert a szinergizmus (egymást felerősítő hatás) jelensége, ahol az egyik hatóanyag a másik hatását jelentősen, akár sokszorosára emeli. Ilyen szinergista hatást mutatnak például a külön-külön méhekre nem jelölésköteles acetamiprid és tebukonazol hatóanyagok, vagy a tiakloprid és tebukonazol hatóanyagok. Bár ezek a méhekre külön-külön nem veszélyesek, tankkeverékben történő kijuttatásuk esetén be kell tartani a méhkímélő technológiát („esti permetezés”) - írták. Az anyag szerint az Országos Magyar Méhészeti Egyesület monitoring vizsgálatai igazolták a szinergikus hatás következtében történt méhpusztulásokat. Ezért a méhészek kérik a gazdatársak együttműködését a fenntartható mezőgazdaság és természeti környezet védelmének érdekében, és a méhkímélő technológiák alkalmazását.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés